Mūzikas akadēmijas padome: 8,2% no aptaujātajiem studentiem saskārušies ar seksuāla rakstura uzvedību akadēmijā

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) padomes saņemtajā anonīmajā studentu aptaujā ir minēts, ka 8,2% no respondentiem ir saskārušies ar seksuāla rakstura uzvedību. Savukārt 33,6% ir dzirdējuši kādu stāstām vai vēstot par saskarsmi ar šāda veida rīcību akadēmijā. Šis cipars ir satraucošs un norāda uz problēmas sistemātisko raksturu, nevis dažiem gadījumiem, teikts akadēmijas padomes 13. martā izsūtītajā paziņojumā.

Kā LSM informēja JVLMA Studējošo pašpārvaldē, anketu varēja aizpildīt tikai pašreizējie studenti, pieslēdzoties JVLMA sistēmai. Aptauja norisinājās no šī gada 2. līdz 26. februārim, taču lielākā daļa atbilžu tika iegūta dažu pirmo dienu laikā. Tajā piedalījās 133 studējošo, kopumā akadēmijā šobrīd mācās 522 studenti.

"2017. gadā, kad tika risināts presē izskanējis gadījums par seksuāla rakstura uzmākšanos, rektors [Guntars Prānis] ir bijis Ētikas komisijas vadītājs un ir zinājis, ka problēma mācību iestādē pastāv. Problēmas pastāvēšanu pierāda arī studentu aptaujas dati. Padomes rīcībā ir informācija, ka viena no TV raidījumā runājošām meitenēm ir apgalvojusi, ka rektors ilgstoši zinājis par notiekošo. Tāpat dienā, kad padome izteica neuzticību rektoram, vairāki padomes locekļi tikās ar JVLMA studentu pārstāvjiem, kuri paziņoja, ka joprojām nejūtas droši JVLMA," norāda JVLMA padomes locekļi.

Tiek norādīts, ka arī diemžēl nav ziņu, ka rektors būtu piedāvājis studentēm, kas saņēmušās sniegt oficiālu liecību, psihologa palīdzību.

"Latvijas Republikā policija izmeklē tikai fiziski cietušu cilvēku liecības, taču seksuālā vardarbība ir daudz plašāka parādība, kuru, padomesprāt, ignorē JVLMA vadība. Rektors Kultūras ministrijas preses konferencē apgalvoja, ka viņam ir plāns esošās situācijas novēršanai. Tā nav taisnība. Padome informē, ka pirmdien, 11. martā, rektoram lūgusi šādu rakstisku plānu, jo tāds nav pastāvējis. Padome arī rektoram ieteikusi vairākas konkrētas rīcības, kas ir aprobētas rietumvalstīs. Plāns vēl arvien padomei nav iesniegts," teikts paziņojumā.

Padome vērš uzmanību, ka nav patiesa ziņa, ka agrāk akadēmijā nav notikusi saziņa ar tiesībsargājošām iestādēm: "Pirms septiņiem gadiem rektors Artis Sīmanis pēc iesnieguma saņemšanas nekavējoties vērsās policijā."

Tāpat padome pauž satraukumu, ka JVLMA turpinās iebiedēšanas atmosfēra: "Viens padomes loceklis 11. martā runājis ar vienu studenti, kura paudusi satraucošas ziņas par notiekošo vienā katedrā, taču tagad nevēlas komunicēt un vēlas palikt anonīma."

Paziņojumā arī apgalvots, ka "prorektore zinātniskajā darbā Anda Beitāne izvērš kampaņu rektora atbalstam sociālajos tīklos tā vietā, lai palīdzētu aktualizēt zinātnes atziņas, kas palīdz rast reālu risinājumu emocionālās vardarbības izbeigšanai."

Padome izsaka nožēlu, ka rektors ļoti šauri skatās uz seksuālās vardarbības problēmām augstskolā, atsaucoties tikai uz vienu rakstisku personalizētu iesniegumu. Padome uzskata, ka rektora atkāpšanās no amata būtu arī simbolisks akts, kas norādītu uz strukturālu pieeju samilzušo problēmu risināšanā.

Tāpat padome atkārtoti paziņo, ka līdz sižeta pieteikšanai LTV raidījumam "Kultūršoks" neko nav zinājusi par samilzušo drošības situāciju akadēmijā. Rektors padomi nebija informējis. Vienlaicīgi padome informē, ka rektors jau februāra sākumā bija saņēmis iesniegumu no konkrētas studentes ar konkrēta pasniedzēja vārdu.

KONTEKSTS:

Latvijas Televīzijas raidījuma "Kultūršoks" rīcībā nonākušas septiņu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju seksuālu uzmākšanos.

Akadēmija vērsusies Valsts policijā saistībā ar raidījumā izskanējušo informāciju, arī Kultūras ministrija ir aicinājusi akadēmijas studentes, kas cietušas no pasniedzēju seksuālās uzmākšanās, iesniegt trauksmes ziņotāja pieteikumus.

Valsts policijā informē, ka resorisko pārbaudi par iespējamo seksuālo vardarbību akadēmijā pašlaik veic Valsts policijas Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvalde.

JVLMA padome 11. martā izteica neuzticību JVLMA rektoram Guntaram Prānim un aicināja atkāpties no amata. Prānis 12. martā paziņoja, ka atkāpties neplāno. Padome aicinās JVLMA Senātu sasaukt ārkārtas sēdi, lai lemtu par rektora atbrīvošanu no amata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti