Panorāma

Sagaida pasaules čempionus ratiņkērlingā

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

Ekstremālākais brauciens pēc sirds – cauri putenim

Ekstremālākais brauciens pēc sirds – cauri putenim pacientam nogādā donora orgānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ekstrēmākā transplantācija līdzšinējā vēsturē – tā Stradiņa slimnīcas ārsti vienā balsī saka par šogad veikto pirmo sirds pārstādīšanu. Ziņa par donoru pienāca 8. martā, kad zemi ar debesīm sagrieza arī necaurbraucams putenis. Tomēr cauri sniega vērpetēm ārsti un māsas no Rīgas devās uz Latgali, lai nakts vidū ar Gaisa spēka helikopteru atvestu jaunu sirdi kādam pacientam.   

Operāciju māsa un mākslīgās asinsrites speciāliste stāstīja, ka redzamība bija minimāla, bet laika atskaite sākusies. Ja ķirurgu komanda no Rīgas brauktu pārāk ilgi vai ja sirdi atvestu par vēlu, būtu zaudēts gan donora orgāns, gan iespēja to pārstādīt smagi slimam pacientam.

"Bija briesmīgi, es visu ceļu tā kā zaķītis tupēju un skaitīju tēvreizi... Latgalē vēl arī pūta. Un sanesumi uz ceļa.

Mēs tā kā taranējām sniega vaļņus. Bet bija misijas sajūta, ka varu kādam palīdzēt. Un turējām īkšķus, lai palīdzētu," atcerējās operāciju māsa Urzula Garkeviča.

"Bija bailīgi. Kopš tās sirds izņemšanas ir četru stundu laikā tā jāpaņem. Ķirurgiem atkal ātri jānokļūst mūsu slimnīcā. Bišķi atvieglojums bija, kad aizlidoja,"  atzina perfuzioniste Ilze Rubene.

Līdz pēdējam brīdim nebija zināms, vai trakajā putenī Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku helikopters lidos. Bet tieši tobrīd, kad ārsti ar sirdi bija gatavi doties ceļā, putenis norima. Sirdi veda ar MI-17, bet jau drīzumā šādos uzdevumos dosies jaunie "Black Hawk" helikopteri.

"Nezinājām, vai būs aviācija, jo ar auto nepagūtu. Uzdevums ar daudziem nezināmajiem," stāstīja Stradiņa slimnīcas virsārsts akūtajā sirds ķirurģijā Uldis Strazdiņš.

 Un tā Ilmāram, kurš pats ir no Rēzeknes puses, 9. marts kļuva par otru dzimšanas dienu. Viņu trakajā putenī uz Rīgu veda znota draugs.

"Četras ar pusi stundas ar džipu. Izbraukt nevarēja. Sanesumi bija, gulēja mašīnas uz sāniem. Ar Dieva palīdzību tiku," stāstīja sirds transplantācijas pacients Ilmārs Rutkovskis.

Operācija bija veiksmīga.

"Spēks ir, bet aizdusa… Bet dakterīši saka, ka viss būs riktīgi," sacīja Ilmārs.

Kardioķirurgi uzsver, ka Latvijā, līdzīgi kā citās valstīs, ir divas lielas problēmas, kas saistītas ar orgānu pārstādīšanu – trūkst donora orgānu un nav atpazīti visi, kam nepieciešama šī operācija.

"Šogad tā ir pirmā. Pērn bija divas. Beidzot sagaidījām! Mums ir vajadzīga rinda. Tai jāaptver visi, kam vajadzīgs," atzina Uldis Strazdiņš.

Operācijas žurnālā trūcis vietas, lai ierakstītu visus, kuri palīdzēja Ilmāram saņemt jauno sirdi, un žurnāla ailēs pat nav pieminēti Gaisa spēku lidotāji un policisti, kas cauri sniegiem pavadīja ārstus un sirdi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti