Panorāma

Aug pieprasījums pēc bērnu psihiskās veselības speciālistiem

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

VUGD postenis ar noteiktu darba laiku

VUGD postenis Ērgļos nestrādā visu diennakti; «tukšajās stundās» palīdz glābēji no blakus pilsētām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) postenis Ērgļos nestrādā visu diennakti, jo darbinieku trūkuma dēļ vairs nevar nodrošināt 24 stundu dežūru. Laikā, kad postenis nestrādā, glābējus nākas gaidīt no blakus pilsētām. Pagājušajā nedēļā Ērgļos izcēlās ugunsgrēks vien kilometra attālumā no minētā posteņa. Ugunsnelaimē cietušo nav, dega saimniecības ēka, tomēr īpašniekiem nav skaidrs kāda jēga no posteņa, kas nestrādā. 

Pagājušajā ceturtdienā liesmas pacēlās virs kādas saimniecības ēkas Ērgļos. Blakus atrodas vairākas privātmājas. Vietējie stāstīja, ka no nelaimes tās paglābuši laikapstākļi. Ugunsgrēka laikā nebija vēja un piecmetrīgās liesmas nepārmetās uz blakus ēkām. Gaidot glābējus, izdega ēkas bēniņi. 

Tuvākais ugunsdzēsēju postenis no notikuma vietas atrodas nepilna kilometra attālumā. Ugunsdzēsēji norādīja – viņi būtu varējuši aizbraukt vien 5 minūšu laikā. Tomēr brigāde šo posteni nepameta, jo brigādes tur vienkārši nebija. 

Postenī trūkst darbinieku un nav finansējuma, lai samaksātu par virsstundām, tāpēc postenis nestrādā katru dienu no pulksten 8.00 līdz 13.00.

Šāds darba laiks ir jau visu martu. Kamēr postenis tukšs – Ērgļi paliek attālāku posteņu uzraudzībā.

Uz notikumu pagājušajā ceturtdienā reaģēja  glābēji no posteņa, kas atrodas aptuveni 26 kilometru attālumā no Ērgļiem. Notikuma vietā viņi ieradās aptuveni 22 minūtes pēc izsaukuma saņemšanas.

Tuvumā esošo ēku dēļ ugunsgrēkam tika piešķirta augstas bīstamības pakāpe. Tāpēc uz notikuma vietu izbrauca četras brigādes. Ķeipenes brigāde ieradās pulksten 11.45, Pļaviņu brigāde – 11.59, piecas minūtes vēlāk pievienojās Madonas ugunsdzēsēji un pulksten 12.29 ieradās Jaunpiebalgas ugunsdzēsēji.

Saimniecības ēkas īpašnieks Juris Rudzītis norādīja, ka nezināja, ka pašu depo daļu dienas ir slēgts. Viņš sacīja: "Nelaime nenāk brēkdama. Tas tā ļoti jocīgi. Ja tā depo nav, tad nav. Ja viņš ir, tad viņam ir jābūt cauru diennakti." 

Savukārt ēkas saimniece Dzintra Rudzīte stāstīja: "Te stāvu, viņa [Jāņa] nav, viņš Madonā. Man te liesmas 5 metri. Un skats vienreizējs. Un nav pat kaucienu. Ne skaņas nav. Ja būtu tas vējš, te taču māja, tur tas šķūnis. Apdzīvojamās vietas ļoti, ļoti tuvu."

Ērgļu postenī strādā 11 ugunsdzēsēji glābēji un viens komandieris, kurš iespēju robežās arī pilda pārējo puišu pienākumus. Pērn izdienas pensijā devās divi, šogad vēl viens. Bez virsstundām 24 stundu dežūru nevar nodrošināt. Katrs mēnesī jau tagad strādā no 170 līdz 180 stundām. Un vēl vairāk virsstundu nevar būt.

VUGD Ērgļu posteņa komandieris Jānis Opincāns norādīja: "Nav budžetā paredzēta tik liela nauda, lai visas virsstundas apmaksātu. Tāpēc ir pieņemts lēmums dot brīvās stundas."

Izlīdzas, kā var, lai postenis paliktu tukšs pēc iespējas mazāk stundu – dažreiz dežūru šeit pavada kāda citas pilsētas brigāde. "Madonā ir divas autocisternas. Un tad viņi brauc nodežurēt šeit ar vienu cisternu. Viena paliek tur un viena šeit," piebilda Opincāns.

Tagad postenī ir trīs vakances. Pagaidām pieteicies viens kandidāts. Aptuvenā alga par pilnu slodzi ir 800 eiro. Opincāns stāstīja: "Autovadītājiem mazliet vairāk, jo tos grūtāk piesaistīt. Viņiem ap 900 [eiro]. Bet tas atkarīgs, vai ir apgādājamie."

Posteņa komandieris atzina, ka patiesībā būtu nepieciešami vēl seši ugunsdzēsēji glābēji, lai pilnībā nosegtu brīžus, kad kādam ir atvaļinājums vai slimības lapa. Bet štata vietu skaitu tuvākajā laikā šim postenim nav plānots papildināt. Komandieris gan norādīja, ka šī nav tikai viņu problēma Vidzemē. 

Visā Latvijā pašlaik ir aptuveni 20 posteņi, kuros trūkst darbinieku, un ik pa laikam tie paliek bez glābējiem vairākas stundas dienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti