Senioriem liela interese par digitālo prasmju apguvi

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) izsludinājusi senioru pieteikšanos trešajam digitālo prasmju apmācības posmam. Projektā seniori var apgūt "Microsoft" un "Google" bezmaksas tiešsaistes programmas, kas pieejamas latviešu valodā. Tiešsaistes un klātienes mācībās pievērsta uzmanība arī digitālajai drošībai, jo seniori nereti ir krāpnieku mērķis. Savukārt Rīgas aktīvo senioru alianse aicina šādām apmācībām veidot arī valsts finansētu programmu.

Senioriem liela interese par digitālo prasmju apguvi
00:00 / 03:18
Lejuplādēt

RSU projekta "Vecums nav šķērslis" komanda izstrādājusi dažādus pašmācību materiālus teksta un video formātos, ar kuru palīdzību seniori var uzlabot savas digitālās zināšanas. Apmācībās var apgūt "Word", "Excel", "Outlook" lietošanu, uzzināt, kā lasīt "CNN" vai "BBC" ziņas latviski, un apgūt citas digitālās prasmes.

RSU projekta koordinatore docētāja Dagnija Staķe norādīja, ka senioru interese par jaunām prasmēm ir liela, tādēļ izsludināts trešais projekts.

"Arī šobrīd mums jau ir teju 200 interesentu, jo mēs arī iepriekšējos projektos pārliecinājāmies, ka tieši par digitālo prasmju tēmu bija vislielākā interese. Tas ir vērtīgi, jo tātad cilvēki līdz ar to ir ļoti tuvu reālajai dzīvei. Piemēram, dokumenti, daudzi vēl varbūt uztraucas par to, ka ir jāiet uz pastu izdarīt dažādus maksājumus, bet mēs zinām, kāda ir situācija šobrīd ar pasta nodaļām Latvijā. Es domāju, ka tad, kad viņi sapratīs, cik vienkārši to ir izdarīt internetā, tad tā ir pavisam cita lieta," sacīja Staķe.

Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas vadītāja Signe Bāliņa norādīja, ka lielai daļai senioru nav arī viedierīču, lai spētu izmatot dažādus digitālus pakalpojumus ikdienā. Tādos gadījumos būtiskas vietējo senioru kopienu aktivitātes un arī datoru pieejamība bibliotēkās.

"Piemēram, 2023. gada dati liecina, ka e-pastu izmantoja 47,9% un internetbanku lietu nedaudz vairāk kā puse no senioriem, bet šiem lietojumam būtu jābūt lielākam. Vēl viena lieta, kas arvien vairāk aktualizējas, ir mākslīgais intelekts un tiek vērtēts, ka tas Eiropā šo digitālo plaisu palielinās vēl vairāk, jo, ja mēs nezinām par mākslīgā interneta iespējām, kas var radīt gan viltus ziņas, gan viltus attēlus un viltus sarunas, tad tā iespēja, ka mēs varam kļūt par dažādu ļaunprātību upuriem ir daudzkārt lielāka," atzīmēja Bāliņa.

Rīgas aktīvo senioru alianses vadītāja Terezija Mackare apstiprināja, ka digitālās prasmes šobrīd ir īpaši pieprasītas arī biedrības digitālajā klasē un secināja, ka apmācības jārīko arvien plašāk, jo šīs prasmes palīdz mazināt arī vientulības problēmas.

"Mēs nevaram likvidēt, bet varētu mazināt vientulības problēmu. Šīs digitālās prasmes ir kolosālas, ja mēs visi būtu apguvuši un prastu to darīt.

Daudzi mēs nemākam un mums vajag to apskaidrot, un cik seniorā vēl nav krāpniecības rezultātā zaudējuši naudu, tas viss ir zināšanu trūkuma dēļ. Mēs pārsvarā tikai apmācam, vai nu tā ir sabiedriska organizācija vai kāds uzņēmums, bet, kur ir valsts programma apmācībai, ļoti tādu gribētu," sacīja Mackare.

Ziemeļu Ministru padomes finansēto digitālo prasmju programmu var apgūt neklātienē, un mācību materiāli latviešu valodā bez maksas ir pieejami pēc reģistrācijas projekta mājaslapā "www.vecumsnavskerslis.lv" . Savukārt aprīļa beigās tiks rīkotas arī sešas klātienes konsultācijas par to, kā šos materiālus izmantot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti