4. studija

Kāpēc graustam, kas atzīts par bīstamu, vēl tiek dots laiks pārbaužu veikšanai?

4. studija

Sēnes - ne vien vēderam, bet arī acu priekam

Kā cilvēki Gulbenes novadā cīnās ar postošo augusta vētru sekām?

Pa gaisu lidoja jumti un siena ruļļi. Kā Galgauskas pagastā cīnās ar vētras sekām

7. augusta vētra Gulbenes novada Galgauskas pagastā tikai piecu minūšu laikā nodarīja lielus postījumus – nolauza simtgadīgus kokus, pa gaisu lidoja jumti, bišu stropi un siena ruļļi. Pēc palīdzības pašvaldībā vērsušies gan tikai divi iedzīvotāji. Tie, kas vētras sekas novērš pašu spēkiem, atzina – amatnieku pakalpojumi ir ļoti dārgi, bet visvairāk sāp seno koku zaudējums.

Vētra norauj jumtus, nolauž senus kokus

"Vētra bija ļoti koncentrēta – kā slotiņa gāja pāri īpašumiem, pāri māju jumtiem. Varēja redzēt, ka vējš slauka visu savā ceļā un tādā šaurā strēmelē. Meži un īpašumu jumti tika aiznesti," pastāstīja Galgauskas pagasta iedzīvotājs, zemnieku saimniecības vadītājs Gints Gžibovskis. 

Arī viņa īpašumā vairākām ēkām – gan kūtij, gan lopbarības šķūnim – norauti jumti. Vētra izgāza arī daudz senu koku, kas veidoja kultūrainavu mājas vidē un saimniecībā. 

"Tāpēc grūti pateikt, kas ir sāpīgāk, jo aiznesa šis vējš ļoti daudz ko," piebilda saimnieks.

Savukārt Ilze Putna, kura savās dzimtas mājās rudens un ziemas sezonā dzīvo viena, par vētras tuvošanos bija dzirdējusi, taču nodomājusi – ne pirmā, ne pēdējā vētra dzīvē.

"Caur visiem logiem dzirdu, ka dunoņa tuvojas. Domāju – šis uz labu gan nav. Kamēr es tā domāju, jau iesitās pirmās brāzmas logā. Tik vien varēju, kā istabā aizskriet aiztaisīt durvis," atminas Ilze.

Kad trakākais bijis pāri, Ilze uzreiz skrējusi laukā skatīties, ko dabas stihija nodarījusi viņas mājām: "Iznāku zibeņu gaismā un redzu, ka manam dārgajam ozolam tikai šķēpeles rēgojas. Tad gan es apraudājos."

Viņa atzina, ka arboristu palīdzību, lai ozolu saglābtu, jau ir sarunājusi, taču "šis prieks būs ļoti dārgs".

Savukārt simtgadīgā liepa iegāzusies pērn salabotajā šķūņa jumtā, bet pati ēka nobīdīta no pamatiem. Pavisam mājas apkārtnē nolūzuši vismaz 10 lielie, vecie koki. Aiznests arī gabals kūtiņas jumta, taču, tā kā lopu Ilzei vairs nav, viņa saskata laimi nelaimē: 

"Kūtiņa ir tā kā aizsegs. Noteikti māju aizsargāja. Mājai bija tikai vējdēlis galā, un, kur tā vētra nāca ar pirmo triecienu, norāva vējdēli.

Vakar bija amatnieki, bet nu jau tik sālīti [dārgi], ka man pilnīgi galva apreiba. Es neteikšu, es nevaru par to vispār parunāt. Tagad jau mēra nav vairs – var plēst, cik grib."

Savukārt Ilzes kaimiņienei Annai pilnībā norauti un aiznesti gabaliņu tālāk klētiņas un šķūņa jumti. Pati saimniece stāstīja, ka bailēs, ka vējš sagraus viņas mājiņu, kopā ar suni slēpusies zem galda.

Pašvaldības palīdzību lūguši tikai divi cilvēki

Anna pašvaldībā ar lūgumu pēc finansiāla atbalsta, lai novērstu vētras postījumus, nav vērsusies, jo uzskata, ka nav vērts. Ilze iesniegumu gan ir uzrakstījusi, bet lielas cerības neliek. Gints kā uzņēmējs ir gatavs ar vētras sekām tikt galā pats.

"Domāju, ka šī ir mana atbildība par to, ka es neesmu īpašumu apdrošinājis," sacīja Gints.

Gulbenes novadā 30. augusta vētra visvairāk postījumu ir nodarījusi tieši mežu platībām. Nepilnas divas nedēļas pēc vētras ar lūgumu pēc palīdzības Gulbenes novada pašvaldībā pagaidām ir vērsušies divi iedzīvotāji. Vienam ir nolemts izmaksāt 620 eiro.

Otrs iesniegums ir saņemts nesen un to vēl izskata, taču Gulbenes novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību speciāliste Jana Igaviņa atzina, ka lēmums, visticamāk, būs pozitīvs. 

Tāpat, ja pašvaldība saņems lūgumu par vētras norautā jumta šīfera nodošanu bez maksas, šāds pakalpojums tiks nodrošināts.

Gulbenes pašvaldības pārstāve pieļāva, ka, iespējams, iedzīvotāji vēl nav īsti attapušies no piedzīvotā, tāpēc lūgumu pēc palīdzības pienāk ļoti maz.

Pašvaldība aicina visus vētrā cietušos Gulbenes novada iedzīvotājus, kuriem nepieciešams atbalsts, rakstīt iesniegumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti