Ministrijas prioritāte – bērnu kopšanas, nevis strādājošu vecāku pabalsta celšana; deputāti aicina pārdomāt

Labklājības ministrijas (LM) prioritāte patlaban ir bērnu kopšanas pabalsta celšana, nevis kāpināt vecāku pabalstu strādājošajiem vecākiem, otrdien, 14. maijā, atbildīgajai Saeimas komisijai pauda ministrija diskusijā par iespēju strādājošiem vecākiem saglabāt pilnu vecāku pabalstu bērna kopšanas atvaļinājuma laikā.

Risinājumu strādājošajiem vecākiem ministrija cer panākt ilgtermiņā, bet deputāti vēstulē aicinās ministriju jau tagad meklēt iespējas maksāt vecāku pabalstu pilnā apmērā.

Ministrija grib celt bērna kopšanas pabalstu no 171 līdz 377 eiro

Patlaban aptuveni 15% vecāku nolemj atsākt strādāt jau bērna kopšanas atvaļinājumā, tādējādi zaudējot pusi no vecāku pabalsta.

Pērn no vairāk nekā 17 000 vecāku pabalsta saņēmējiem aptuveni 2500 vecāki paralēli strādāja, lielākoties tie ir tēvi.

Saeimas apakškomisijas diskusijā par pabalstu sistēmas pārskatīšanu Labklājības ministrija pauda, ka primāri valsts resursi jāvirza uz bērna kopšanas pabalsta palielināšanu (no esošajiem 171 eiro uz 377 eiro), nevis jākāpina vecāku pabalsts strādājošajiem vecākiem.

"Mēs saredzam, ka bērna kopšanas pabalsta paaugstināšana pozitīvi skartu ikvienu vecāku," pauda ministrijas pārstāve Diāna Jakaite.

Ministrijas prioritāte - bērnu kopšanas, nevis strādājošu vecāku pabalsta celšana; deputāti aicina pārdomāt
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Labklājības ministrija ir sagatavojusi priekšlikumu sasaistīt to ar ienākumu mediānu, un nākamgad tie būtu 377 eiro. Un arī, protams, no budžeta viedokļa tas ir ieguldījums, tie ir 56 miljoni eiro. Ja mēs gribam likt uzsvaru uz finansiālu atbalstu vecākiem, tad bērnu kopšanas pabalsts ir tas, kas šo atbalstu arī sniegtu," skaidroja Jakaite.

Vecāku organizācija: Jaunie vecāki nereti spiesti slēpt papildu ienākumus

Tikmēr vecāku organizācijas "Mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa norādīja, ka Latvijā jaunie vecāki nereti spiesti slēpt papildu ienākumus.

"Jā, mums vecāki, kas ir bērna kopšanas atvaļinājumā, ir dalījušies, ka turpina piestrādāt, bet nauda vai nu tiek saņemta aploksnē, vai tiek izmaksāta uz kādu citu cilvēku. Tas nozīmē, ka mamma vai tētis zaudē to savu sociālo nodokli. Un nupat arī portālā mūsu lasītāju vidū izvērsusies diskusija par to, ka šī gada pirmajos trīs mēnešos dzimstība turpina kristies, un vecāki to arī akcentē, ka dārdzība šobrīd ir liela un mammas vai tēti nav gatavi tam, ka, gaidot nākamo bērnu, krītas ienākumi vēl vairāk," klāstīja Akmentiņa-Smildziņa.

Uzņēmēji aicina strādājošiem vecākiem ļaut saņemt pilnu pabalstu

Saeimas apakškomisijā piedalījās arī Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāve Paula Šimkuse, kura vērsa uzmanību, ka jau piecus gadus un joprojām uzņēmēju organizācija arī aicinot ļaut vecākiem saņemt pilnu pabalstu, ja jaunās ģimenes vēlas strādāt.

"Tas, ko es jums šeit stāstu, ir veca pozīcija kopš 2018. gada. Es nāku ar to pašu, un tagad atkal visiem ir skaidrs, ka jāpalīdz jaunajām ģimenēm un ka ir diezgan kritiska demogrāfiskā situācija.

Turklāt vairāk cilvēku iesaistītos darba tirgū, mums būtu vēl pozitīva ietekme uz budžetu.

Tā kā es no šīs komisijas sēdes īsti nesadzirdu to pretargumentu, kāpēc nevar ar to uzreiz iet uz priekšu," sacīja Šimkuse.

Deputāti aicina nejaukt pabalstus kopā un risināt abas problēmas jau šobrīd

Labklājības ministrija Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijai skaidroja, ka vecāku pabalsts ir balstīts uz sociālās apdrošināšanas principiem, bet bērna kopšanas pabalsts tiek maksāts no valsts pamatbudžeta.

Ilgtermiņā ministrija cer pārnest arī vecāku pabalstu uz pamatbudžetu, bet tas prasa būtiskas tehniskas un finansiālas reformas.  

Savukārt deputāti aicināja nejaukt pabalstus kopā un risināt abas problēmas jau šobrīd.  

Jānis Grasbergs no Nacionālās apvienības pauda: "Ja mēs šobrīd redzam, ka var samaksāt 50% no pabalsta, tad es gribu redzēt, kā mēs varam samaksāt 100% pabalsta šim cilvēkam, kas arī strādā nepilnu darba laiku, ja mēs ieviestu šādu elastīgu sistēmu, jo tā, kas ir šobrīd, man nešķiet elastīga".

Mairita Lūse no "Progresīvajiem" savukārt norādīja, ka "bērni ir ļoti labi, bet tas sieviešu ienākumus ilgtermiņā un globāli ietekmē negatīvi. Jā, palielinot vienu pabalstu, mēs iegūstam īstermiņā, bet, ļaujot vecākiem savienot nodarbinātību ar bērna kopšanu, mēs iegūstam ilgtermiņā."

Komisijas vadītāja Ligita Gintere no Zaļo un Zemnieku savienības rezumēja, ka deputāti vienojas rakstīt vēstuli ministrijai,

"Mēs runājam par šiem 100% [pabalsta strādājošajiem vecākiem], un lai Labklājības ministrija domā".

"Mammamuntetiem.lv" gada sākumā veiktajā vairāk nekā 600 vecāku aptaujā 95% vecāku atbildējuši, ka bērnu kopšanas atvaļinājuma laikā vecākam jādod iespēja strādāt, nezaudējot pabalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti