Dienas ziņas

ASV Senāts apstiprina likumprojektu par palīdzību Ukrainai

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Topošo pirmklasnieku vecāki sāk izvēlēties skolas

Topošo pirmklasnieku vecāki sāk izvēlēties skolas 

Tuvojas brīdis, kad vecāki sāk izvēlēties skolas, uz kurām sūtīt savus pirmklasniekus. Vidzemes pašvaldībās situācija ir dažāda – kādā skolā vienā klasē varētu būt gandrīz 30 bērnu, bet citā – vien septiņi. Vislielākā cīņa ir par vietu pilsētu skolās un tā sauktajās prestižajās, kur vietu skaits ir ierobežots.

Reitings, attieksme un drošība – kritēriji skolas izvēlei

Iveta Lange no Valmieras ir trīs bērnu mamma, un vecākajam dēlam septembrī jāsāk skolas gaitas. Tagad Iveta meklē piemērotāko izglītības iestādi Jēkabam. 

"Izvēli veidoju no dažādiem kritērijiem, kas man ir būtiski – skolu reitings, kur esmu apmeklējusi mājaslapu, lai saprastu, kur manis izvēlētā skola ir reitingā. Nākamais kritērijs ir skolas iekšējais klimats, respektīvi, kā skolotāji attiecas pret bērniem, attieksme. Trešais ir drošība skolā," stāstīja Lange.

Viņa atzina, ka šobrīd vecāki ļoti aktīvi sazinās, vērtē un dalās pieredzē, kura skola būs piemērotākā.

Daudz tiek runāts par tā sauktajām prestižajām skolām, taču tas var arī izrādīties tikai sabiedrības radīts mīts, ka kāda skola ir krietni labāka par citu.

"Ir bijuši gadījumi, ka tīri pēc reitinga palaists labākā skolā, bet pēc diviem mēnešiem saprot, ka bērnam īsti nav izveidojusies tāda saikne ar skolu un viņš ar nepatiku dodas uz skolu. Vecāki pieņem lēmumu mainīt skolu, kas ir zemāka pēc reitinga, bet bērns kopumā ir laimīgāks tajā skolā, un vecāki jūt, ka viņam izglītības līmenis ir labāks tajā skolā," turpināja Lange.

Valmieras novadā ir 18 skolas, kuras šogad gatavojas uzņemt aptuveni 600 pirmklasnieku. Pieteikšanās sāksies 1. martā, kad vecāki aicināti noteikt prioritārās skolas, un tad pašvaldība pēc dažādiem kritērijiem sadalīs bērnus pa izglītības iestādēm un klasēm. Pilsētas populārākajās skolās klasēs var būt arī ap 30 bērnu, bet attālākos novada nostūros – pat 7 bērni klasē. 

No 7 līdz pat 30 bērniem klasē

Vislielākā interese Valmierā ir par Valmieras Pārgaujas sākumskolu un Valmieras Viestura vidusskolu. Mazāka tā ir par attālākām pagastu skolām, kur ir mazāks iedzīvotāju skaits.

Citā Vidzemes pašvaldībā – Gulbenes novadā – plāno uzņemt 200 pirmklasnieku. Vecāki pieteikt atvases skolām var jau šobrīd. 

"Pilsētā mums ir sešas paralēlklases. Neveidojam lielas klases – ir no 18 līdz 24 bērniem pilsētā. Savukārt lauku skolās tik, cik bērnu ir, tik arī mācās. Lauku skolās nav paralēlo klašu. Ir skolas, kur ir 21 bērns, ir, kur ir seši, ir, kur vienpadsmit," pastāstīja Gulbenes novada Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Kablukova.

Pieteikt savu bērnu pirmajai klasītei jebkurā laikā, kopš viņš sasniedzis sešus gadus, var Cēsu novadā. Uz 1. septembri tiek gaidīti vairāk nekā 400 jauno skolēnu. Pilsētā varētu būt lielas klases – ar 28  bērniem. Kritēriji uzņemšanai konkrētā skolā ir tādi paši kā citviet. 

"Prioritāte, ja skolā mācās arī brālis vai māsa, un tad attiecīgi tālāk ir tikai deklarētā dzīvesvieta," sacīja Cēsu novada Izglītības pārvaldes vadītāja Linda Markus-Narvila.

Vidzemes pašvaldībās pirmklasnieku skaits pēdējos gados paliek nemainīgs. Tāpat nemainīga ir interese par tā dēvētajām prestižajām izglītības iestādēm.  Prestižs rodas pašā sabiedrībā gan no skolu reitingiem, gan no tā, cik paziņu lokā skolu beidzēji tālu tikuši savā izglītībā, gan citiem kritērijiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti