«Re:Check» pārbauda: Vai taisnība Šnorem, ka KM vēlas dubultot imigrantu īpatsvaru?

Vai taisnība Saeimas deputātam un Eiropas Parlamenta (EP) deputāta amata kandidātam Edvīnam Šnorem no Nacionālās apvienības (NA), ka Kultūras ministrija (KM) vēlas dubultot imigrantu īpatsvaru? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projektā "Re:Check".

"Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" jaunākais apskats
00:00 / 09:05

NA 7. maijā paziņoja, ka "nosoda un par klaji nepieņemamiem uzskata Kultūras ministrijas plānus palielināt imigrāciju". Apvienības Saeimas deputāts un EP deputāta amata kandidāts Šnore "TikTok" publicēja video, uz kura likts uzraksts: "Grib dubultot imigrantu īpatsvaru!"

"Kultūras ministrija publiskojusi plānu, kurā uzstādīts par mērķi dubultot imigrantu īpatsvaru – tie, kuri te uzturas ar pastāvīgās uzturēšanās atļaujām," šajā video pauda Šnore.

Runa ir par KM nupat sabiedriskajai apspriešanai nodoto Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstības plānu 2024.–2027. gadam. Sadaļā, kas veltīta integrācijai, ir minēti trešo valstu pilsoņi, kas pirmreizēji ieguvuši pastāvīgās uzturēšanās atļaujas. 

Lai saņemtu šādu atļauju, cilvēkam Latvijā jānodzīvo vismaz pieci gadi un jāzina valsts valoda. Plānā kā viens no rezultatīvajiem rādītājiem iekļauts šo atļauju īpatsvara pieaugums no 1,1% 2019. gadā līdz 2,2% 2027. gadā. 

Šo rādītāju aprēķina kā procentu no kopējā trešo valstu pilsoņiem piešķirto derīgo pastāvīgās un termiņuzturēšanās atļauju skaita. Piemēram, pērn Latvijā kopumā bija derīgi 53 tūkstoši pastāvīgās uzturēšanās atļauju, bet no jauna tika piešķirti nepilni astoņi simti. 

Tātad dubultotos nevis kopējo atļauju skaits, bet tikai pirmreizēji izsniegto. Un plāns neparedz piesaistīt jaunus imigrantus, bet gan ar statusa maiņu integrēt tos ārvalstniekus, kas te jau dzīvo vairākus gadus un prot latviešu valodu. 

Būtiski arī, ka šis rezultatīvais rādītājs pēc KM pasūtījuma tika izstrādāts jau 2020. gadā – proti, laikā, kad to vadīja pati Nacionālā apvienība. 

Vēl 2022. gada janvārī toreizējais kultūras ministrs no NA Nauris Puntulis virzīja iepriekšējo šādu plānu. Arī tajā bija paredzēta trešo valstu pilsoņiem pirmreizēji piešķiramo pastāvīgo uzturēšanās atļauju īpatsvara palielināšana. 

"Re:Check" jautāja Šnorem, kāpēc viņš neiebilda jau toreiz. Deputāts atbildēja, ka Puntuļa kungs toreizējo šīs normas iekļaušanu plānā atzinis par kļūdu, kas jālabo. Šnore pats neesot iebildis, jo uzticējies, ka ministrijas dokuments atbilst valsts interesēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti