Dienas ziņas

Lietuvā dažādas publikācijas pēc avārijas Liepājā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rīgas skolās palielinās ēdināšanas izmaksas

Rīgas skolās plāno palielināt ēdināšanas izmaksas; pašvaldība segs pusi sadārdzinājuma

Rīgas pašvaldība segs pusi no skolēnu ēdināšanas izmaksu sadārdzinājuma skolās un bērnudārzos, savukārt sākumskolu skolēnu vecākiem par bērna ēdināšanu joprojām nebūs jāmaksā, nolemts Rīgas domes (RD) Izglītības, kultūras un sporta komitejā. Attiecīgais lēmuma projekts vēl ir jāapstiprina Rīgas domes sēdē.

Izmaiņas pašvaldības izglītības iestāžu ēdināšanas izmaksās bija nepieciešamas, atsaucoties uz Ministru kabineta jaunajiem noteikumiem, kuros tiek noteikta jauna ēdināšanas cena skolās.

Ēdināšanas izmaksas tiek paaugstinātas, ņemot vērā veselīga uztura ieteikumus skolām un pirmsskolām, pārtikas cenu un citu saistīto izmaksu straujā pieauguma apstākļos.

Komitejas priekšsēdētāja Laima Geikina ("Par!/Progresīvie") skaidroja, ka par jaunajām izmaksām lemts ārkārtas sēdē, lai savlaicīgi informētu vecākus, kuriem jāslēdz līgumi ar ēdinātājiem.

RD informēja, ka būtiskākās izmaiņas skars 5.–12. klašu grupu un pirmsskolas:  

  • 5.–12. klašu grupām sadārdzinājumu 0,94 eiro pašvaldība segs uz pusēm ar vecākiem. Ar 1. septembri maksimālās ēdināšanas izmaksas sastādīs 3,09 eiro (viena ēdienreize – pusdienas) – 1,47 eiro segs pašvaldība un vecāku maksimālais iespējamais līdzmaksājums būs 1,62 eiro. 
  • Pirmsskolu izglītības iestāžu pašvaldības noteiktais sadārdzinājums pret iepriekš noteikto ir 0,30 eiro. Jaunās ēdināšanas izmaksas 4,30 eiro (trīs ēdienreizes – brokastis, pusdienas, launags) tiks segtas uz pusēm ar vecākiem – 2,15 eiro no pašvaldības un 2,15 eiro vecāku līdzmaksājuma. 

1.–4. klašu skolēniem arī turpmāk ēdināšanas izdevumi pilnā apmērā tiks segti – puse no valsts un puse pašvaldības budžeta –, attiecīgi vecākiem par ēdināšanu nebūs jāmaksā.

No pašvaldības līdzekļiem arī turpmāk pilnā apmērā segs ēdināšanas izdevumus izglītojamiem, kuru ģimenes atzītas par trūcīgām, maznodrošinātām vai reģistrētas Rīgas ģimeņu atbalsta reģistrā, kā arī bāreņiem, invalīdiem un bērniem, kuru aprūpes pienākumu vecāki nepilda.

RD norādīja, ka šobrīd brīvpusdienas ēd 23% bērndārznieku. Komitejas deputāti sprieda, ka ar laiku jātiecas uz pilnībā apmaksātām pusdienām Rīgas skolās.

Pie frakcijām nepiederošais Rīgas domnieks Guntars Jirgensons par ēdināšanu Rīgas skolās
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Pie frakcijām nepiederošais Rīgas domnieks Guntars Jirgensons, kurš ir arī Rīgas 28. vidusskolas direktors pauda, ka viņam ir pamatotas aizdomas, ka skolēnu skaits, kas izmantos ēdnīcas pakalpojumus, līdz ar ēdināšanas cenu pieaugumu samazināsies: "Mums ir pamatotas aizdomas, ka bērnu skaits, kas izmanto ēdnīcu pakalpojumus, varētu samazināties [ņemot vērā šīs izmaiņas]. Es kā skolas vadītājs varu teikt, ka daudzas, daudzas lietas atrisinātos un būtu vienkāršākas arī no sadzīves viedokļa skolā, ja mums šo lietu no domes puses apmaksātu 100%. Es nemaz nerunāju par ideālo gadījumu, ja kaut ko no šīs atmaksas uzņemtos finansēt valsts. Tas jau būtu pavisam labi."

Tikmēr RD Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārvaldes priekšnieks Ivars Balmovskis norādīja, ka papildu finansējums pašvaldībai līdzfinansējuma nodrošināšanai nebūs nepieciešams, jo veidojusies "zināma ekonomija": "Attiecībā uz 2024. gadu, protams, pēc domes lēmuma pieņemšanas varēsim precīzi rēķināt."

RD atgādināja, ka gadījumos, kad izglītojamā ēdināšanas pakalpojumu pilnībā sedz no valsts vai pašvaldības budžeta līdzekļiem, skolēna vecākam vai personai, kas realizē izglītojamā aizgādību, vai pilngadīgajam audzēknim līgums par norēķiniem ar ēdinātāju nebūs jāslēdz.

Savukārt, lai saņemtu pašvaldības līdzfinansējumu, vecākam vai pilngadīgajam audzēknim jāslēdz līgums ar ēdināšanas pakalpojuma sniedzēju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti