Šogad ik mēnesi vismazākais jaundzimušo skaits pēdējo 100 gadu laikā

Latvijā šogad pirmajos deviņos mēnešos reģistrēti 10 822 jaundzimušie, kas ir par 1741 bērniņu jeb 13,9% mazāk nekā 2022. gada attiecīgajā laika periodā. Katrā 2023. gada mēnesī piedzima mazāk bērnu nekā pērn attiecīgajā mēnesī, un tas ir ne tikai mazāk salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, bet arī vismazākais dzimušo skaits katrā mēnesī pēdējos simts gados, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati. 

Šogad deviņos mēnešos reģistrēti 20 312 mirušie, kas ir par 2502 mirušajiem jeb 11% mazāk nekā pagājušā gada deviņos mēnešos un par 437 mirušajiem jeb 2,1% mazāk nekā laikā pirms pandēmijas – 2019. gada attiecīgajā laika periodā.

No deviņiem šī gada mēnešiem augstākie mirstības rādītāji novēroti janvārī, kad reģistrēts 3001 mirušais, kas bija par 56 mirušajiem jeb 1,9% vairāk nekā pērn janvārī. Pārējos 2023. gada astoņos mēnešos mirstība ir bijusi zemāka salīdzinājumā ar attiecīgo mēnesi pērn.

2023. gada deviņos mēnešos iedzīvotāju skaits valstī negatīva dabiskā pieauguma rezultātā samazinājies par 9,5 tūkstošiem cilvēku.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

2023. gada 1. oktobrī provizoriskais iedzīvotāju skaits Latvijā ir 1 miljons 876,4 tūkstoši, kas ir par 14,6 tūkstošiem mazāks nekā 2023. gada 1. janvārī.

Tikmēr noslēgto laulību skaits pietuvojas pandēmijas laikā reģistrētajam. 2023. gada pirmajos deviņos mēnešos reģistrētas 9095 laulības, un salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu tas ir par 755 laulībām jeb 7,7% mazāk, bet par 401 laulību jeb par 4,6% vairāk nekā 2020. gadā, kad strauji saruka laulību skaits pandēmijas ierobežojumu dēļ.  

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Statistikas pārvaldes Sociālās statistikas departamenta direktore Baiba Zukula stāstīja, ka "augstākie dzimstības rādītāji bija 80. gadu beigās, kad piedzima vairāk nekā 40 tūkstoši bērnu. Tad bija augstākā dzimstība. Tad arī šis summārais dzimstības koeficients jeb vidējais bērnu skaits, kas piedzimst vienai sievietei, bija virs diviem bērniem - 2,1. Šobrīd šis rādītājs ir zems. Bet jāsaka, ka tas nav zems tikai Latvijā. Tā tas ir arī pārējās Baltijas valstīs – dzimstība diemžēl attīstītajās valstīs šobrīd samazinās".

Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes profesore Aija Zobena savukārt norādīja uz sakarību starp sieviešu izglītības līmeni un dzimstību. "Tātad tas ir normāli, ka sievietes tagad veido ģimeni un dzemdē bērnus relatīvi vēlāk, nekā tas bija, teiksim, kaut vai pirms 30 vai 40 gadiem. Pieņemsim, ka tās meitenes, kam tagad ir starp 20 un 30... Ir jāizdomā kaut kāda brīnumnūjiņa, kaut kas tāds, kas viņas ieinteresētu, lai viņas novērtētu, lai saprastu, ka bērni un ģimene ir vērtība," sacīja Zobena.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti