Grevcova zaudē Saeimas deputāta mandātu

Augstākā tiesa atteikusies ierosināt kasācijas tiesvedību 14. Saeimas deputātes Glorijas Grevcovas krimināllietā par nepatiesu ziņu sniegšanu Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK), līdz ar to Grevcova zaudējusi Saeimas deputāta mandātu.

Augstākā tiesa, izskatot 14. Saeimas deputātes Glorijas Grevcovas aizstāves kasācijas sūdzību lietā par nepatiesu ziņu sniegšanu CVK, nolēma atteikt ierosināt kasācijas tiesvedību.

Līdz ar to ceturtdien stājās spēkā Rīgas pilsētas tiesas 2023. gada 14. marta spriedums, ar kuru Grevcova atzīta par vainīgu Krimināllikuma 272. pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā un sodīta ar sabiedrisko darbu uz 160 stundām.

Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 18. pantu deputāts, kas notiesāts par noziedzīgu nodarījumu, uzskatāms par izslēgtu no Saeimas sastāva ar dienu, kad stājas spēkā notiesājošs spriedums, līdz ar to Glorija Grevcova ceturtdien zaudējusi savu 14. Saeimas deputāta mandātu.

Rīgas Austrumu prokuratūras virsprokurora vietnieks norādījis, ka ir apmierināts ar panākto rezultātu, tai skaitā, ka šo lietu izdevās izmeklēt un iztiesāt salīdzinoši ātri.

"Šī bija pirmā lieta Latvijas vēsturē, kad persona tiek notiesāta par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu Centrālajai vēlēšanu komisijai, kandidējot Saeimas vēlēšanās,"

norādīja virsprokurora vietnieks. 

"Viņa dažādās vietās stāstīja, ka viņai ir šī augstākā izglītība. Tieši šādus, konkrētus melus viņa bija ilgstoši publiski izplatījusi un tad pēkšņi viņa saka – ziniet, kaut kā tā nejauši sanāca, ka tādi meli, kurus es esmu melojusi gadiem, ir nejauši iekrituši anketā, kāds cits to ir noviltojis un es nejauši parakstīju tieši šādus melus, kurus esmu melojusi," sacīja Grevcovas krimināllietas prokurors Edijs Pastars.

Grevcova uz Latvijas Televīzijas zvaniem un īsziņām neatbildēja. 

10 dienu laikā Grevcovai ir jāpiesakās probācijas dienestā.

CVK runasvīrs Andrejs Vaivars, atbildot uz LSM.lv jautājumu, vai Grevcova var vai nevar kandidēt Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, norādīja, ka CVK vispirms ir jāiepazīstas ar pilno tiesas spriedumu. Grevcova EP vēlēšanās kandidē no partijas "Apvienība jaunlatvieši".

KONTEKSTS:

Glorija Grevcova tika ievēlēta 14. Saeimā kā viena no partijas "Stabilitātei!" deputātēm, tomēr plašāku atpazīstamību viņa izpelnījusies ar savu darbību sociālajā vietnē "TikTok". Nepilnu nedēļu pēc 14. Saeimas vēlēšanām medijos parādījās ziņas, ka jaunievēlētā tolaik vēl partijas "Stabilitātei!" deputāte melojusi par savu darbavietu, pirmsvēlēšanu laikā Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) apzināti iesniedzot nepatiesu informāciju par to. Turklāt Grevcova CVK sniegusi nepatiesu informāciju arī par iegūto izglītību Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā. 

Partijā norādīja, ka saistībā ar izskanējušo informāciju par Grevcovas neatbilstībām 14. Saeimas kandidāta pieteikumā CVK esot pieļauta "pārrakstīšanās kļūda", par kandidātu aizpildot sadaļu "Izglītība".  

2022. gada 7. oktobrī Valsts policija sāka kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 272. panta saistībā ar deputātes iespējami apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu CVK. Vēlāk prokuratūra Grevcovai uzrādīja apsūdzību. 

Apsūdzētā pati tiesas procesa gaitā savu vainu neatzina. 

Pirmajā instancē Rīgas pilsētas tiesa Pārdaugavā Grevcovu atzina par vainīgu un sodīja ar sabiedrisko darbu 160 stundu apmērā. Grevcova par spriedumu iesniedza apelācijas sūdzību, bet prokurors – protestu. Otrās instances tiesa spriedumu atstāja negrozītu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti