4. studija

Kāpēc iedzīvotāju vēlme mainīt namu apsaimniekotāju draud izvērsties tiesvedībā?

4. studija

Kurš un kad notīrīs gājēju pārvadu pār dzelzceļu?

Kāpēc Rēzeknes novadā pašvaldības atsakās tīrīt lauku ceļus?

«Ieputināti»: novads privāto ceļu netīra, komercuzņēmumu cenas – nepaceļamas

Prieku par ziemas baltumu un skaistumu allaž pavada neapmierinātība par netīrītajiem ceļiem, kas nereti ir ļoti pamatota. Šādas problēmas ir Losu ciemata iedzīvotājiem, jo Rēzeknes novads vairs nepiedāvā iespēju pirkt sniega tīrīšanas pakalpojumus privātajos ceļos, savukārt par komercuzņēmumu pakalpojumu pensionāri samaksāt nevar. Pašvaldību savienība skaidro, ka vietvaras nemaz nedrīkst tīrīt privātos ceļus, bet aicināja iedzīvotājus vērsties novadā, lai rastu risinājumu, vēstīja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija".

Iztīra ceļu līdz kapiem, bet ne līdz mājām

Rēzeknes novada Ozolaines pagasta Losu ciematā ir mājas, no kurām joprojām nav iespējams izkļūt. No lielā ceļa līdz Svetlanas vecāku mājām ved 230 metrus garš servitūta ceļš, ko vēl pagājušajā ziemā varēja iztīrīt, samaksājot pagasta pārvaldei par pakalpojumu pieņemamu cenu.

Šopavasar Rēzeknes novada dome, balstoties uz jauno Pašvaldību likumu, kas neuzliek pašvaldībai par pienākumu sniegt maksas pakalpojumus par traktortehnikas izmantošanu, nolēma, ka turpmāk ceļus, kas ved uz privātmājām, īpašnieki nevarēs tīrīt, samaksājot pašvaldībai. Jāpērk pakalpojums no komercfirmām.

"Apkārt nav nekā. Ir vēl divas ģimenes – tādi paši pensionāri. Pirmais mini veikals ir 10 kilometru attālumā. Pilsēta ar pakalpojumiem ir 20 kilometru attālumā," situāciju raksturoja Svetlana. "Zvanot uz Maltas komercuzņēmumu, bija tāda atbilde, ka stundā maksā 80 eiro. Atbraukt, aizbraukt, iztīrīt tos 230 metrus maksā apmēram 200 eiro viena reize."

Svetlanas vecākiem pensija katram ir 400 eiro. Taču sniegs līdz šim būtu bijis jātīra vismaz trīs reizes, par ko pakalpojuma sniedzējam jāmaksā 600 eiro.

"Bet tad, man liekas, var arī nebraukt uz veikalu, jo vairs nav, ar ko braukt uz veikalu," sarūgtināti piebilda Svetlana. "Tā ir saite ar civilizāciju. Ja nav iztīrīts ceļš, tad ko var? Tas nav tā, ka žēl; tā ir nenormāla nauda."

Rēzeknes novada Sociālais dienests un Izglītības pārvalde ir noteikusi mērķgrupas, kurām pašvaldība iztīra ceļu, taču Svetlanas vecāki šajās grupās neiekļaujas.

Pašvaldība aizputinātos privātos ceļus iztīra vien krīzes situācijās, ja nepieciešams Neatliekamās palīdzības vai glābšanas dienestu izsaukums. Dzīves skarbais paradokss – ceļš, ko pašvaldība tīra, bet tehnika nedrīkst iegriezties celiņos, kas iet uz saimniecībām, beidzas pie kapiem.

"Sanāk ļoti smuki līdz kapiem, kur neviena nav, visi ir miruši. Ziemā neviens nebrauc tur apciemot savus mirušos radiniekus – ceļš ir smuks un tīrs. Bet tur blakām ir ģimenīte, un tur [dzīvo] vēl viena vientuļa sieviete – tur viss ir sniega kalnos," sacīja Svetlana. 

Neatrodamais komercuzņēmums blakus ciemā

Maltas apvienības pārvaldē gan apgalvoja, ka Losu ciemata iedzīvotājiem tuvākais uzņēmējs atrodas nevis 20, bet gan 8 kilometru attālumā.

"Tuvākais ir Bekšu ciemā, tur nebūs 20 km attālums.

Tas, ka viņi izvēlējās uzņēmēju no Maltas, tā jau ir viņu izvēle," pauda Rēzeknes novada Maltas apvienības pārvaldes vadītāja vietnieks Gatis Pučka.

Turklāt tagad visā Rēzeknes novadā iedzīvotājiem ir vienādas iespējas pirkt ceļu tīrīšanas pakalpojumu.

Taču pēc tam, kad pārvaldes pārstāvis ieminējās, ka Bekšu ciematā ir uzņēmējs, kurš varētu iztīrīt ceļu, Svetlanas mamma sazinājusies ar vairākiem kaimiņu ciema iedzīvotājiem.

Viņi par šo apgalvojumu bijuši visai izbrīnīti, jo nezinot nevienu vietējo uzņēmēju Bekšos, kurš ar šo pakalpojumu nodarbotos.

Pēc tam mamma ir vērsusies pie apvienības pārvaldes vadītāja, lai sniedz viņai kāda uzņēmēja telefona numuru, kurš tuvākajā apkaimē tīra ceļus, taču nevienu telefona numuru tā arī nav saņēmusi.

"Konkurences neitralitātes ievērošana rada papildu birokrātiskus šķēršļus"

Tikmēr Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS) skaidroja, ka uzraugošās institūcijas stingri skatās, lai pašvaldības valsts mērķdotāciju izmantotu tikai tai piederošo ceļu, ielu un tranzītceļu tīrīšanai.

"Nekādā gadījumā piemājas ceļu uzturēšanai, jo ir vairāki gadījumi bijuši, kad pašvaldībām tā nauda ir ieturēta, tur pašvaldības riskē," uzsvēra LPS padomnieks tautsaimniecības jautājumos Aino Salmiņš. "Otra lieta, ka arī jau vairākus gadus ir konkurences neitralitātes uzraugi. Gan Valsts kontrole, gan Konkurences padome, kuri visu šo pasākumu ir reglamentējuši iepirkumos.

Diemžēl tā konkurences neitralitātes ievērošana rada papildu birokrātiskus šķēršļus."

Iepirkumi piemājas ceļu tīrīšanai netiek rīkoti, jo to administrēšana prasa lielus līdzekļus, turklāt nav iespējams paredzēt, cik sniegota būs ziema un kāda būs nepieciešamība pēc šī pakalpojuma.

Vienotas pozīcijas, kā vietvaras tiek galā ar iespējām palīdzēt saviem iedzīvotājiem, nav.

Salmiņš atzina, ka pašvaldībām jāskatās pēc individuāliem apstākļiem. Pašvaldību savienības pārstāvis ir pārliecināts, ka gan Svetlanas vecākiem, gan citiem iedzīvotājiem, kas ir līdzīgā situācijā, jāvēršas atkārtoti ar iesniegumu pašvaldībā, lai rod iespēju viņiem palīdzēt iztīrīt ceļus.

"Es domāju, ka tajā dialogā ar pagasta pārvaldēm tās problēmas tiks atrisinātas. Es neticu, ka pagasta pārvaldēs ir nedzirdīgi, neredzīgi cilvēki," pauda Salmiņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti