Mežs ir sauss kā pulveris. Dienests aicina pilnībā izvairīties no uguns izmantošanas mežā

Turpinoties sausiem laikapstākļiem, ievērojami palielinās ugunsbīstamība mežos, tādēļ Valsts meža dienests (VMD) aicina pilnībā izvairīties no uguns izmantošanas mežā.

Dienests atgādināja, ka ar 1. maiju VMD ir visā valsts teritorijā noteicis meža ugunsnedrošo laikposmu, kura laikā iedzīvotājiem, atrodoties mežā, ir jāievēro noteikti aizliegumi un ierobežojumi. To paredz Ministru kabineta noteikumi "Ugunsdrošības noteikumi", par kuru neievērošanu var tikt piemērota administratīvā, civiltiesiskā un arī kriminālatbildība.

Meža ugunsnedrošajā laikposmā iedzīvotājiem ir aizliegts nomest mežā degošus priekšmetus, braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem, kurt ugunskurus neatļautās vietās, kā arī veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku. Taču, ņemot vērā īpaši augsto ugunsbīstamību, dienests aicina pilnībā izvairīties no uguns izmantošanas mežā, tādējādi pasargājot gan mežaudzes, gan tur mītošos dzīvniekus un citas dzīvās radības.

"Mežs ir sauss kā pulveris, un katra mazākā dzirkstelīte var izraisīt lielus meža ugunsgrēkus. Mēs ļoti aicinām iedzīvotājus, ejot atpūsties uz mežu, sērkociņus un šķiltavas atstāt mājās.

Tāpat nekādā gadījumā nenobraukt no meža ceļiem, jo uz transportlīdzekļu kolektoriem (izpūtējiem) sakrājas augsnes putekļi, kas lielā karstumā var uzliesmot. Aicinām arī neizmest degošos priekšmetus, piemēram, izsmēķus pa braucoša auto logu un neatstāt dabā atkritumus, kas saulē var uzkarst un pašaizdegties," uzsvēra VMD Meža un vides aizsardzības daļa vadītāja vietnieks meža ugunsapsardzības jautājumos Zigmunds Jaunķiķis.

No gada sākuma ir reģistrēti un dzēsti jau 393 meža ugunsgrēki. Kopējā izdegusī meža zemes platība ir 513 hektāri (ha), no tiem 59 ha jaunaudzes un 355 ha īpaši aizsargājamās dabas teritorijas. Lai arī pagaidām situācija mežos tiek kontrolēta, VMD aicina katru iedzīvotāju uz atbildīgu rīcību.

"Diemžēl šī vasara laikapstākļu ziņā ļoti līdzinās 2018. gadam, kad kopumā 974 ugunsgrēkos izdega 2851 ha meža zemes un meža ugunsdzēsēji 30 dienas strādāja nepārtrauktā režīmā," informēja Jaunķiķis, uzsverot, ka

joprojām visbiežākais meža ugunsgrēku izcelšanās iemesls ir cilvēku apzināta, neapzināta vai neuzmanīga rīcība ar uguni.

VMD nodrošina ugunsapsardzību visos Latvijas mežos. Dienesta rīcībā ir 40 jaudīgas specializētas meža ugunsdzēsības autocisternas, kas izvietotas meža ugunsdzēsības stacijās visā Latvijā. Dzēšanas darbus veic kvalificēti dienesta darbinieki, izmantojot arī īpaši aprīkotus apvidus auto ar dzēšanas iekārtām, kvadriciklus, dronus. Lai operatīvi atklātu meža ugunsgrēkus, no ugunsdzēsības torņiem tiek veikta uzraudzība, ko nodrošina gan torņu dežuranti, gan videonovērošanas kameras.

Meža ugunsdzēšanas darbi notiek ciešā sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, tādēļ, pamanot meža ugunsgrēku, nekavējoties jāzvana 112.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti