De Facto

Kuram jāatbild par izšķērdību VUGD?

De Facto

Ogres dome dāsni nāk pretim krimināllietā aizdomās turētajam

Azartspēļu reklāmai grožus grib palaist vaļīgāk

Azartspēļu reklāmai grožus grib palaist vaļīgāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Azartspēļu reklāma ārpus azartspēļu organizēšanas vietām Latvijā ir aizliegta. Taču noteikumu pārkāpējus, īpaši interneta vidē, neviens neķer. Azartspēļu uzraugi uzskata, ka reklāmu aizliedzošā norma īsti nestrādā un piedāvā ierobežojumus mīkstināt, ziņo LTV raidījums "De facto".

Pienākumu uzraudzīt azartspēļu reklāmu savā starpā dala divas institūcijas: Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) un Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP).

Piecos gados pieci sodītie

NEPLP pēdējos piecos gados piecas reizes sodījusi televīzijas par azartspēļu reklamēšanu. Šogad sodīts "Lattelecom" meitas uzņēmums "Media 360" par sporta raidījumā "Hattrick" izvietoto reklāmu.

"NEPLP viedoklis bija tāds, ka mūsu raidījums popularizēja azartspēles, bet mēs, izpētot šo gadījumu, secinājām, ka mūsu raidījuma vadītāji atsaucās uz bukmeikeru likmēm par nākamās nedēļas kādu no spēlēm. Nebija ne zīmola, ne kā tāda, kas varētu vizuāli atspoguļot šo bukmeikeru uzņēmumu," uzskata "Media 360" vadītājs " Kaspars Ozoliņš.

Turpretim mediju uzraugs uzskata, ka tā bija nepārprotama totalizatora "viensviens.lv" reklāma. "Tas nebija vienreizējs gadījums, tā bija sistēma, ka vienā no raidījuma segmentiem ir iestrādātas derības starp raidījuma vadītājiem, tajā pašā laikā atsaucoties uz vienu azartspēļu pakalpojumu sniedzēju un tā interneta vietni," skaidro NEPLP pārstāvis Kristers Pļešakovs.

"Lattelecom" meitas uzņēmums "Media 360" nolēmis tiesāties. Līdz šim gan visos gadījumos tiesas nostājušās padomes pusē. Arī tad, kad televīzijas mēģina apiet likumu, kā sponsorus piesaistot nevis tieši azartspēļu kompānijas, bet sporta bārus, kas nosaukti totalizatoru vārdos.

Tomēr NEPLP rokas ir pārāk īsas, ja televīzijas kanāli reģistrēti ārpus Latvijas. Tad sodīt nevar.

"De facto" piefiksēja, ka Latvijas azartspēļu reklāmas pašlaik ir, piemēram, Lielbritānijā reģistrētā "Discovery" kanāla rotācijā.

Lielbritānijas regulators NEPLP paskaidrojis, ka programmas, kas tiek retranslētas Latvijā, nav domātas tikai skatītājiem Latvijā, bet arī valstīs, kur azartspēļu reklāma ir atļauta, tādēļ nevarot to aizliegt.

Reklāma ne tikai TV

Ja NEPLP mēģina izķert reklāmas televīzijā, tad PTAC tā nav prioritāte. Taču tieši PTAC būtu jāsoda vainīgie par neatbilstošu reklāmu sporta pasākumos un interneta lapās.

"De facto" pamanīja, ka, piemēram, izklaides bloga "Fenikss Fun" logo ļoti atgādina spēļu zāļu "Fenikss Laimētava" identitāti. Vietne reģistrēta Venecuēlā.

Spēļu zāļu "Fēnikss" līdzīpašnieks Jānis Zuzāns gan skaidri neatbild, vai viņa kompānijām ar šo blogu ir kāds sakars. "Esam pamanījuši interneta vietnes "fenikssfun.com" nosaukuma un zīmola vizuālo līdzību ar mūsu zīmolu. Šajā vietnē netiek organizētas vai reklamētas azartspēles, līdz ar to mēs neuzskatām, ka ar to varētu tikt veicināta mūsu kā preču zīmes "Fenikss Laimētava" īpašnieka sniegto pakalpojumu reklamēšana," rakstiski atbild Zuzāns.

Lielākajām sporta federācijām ir līgumi ar kādu no totalizatoriem - "Optibet", "Olybet", "Synotip". To reklāmas parādās federāciju vai čempionātu māja lapās un pasākumos. Totalizatoru reklāmas ir arī lielāko ziņu portālu sporta lapās.

PTAC mājaslapā rakstīts, ka "aizliegta ir azartspēļu reklāma ziņu interneta portālos". Taču PTAC vadītāja Baiba Vītoliņa skaidro, ka pēdējos gados šis jautājums nav bijis PTAC prioritāšu lokā. Neviens neesot aktīvi sūdzējies, arī nozares uzraugs – Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija – neesot skubinājuši aktīvāk pievērsties. PTAC vadītāja Vītoliņa uzskata, ka tieši inspekcijai pašai būtu jānodarbojas arī ar reklāmas uzraudzību.

Spēļu bizness uzskata, ka Latvijā būtu jānodrošina iespēja reklamēt interaktīvās azartspēles. Tam sliecas piekrist arī inspekcijas vadītāja Signe Birne: "Šobrīd reklāmas regulējums ir absolūti nepietiekams. Likumā ar vienu teikumu pateikt, ka tas ir aizliegts, ar to nepietiek. Uzņēmēji ir gana atjautīgi, izdomas bagāti un izdomā dažādus veidus, kā sevi reklamēt, bet ne vienmēr sodus var piemērot."

Azartspēļu inspekcija grasās piedāvāt atbildīgajai Finanšu ministrijai atļaut reklāmu, vienlaikus skaidrāk aprakstot situācijas, kad tā ir aizliegta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti