Dienas ziņas

Tiesa liedz Nīderlandei piegādāt F-35 detaļas Izraēlai

Dienas ziņas

Zināmi partiju sarakstu starta numuri EP vēlēšanās

Ar VM atbalstu Stradiņi sāk pārņemt būvobjektu

Stradiņa slimnīca vienpusēji lauž līgumu ar «Velvi»; būvnieks objektu neplāno pamest

Būvdarbu kavēšanās, sadārdzināšanās un būvniecības defektu dēļ Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca (PSKUS) otrdien, 13. februārī, vienpusēji lauzusi līgumu ar būvfirmu "Velve" par jaunā slimnīcas korpusa būvniecību. Slimnīcas vadība jaunu būvnieku konkursā cer atrast līdz šī gada beigām. Savukārt veselības ministrs paudis, ka būvnieks jānomaina iespējami ātri, lai būvdarbos būtu pēc iespējas mazāka kavēšanās un zaudējumi. Tikmēr "Velve" objektu vēl neplāno pamest, jo līguma laušanu uzskata par prettiesisku, un aicina slimnīcu turpināt sarunas.

Stradiņa slimnīca vienpusēji lauž līgumu ar «Velvi» par jaunā slimnīcas korpusa būvniecību
00:00 / 03:25
Lejuplādēt

Būvniekiem objekts jāpamet līdz 20. februārim

Būvniekam šodien jāsāk objekta nodošana un tas jāpamet līdz 20. februārim, pēc kura tiks rīkots jauns konkurss, pavēstīja Stradiņa slimnīcas pagaidu valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis. Jauno būvnieku, kurš kvalitatīvi un laikus būs gatavs pabeigt A korpusa otro kārtu, meklēs starptautiskā konkursā.

Slimnīcas vadība līguma laušanu pamato ar būvdarbu kavēšanos, nekvalitatīvi veiktiem darbiem un citiem pārkāpumiem. Jau šobrīd būvobjektam ir 16 miljonu eiro sadārdzinājums, un, turpinot sadarbību ar būvnieku, nav skaidri zināms, cik liela būs gala summa un termiņš.

"Esam saņēmuši vēl vakar vēlu pēcpusdienā vēstuli no būvnieka ar aicinājumu uz sarunām šīs nedēļas beigās. Līgums ir lauzts, un mēs sarunās vēlamies precizēt un pārrunāt soļus, kā būvobjekts tiks nodots Stradiņa slimnīcai," teica Vidzis.

Nākamajā otrdienā Stradiņa slimnīca pārņems arī pašu objektu. Ja "Velves" nolīgtā apsardze neielaidīs, piemēram, pieaicinātos tiesu izpildītājus esošā stāvokļa aprakstīšanai, pieslēgsies Valsts policija. 

"Esam pārrunājuši ar Valsts policiju, kādus soļus nepieciešams spert, ja objektu nespējam pārņemt. 

Tā būtu absurda situācija, ja 20. februārī mēs nevarētu ieiet paši savā objektā. Tas būtu kaut kas fenomenāls, ka tiesiskā valstī sāktos būvlaukuma kari. Nezinu, kā to nosaukt. Es ceru, ka saprāts uzvarēs," atzina Vidzis.

Kritiskie jeb paši svarīgākie darbi ir paveikti – jumts ir uzlikts, fasāde uzbūvēta, apkure pieslēgta. Jāpabeidz inženierkomunikāciju un apdares darbi.

Nākamos soļus Vidzis iedalīja trīs posmos. Tie ir neatliekamie darbi jeb uzturēšana līdz brīdim, kad sarunu procesā Stradiņa slimnīca atradīs sadarbības partneri, kurš veic neatliekamos darbus būvobjekta uzturēšanai, lai tā vērtība saglabātos. Paralēli tiks izsludināts jauns iepirkumu konkurss, un provizoriski paredzams, ka jauns būvnieks tiks izvēlēts līdz šā gada beigām.

Būvnieks objektu negrasās pamest

Tiesa, būvfirma "Velve" uzskata, ka līgums joprojām ir spēkā un arī patlaban objektā turpina darbus, bet līguma laušanu sauc par prettiesisku.

Būvfirma pārmetumiem nepiekrīt un objektu gatava pabeigt 15 mēnešu laikā. Savukārt būvdarbu nepilnības, kā pelējums, būvnieks uzskata par sen novērstām, bet kavēšanās iemeslus "Velve" saskata valsts pusē, jo būvprojektā trūkstot tehnisku risinājumu, kas traucē veikt darbus.

Būvfirmas "Velve" pārstāvis Valdis Koks lēsa, ka, laužot līgumu, būvniecība ievilksies un sadārdzināsies par aptuveni 20 miljoniem eiro.

"Mēs turpinām strādāt. Pasūtītājs ir apturējis jebkādu norēķināšanos ar būvniekiem, ar mums un apakšuzņēmumiem, un šobrīd zem sitiena ir likti ap 700 cilvēki," uzsvēra Koks.

"Būvdarbu termiņi no mums ir iedoti jau pērn augustā un septembrī. Tur ir minēti arī visi problemātiskie jautājumi, kas jāatrisina pasūtītājam savā pusē, lai šo grafiku ievērotu. Šie jautājumi nav atrisināti, un pasūtītājs tos paslauka zem paklāja. Līguma laušana ir formāts, kuram mēs vienkārši nepiekrītam, jo tas ir prettiesiski un nepamatoti. Mēs varam vienoties par līguma izbeigšanu, un tas ir abpusējs process, bet šobrīd šis aiziet jau civiltiesiskā strīdā, nu, līgums ir spēkā," turpināja "Velves" pārstāvis.

Veselības ministrs: Jaunais būvnieks jāatrod iespējami ātri

Savukārt arī veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") šorīt Latvijas Televīzijai pauda, ka mērķis ir būvnieku nomainīt iespējami ātri, lai būvdarbos būtu pēc iespējas mazāka kavēšanās. Ministrs vērsa uzmanību uz to, ka līdz šim darbu novilcināšanas dēļ valsts zaudējusi ap 26 miljonus eiro no Eiropas fondu naudas.

"Ja mēs turpināsim to darīt un neparādīsim Eiropas Komisijai, ka mēģināsim mainīt šo procesu un aktivizēt būvdarbus, tad šajā gadījumā mēs zaudēsim vēl vairāk. Uzņēmums mēģināja pateikt, ka tas nav vainīgs un ir darījis visu, ko var, bet pēc būtības tā nav taisnība. Man kā ministram ir uzticība gan Veselības ministrijas valsts sekretārei un arī slimnīcas pagaidu valdei un padomei, ka viņi visu dara juridiski pareizi. Un mērķis ir ātri mainīt [būvnieku], lai turpinātu to procesu virzīt uz priekšu. Stradiņa slimnīca ir otrā lielākā slimnīca valstī, un tas ir arī drošības jautājums," sacīja ministrs.

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa A2 ēkas būvnieka un slimnīcas pārstāvju tikšanās plānota ceturtdien.

KONTEKSTS:

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecības pabeigšana jau vairākkārt pārcelta. Saistībā ar risku zaudēt Eiropas Savienības naudu pērn rudenī no amatiem tika atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome, kurai bija jāorganizē būvniecības audits.

Situāciju vēl vairāk saasināja pērn novembrī A korpusa 2. kārtas pagrabstāvā atklātais pelējums. Lai gan būvnieks visas pelējuma skartās virsmas demontēja par saviem līdzekļiem, tika pieaicināti neatkarīgi eksperti no "Bior" un Rīgas Tehniskās universitātes, lai pārbaudītu telpas. Un jau atkal – šā gada 8. janvārī – "Bior" speciālisti pagrabstāvā konstatēja pelējumu.

Uzņēmums vēlāk paziņoja, ka bojātās daļas ir demontētas, bet termiņu kavējumus esot  ietekmējušas nepilnības un kļūdas slimnīcas būvprojektā, ko izstrādājusi pati Stradiņa slimnīca. "Velve" arī apliecināja gatavību un spēju pabeigt būvniecību, taču ir nepieciešams papildu laiks. Tomēr Stradiņa slimnīca paziņoja, ka lauzīs līgumu ar būvnieku "Velve"; būvfirma sola lēmumu apstrīdēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti