Panorāma

NBS komandieris Daugavpilī skaidro robežas stiprināšanu

Panorāma

Panorāma

Arī Mākslas akadēmijā sūdzības par seksuālu uzmācību

Arī Mākslas akadēmijā sūdzības par seksuālu uzmācību

Par seksuāla rakstura piezīmēm, aizskaršanu un nopietnākiem pārkāpumiem ziņots arī citās kultūras jomas augstskolās. Latvijas Televīzijas (LTV) rīcībā ir sūdzības par Latvijas Mākslas akadēmijas docentu Andreju Ameļkoviču, kurš reiz jau ticis atstādināts no amata. Savukārt Kultūras akadēmijā pasniedzējs ir ne vien atstādināts, bet arī zaudējis amatu pēc studenšu sūdzībām.

ĪSUMĀ:

  • LTV rīcībā ir sūdzības par Mākslas akadēmijas docenta iespējamu uzmākšanos studentēm.
  • Viņš no darba akadēmijā atstādināts, bet pēc tam atjaunots amatā.
  • Viena studente bija gatava liecināt par docentu anonīmi; cietušo esot vairāk.
  • Vieslektore Auguste Petre: Ir runas, ka kaut kādas darbības turpinās.
  • Docents robežu pārkāpšanu noliedz.
  • Studentes aicinātas vērsties pie akadēmijas prorektores.

Kopš Latvijas Televīzijas raidījumā "Kultūršoks" atklātā par iespējamu seksuālu uzmākšanos Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā cilvēki sociālajos tīklos dalās ar dažādām pieredzēm. Izskan arī Latvijas Mākslas akadēmijas vārds.


"Man Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzējs (kas man neko nemācīja) izteica nepieņemamas erotiskas piezīmes studentu grupas "Academia" izstādes atklāšanā. Publiski. Pie mana darba. Mēģināja darba daļu bāzt sev biksēs. Nākamā mēneša laikā pēc mana iesnieguma un citu liecībām viņš tika atbrīvots no amata."


Tālāk sieviete raksta – viņai šķietot, ka toreiz viņai "paveicies". Un akadēmija, viņasprāt, nav ne feministiskākā, ne drošākā vide. Tur ir problēmas.


"Mans piemērs ir reizē veiksme, bet reizē arī vienkārši normāla attieksme."


Mākslas akadēmijas rektors Kristaps Zariņš sacīja, ka konkrēto gadījumu atceras. Un atzina, ka tas nav vienīgais.

Zariņš: "Viens, jūs jau ziniet, tika atlaists. Otrs ir cits cilvēks. Nevis tas, kas toreiz tika atlaists."
LTV: "Vai šis otrs ir Andrejs Ameļkovičs?"
Zariņš: "Diez vai es varu kā iestādes vadītājs saukt vārdus. Jūs ziniet, ir tā personas datu regula. Nu jūs ziniet. Tad jums ir informācija."

"Panorāmai" zināms, ka docents Andrejs Ameļkovičs iepriekš atstādināts saistībā ar nepieklājīgiem izteikumiem tīmeklī. Tā to formulēja rektors un apstiprināja, ka toreiz bijuši ekrānuzņēmumi, kas pierādījuši docenta vainu.

"Bija atstādināšana. Ne tikai uz dienu, bet uz vairākiem mēnešiem. Tas tika pārrunāts. Lai cilvēku atlaistu, ir vajadzīgs brīdinājums. Un pie otrā brīdinājuma viņš tiek atlaists," skaidroja Zariņš.

No docenta uzmācības cietušas vairākas studentes

LTV saņēmusi informāciju par iespējamu šī docenta uzmācību, kas esot notikusi arī dzīvē, ne tikai sarakstēs.

Un pārkāpumi ir nopietni. Par to runā vairāki savstarpēji nesaistīti avoti.

Anonīmi ir gatava runāt viena studente. Viņas balss un vārds ir mainīti.


"Viņš zvanījās vēlos vakaros. Pa naktīm. Pārsvarā dzērumā. Rakstīja īsziņas, ka viņš vēlas, lai mēs braucam pie viņa ciemos. Un viņš arī veidoja sarakstus ar meitenēm, ar kurām viņš gribētu pārgulēt no mūsu kursa. Pēc tam tas korelējās ar to, kādas atzīmes ieguvām skatēs."


No vairākiem savstarpēji nesaistītiem avotiem izskan, ka robežu pārkāpšana bijusi arī fiziskā ziņā.


"Man nav personīgas pieredzes, bet es zinu meitenes, kurām ir. Un es nejūtos komfortabli par to runāt."


Nevēlami pieskārieni, seksuāla satura ziņas sociālajos tīklos, divdomīgas piezīmes ikdienā, kailfoto sūtīšana vai pieprasīšana, intīmās attiecības starp audzēkni un pasniedzēju. Latvijas Televīzija aicina neklusēt un runāt par šādiem gadījumiem!

Mēs saglabāsim jūsu anonimitāti, bet neklusēsim – rakstiet uz e-pastu [email protected], ziņojiet uz "WhatsApp" numuru 20553333. Klusēšana iedrošina varmākas!

Jau toreiz, kad docents tika atstādināts, balstoties uz nepieklājīgajām sarakstēm, bet Ētikas komisijā nebija vienprātības par to – atstādināt vai atlaist.

Latvijas Mākslas akadēmijas Ētikas komisijas loceklis Jānis Taurens LTV norādīja, ka viņš personīgi uzskatījis, ka docents ir jāatlaiž: "Rektora nebija tajā laikā. Viņš bija Somijā. Es viņam piezvanīju un to pateicu. Kā es saprotu, laikam es viņu kaut kādā sarakstā redzēju. Šķiet, nav atlaists."

Toreiz situācijas risināšanā iesaistījās vieslektore Auguste Petre, kura aizvien bauda studentu uzticību.

"Es ļoti labi zinu, ka studenti, arī tie, kuri nav cietuši, ļoti labi zina par to. Arī kaut vai tādā baumu līmenī. Protams, ka par to tiek runāts arī akadēmijā studentu starpā. Viņi zina par to, ka šādi komunikācijas gadījumi ir bijuši.

Tādā arī savstarpējā sarunu līmenī ir pie manis nonākusi informācija par to, ka kaut kādas darbības turpinās," norādīja Petre.

Docents robežu pārkāpšanu noliedz

Andrejs Ameļkovičs LTV noliedza, ka viņš būtu pārkāpis robežas ar studentēm pēc atjaunošanas amatā. Par iepriekš nodarīto sodu esot saņēmis.

Ameļkovičs: "Es nekomentēšu. Tā ir pilnīga apmelošana. Es esmu saņēmis Ētikas komisijā to... mani atstādināja uz diviem mēnešiem. Pēc tam atjaunoja."
LTV: "Vai tagad ar jums nav par to runāts? Līdz jums nav aizgājušas šīs sūdzības?"
Ameļkovičs: "Nē."
LTV: "Nereaģēsiet?"
Ameļkovičs: "Tas ir uz šo cilvēku sirdsapziņas."

Zināms, ka trešdien, 13. martā, šī situācija pārrunāta ar akadēmijas vadību. Taču pagaidām tālākai rīcībai neesot tiesiska pamata, norādīja rektors: "Nu pašlaik man nav iesnieguma. Tikko viņš būs, tā darba attiecības tiks beigtas."

Kultūras akadēmijā pasniedzējs atlaists

Nepietiekama līderība tiek pārmesta Mūzikas akadēmijas rektoram, kam augstskolas padome šonedēļ izteica neuzticību. Arī Tiesībsarga biroja pārstāve LTV raidījumā "Rīta panorāmā" teica, ka būtiskākais ir tas, kā augstskola uz šādiem signāliem reaģē.

"Arī pēc pirmā anonīmā signāla – nav svarīgi, vai tā ir anonīma sūdzība vai baumas, – augstskolai būtu jāreaģē. Vēl jo vairāk, ja šādi signāli sāk atkārtoties. Visefektīvākais risinājums ir pašas augstskolas rīcība," norādīja Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa.

Kultūras akadēmija ir atlaidusi pasniedzēju arī pēc anonīmām sūdzībām. Turklāt pēc salīdzinoši mazāka pārkāpuma – seksistiskām pasniedzēja piezīmēm lekciju laikā. 

Kultūras akadēmijas rektore Rūta Muktupāvela atzina, ka studenti ir pasniedzējiem pakļautas personas, tāpēc var baidīties liecināt: "No mums – no akadēmiskā personāla, no administrācijas – faktiski ir atkarīga viņu karjera savā ziņā. Akadēmiskā vide ir ārkārtīgi hierarhiska. Un, protams, ka studenti ir pakļautas personas un baidīsies liecināt par katru."

Kultūras ministre Agnese Logina ("Progresīvie"), kura pati bijusi Kultūras akadēmijas studente un lektore, LTV raidījumā "Šodienas jautājums" norādīja, ka viņa kā studente augstskolā vienmēr jutusies ļoti droši, jo rektore Muktupāvela paveikusi milzīgu darbu, lai nodrošinātu, ka studenti uzticas viņai un iestādes vadībai.

"Gribētu, lai tādu rektoru būtu vairāk, un lai students būtu vērtība," pauda ministre. "No tā, kādu vidi mēs veidojam saviem studentiem, no tā ir atkarīga mūsu nākotne."

Tikmēr Mākslas akadēmijā sacīja – bez pierādījumiem nevar atlaist. Nevar rakstīt policijai. Studentes aicinātas vērsties pie prorektores. Var arī anonīmi.

Latvijas Mākslas akadēmijas prorektore studiju darbā Antra Priede uzņēmusies izvērtēt sūdzības: "Lai noņemtu šo savā ziņā traumatisko barjeru, kas varētu būt, nākot sūdzēties pie vīrieša, lai veicinātu atklātāku dialogu, šīs sūdzības uzklausīt uzņemos es. Esam sarunās ar studentiem un gaidām šo sūdzību rakstiski, lai varam reaģēt."

KONTEKSTS:

Latvijas Televīzijas raidījuma "Kultūršoks" rīcībā nonākušas septiņu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju seksuālu uzmākšanos.

Akadēmija vērsusies Valsts policijā saistībā ar raidījumā izskanējušo informāciju, arī Kultūras ministrija ir aicinājusi akadēmijas studentes, kas cietušas no pasniedzēju seksuālās uzmākšanās, iesniegt trauksmes ziņotāja pieteikumus.

Valsts policijā informē, ka resorisko pārbaudi par iespējamo seksuālo vardarbību akadēmijā pašlaik veic Valsts policijas Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvalde.

JVLMA padome 11. martā izteica neuzticību JVLMA rektoram Guntaram Prānim un aicināja atkāpties no amata. Prānis 12. martā paziņoja, ka atkāpties neplāno. Padome aicinās JVLMA Senātu sasaukt ārkārtas sēdi, lai lemtu par rektora atbrīvošanu no amata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti