Rēzeknes mērs plānus viņu atstādināt sauc par politisku izrēķināšanos

Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs, partijas "Kopā Latvijai" biedrs Aleksandrs Bartaševičs uzskata, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Māra Sprindžuka ("Apvienotais saraksts") lēmums neilgi pirms ministra pilnvaru beigām sākt mēra atstādināšanas procedūru ir politiskā izrēķināšanās. Viņš vietvaras budžeta nedienas saista ar Finanšu ministrijas atteikumu pat izskatīt pašvaldības kredītu pieprasījumus.

ĪSUMĀ:

  • Pašvaldību lietu ministrs sāk Rēzeknes mēra atstādināšanas procedūru.
  • FM: Pilsētai nebija jāaizņemas vēl, bet gan jātaupa.   
  • FM: Pārējiem valsts nodokļu maksātājiem nav jāatbild par izšķērdību Rēzeknes domē.
  • Bartaševičs uzskata – situāciju gan varēja atrisināt vēl viens aizņēmums no valsts.
  • Atstādināšanas procedūru Bartaševičs sauc par politizētu kampaņu pret domi.
  • Lēmums par Bartaševiču mēra amatā būs jāpieņem nākamajai ministrei.
  • Rēzeknieši gan atbalsta mēra gāšanu, gan  slavē viņa paveikto pilsētā.

Ministrijas apšauba Rēzeknes vēlmi aizņemties

Sprindžuks Rēzeknes mēram norādījis, ka saskaņā ar likumu par valsts budžetu pašvaldībām, kuru uzņemtais saistību apjoms pārsniedz 20% no plānotajiem vietvaras budžeta ieņēmumiem, ir noteikti stingri ierobežojumi saņemt jaunus aizņēmumus.

Rēzeknes dome, kura nespēj pildīt savas kredītsaistības, pieteica finanšu stabilizācijas plānu, bet tajā nav sniegta detalizēta informācija par budžeta iztrūkuma pamatojumu. Neskatoties uz plānoto budžeta izdevumu samazinājumu par 1,23 miljoniem eiro, budžeta grozījumos dome plāno palielināt izdevumus par 1,47 miljoniem eiro.

Pašvaldības lūgums pēc 1,34 miljonu eiro aizdevuma atlīdzības izmaksām radot risku, ka pašvaldība sākotnējā budžetā nav iekļāvusi visus izdevumus darbinieku atlīdzībām šim gadam, iepriekš norādīja finanšu ministrs Arvils Ašeradens no "Jaunās Vienotības".

Finanšu ministrija arī lūgusi Valsts kontrolei veikt revīziju Rēzeknes pilsētas pašvaldībā.

Rēzeknes mērs plānus viņu atstādināt sauc par politisku izrēķināšanos
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Es gribu teikt, ka Rēzeknes pašvaldībai šobrīd nevis jāmēģina izmisīgi aizņemties, bet jāsāk ļoti nopietna izmaksu samazināšanas programma. Pārējiem valsts nodokļu maksātājiem nav jāatbild par šo izšķērdību Rēzeknes domē," iepriekš pauda Ašeradens.

Valsts kontrole izvērtējumu par Rēzeknes pilsētas domes budžeta situāciju solījusi līdz novembrim.

Bartaševičs: Tā ir politizēta kampaņa pret Rēzeknes domes vadību

Tikmēr Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs sarunā ar Latvijas Radio norādīja, ka pašvaldības budžeta stabilizācija nebūtu nepieciešama, ja Finanšu ministrija būtu izskatījusi Rēzeknes pilsētas domes pieteikumus kredītiem, uz ko tai esot pilnas tiesības pretendēt. Šī situācija iezīmējās jūnijā, kad aizdevums prasīts skandālu raisījušā SPA centra pabeigšanai Rēzeknē, un secīgi vēl vairākiem kredītu pieprasījumiem.

Šī situācija, pēc Sprindžuka domām, rada risku, ka SPA centra projekta dēļ dome netiktu galā ar savām pamatfunkcijām.

Bartaševičs savu atbildību par radušos situāciju nesaskata un sauc to par politizētu kampaņu pret Rēzeknes domes vadību.

"Tas, kas notiek ap Rēzekni, ir politiskais pasūtījums, jo īpaši ņemot vērā informatīvo kampaņu, ka Rēzeknē viss ir slikti:

ka sociālais dienests nestrādā pareizi, ka dzīvokļus nepiešķir tiem, kuriem tie pienākas, ka izglītības pārvalde nestrādā labi... Faktiski visās nozarēs mums viss ir slikti," klāstīja Bartaševičs.

"Tajā pašā laikā Finanšu ministrija neizskata mūsu pieteikumus kredītiem, uz kuriem mums ir pilnīgas tiesības pretendēt. Nav izskatīti pieteikumi ne jūnijā, ne četri augustā," norādīja Rēzeknes mērs.

Bartaševičs: Par situāciju Rēzeknes budžetā un atbildību
00:00 / 02:36
Lejuplādēt

Uz norādi, ka FM situāciju pilsētā vērtē kā nepilnīgu un norāda, ka Rēzekne aizņemas pārāk daudz, mērs atbildēja: "Kā jebkura cita pašvaldība! Mēs neprasām neko īpašu".

"Arī vairākām citām pašvaldībām ir daudz kredītu. Diemžēl tas ir vienīgais ceļš, kā pašvaldībām realizēt savas attīstības programmas, jo Finanšu ministrija un valdība neatstāj tām brīvus līdzekļus. Mēs faktiski dzīvojam bada situācijā. Mums nav, kur ņemt līdzekļus pašvaldību attīstīšanai, izņemot kreditēšanu un struktūrfondu līdzekļus," apgalvoja mērs.

Sarunās par maksājumu kavējumiem ar Finanšu ministriju Bartaševičs pēc paša vārdiem pirmkārt domāja tieši par SPA centra projektu. "Gan pašvaldībām, gan valsts iestādēm ir iespēja pretendēt uz struktūrfondu finansētu projektu sadārdzinājuma finansēšanu ar kredītu līdzekļiem. Mēs pieteikumu par to iesniedzām jau jūnijā, un būtu loģiski saņemt pamatotu atbildi par apstiprinājumu vai atteikumu.

Tas stipri neietekmētu mūsu saistības šim gadam, bet tomēr Finanšu ministrija vilcinās, lai iedzītu mūs vēl lielākā bedrē," uzskata Bartaševičs.

"Pagaidām neredzu pierādījumus, ka par kaut ko jāiestājas manai atbildībai. Nav argumentācijas, kādai jābūt likuma ietvaros.

Atbildība, protams, ir tādā ziņā, ka mēģinām sakārtot situāciju. Vienas izmaiņas budžetā mēs jau veicām. Šobrīd mēs arī sagatavojam un nākamnedēļ pieņemsim vēl budžeta izmaiņas par 1,3 miljonu eiro ekonomiju un tad attiecīgi pārdali," klāstīja Bartaševičs.

"Es vēlreiz varu atkārtot, ka stabilizācijas process ir nepieciešams, bet tas ir piespiests lēmums, jo Finanšu ministrija nereaģēja uz mūsu pieteikumiem. Šo situāciju varētu atrisināt bez tik stipra līdzekļa kā stabilizācijas plāns, bet diemžēl mums nācās tādā veidā reaģēt, jo, ja mēs to nedarītu, situācija būtu vēl sliktāka. Mēs nevaram cīnīties ar ministriju, tas ir diezgan sarežģīti un neprātīgi," pauda pilsētas vadītājs.

Lēmums būs jāpieņem nākamajai ministrei  

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija pieprasījusi finanšu grūtībās nonākušajai Rēzeknes pilsētas domei sniegt papildu informāciju saistībā ar tās finansiālo situāciju. Atbilde ministrijā ir jāsniedz piecu darba dienu laikā – līdz nākamajai nedēļai.

Vietvaras atbildi izvērtēs īpaši veidota komisija. Tad jau, visticamāk, ministrijas politiskā vadība būs mainījusies, jo piektdien Saeimā plānots apstiprināt jauno valdību.

Tāpēc, visticamāk, lēmums par Bartaševiča atstādināšanu vai neatstādināšanu būs jāpieņem Ingai Bērziņai no "Jaunās Vienotības".

Bet Latvijas Radio Latgales studijas Rēzeknes ielās sastapto cilvēku viedoklis par ministra rīcību atšķiras – vieni atbalsta Bartaševiča gāšanu, sakot, ka viņa rīcības rezultātā pilsētai ir saimnieciska un finansiāla rakstura problēmas, citi uzskata, ka viņš ir paveicis daudz pilsētas attīstībai un būs žēl, ja viņu atlaidīs.

Rēzekniešu domas par plānu atstādināt Bartaševiču
00:00 / 01:36
Lejuplādēt

KONTEKSTS:

Rēzeknes pilsētas pašvaldība ir nonākusi smagā finansiālā situācijā – izdevumu segšanai šim gadam tai pietrūkst 3,9 miljonu eiro. Lai ietaupītu līdzekļus, pašvaldības vadības uzdevumā iestāžu un pārvalžu vadītāji ir sagatavojuši priekšlikumus darbinieku skaita samazināšanai. 

Rēzeknes pašvaldība sagatavoja rīcības plānu finansiālās situācijas uzlabošanai ilgtermiņā, taču pēc tā izvērtēšanas Finanšu ministrija neguva pārliecību, ka pašvaldība spēs pildīt savas saistības pret kreditoriem. Valsts kontrole paziņoja, ka veiks revīziju finanšu grūtībās nonākušajā Latgales pašvaldībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti