Panorāma

ASV veic jaunu uzlidojumu hutiešu bāzei Jemenā

Panorāma

Lietuvā vēlēšanu gads: 3 vēlēšanas un referendums

No Latvijas izraidīts prokrieviskais aktīvists Katkovs

Latvijas varasiestādes izraidījušas no valsts prokrievisko aktīvistu Borisu Katkovu

Pēc Valsts drošības dienesta (VDD) iniciatīvas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība") melnajā sarakstā iekļāvis Latvijas un Krievijas sadarbības asociācijas prezidentu, Krievijas pilsoni Borisu Katkovu, aģentūrai LETA apstiprināja Iekšlietu ministra birojā.

(papildināts ar Krievijas Ārlietu ministrijas komentāru)

Katkovs melnajā sarakstā iekļauts par ilgstošu un sistemātisku darbošanos Krievijas interesēs.

Valsts robežsardzes pārstāve Kristīne Pētersone aģentūrai LETA apstiprināja, ka Katkovs izraidīts no Latvijas.

Krievija nikna par vēršanos pret militāro pensionāru

Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova raksturojusi Katkova izraidīšanu kā "provokatīvu" akciju. Pēc viņas domām, tās mērķis ir "iebiedēt krievvalodīgos Latvijas iedzīvotājus, kuri kļūst par upuriem neonacistiskām izpausmēm un rusofobijai".

Sašutumu par Katkova izraidīšanu paudusi arī Krievijas vēstniecība Latvijā.

Latvijas rīcību tā raksturojusi kā "absolūti antihumānu", jo esot pārkāpts ģimenes nenošķiršanas princips (Katkovam Latvijā palikusi sieva, bērni un mazbērni).

Latvijas un Krievijas sadarbības asociācijas vadītājs Boriss Katkovs Maskavas mēra vizītes laikā &qu...
Latvijas un Krievijas sadarbības asociācijas vadītājs Boriss Katkovs Maskavas mēra vizītes laikā "Maskavas namā", 2010. gadā

Krievijas vēstniecība arīdzan apgalvo, ka Latvija esot rupji pārkāpusi 1994. gadā starp Latviju un Krieviju parakstīto starpvaldību vienošanos par Krievijas militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību.

Latvijas valdība tolaik parakstīja šādu vienošanos, lai panāktu Krievijas armijas izvešanu no Latvijas.

82 gadus vecais Katkovs ir Krievijas pilsonis. Vecuma dēļ viņš bija atbrīvots no prasības par latviešu valodas eksāmena kārtošanu, bet pārējos dokumentus pastāvīgās uzturēšanās atļaujas iegūšanai esot iesniedzis.

Latvijā ieradies okupācijas laikā, šeit nodzīvojis 57 gadus

Katkovs sarunā ar Krievijas propagandas medijiem apgalvo, ka Latvijas Iekšlietu ministrijas paziņojumu par gaidāmo izraidīšanu saņēmis 10. janvārī un domājis, ka viņam vēl ir mēnesis laika, lai nokārtotu visas lietas. Taču robežsargi jau 12. janvārī ieradušies pēc viņa, lai veiktu izraidīšanas procedūru.

"Politiķi man teica: "Tev ir mēnesis laika." Ar to arī rēķinājos. Bet te nācās bēgt vienās apakšbiksēs, robežsargi gaida. Protams, nepatīkami," Krievijas propagandas kanālam "Zvezda" stāstīja Katkovs.

Latviju viņš pametot ar aizvainojuma sajūtu, jo šeit nodzīvojis 57 gadus.

Padomju okupācijas laikā Katkovs sākotnēji dienējis Kaļiņingradas apgabalā, pēc tam nosūtīts uz Latviju, kur strādājis kara komisariātos.

Grasās pārcelties uz Kaļiņingradu

Katkovs spriež, ka viņa izraidīšana esot saistīta ar sadarbību, kas viņam bijusi ar Krievijas vēstniecību Latvijā.

"Droši vien, kā viņi rakstīja, mani nosauca par "prokremlisko", jo es ar vēstniecību strādāju. Tādēļ mani vajadzēja paklusām aizvākt."

Katkovs sestdien ieradies Krievijā, kur viņu uz robežas sagaidījis Pleskavas apgabala gubernatora pārstāvis, kurš krievu pensionāru sveicis ar vārdiem "Laipni lūgts mājās!".

Pie robežas viņu sagaidīja arī vairāki Krievijas žurnālisti, notikumu atspoguļojot Krievijas propagandas kanālos.

Pleskavas apgabala gubernators Mihails Vederņikovs informē, ka Katkovs nolēmis pārcelties uz Kaļiņingradas apgabalu.

"Pārnakšņojis un atpūties Pleskavā, no Latvijas deportētais Boriss Katkovs nolēmis doties tālāk, uz Kaļiņingradu. Viņš ir cēlies no turienes un vēlas atgriezties dzimtajā zemē."

Sestdien vakarpusē Katkovs ar lidmašīnu no Sanktpēterburgas ieradies Kaļiņingradā.

Kaļiņingradas apgabala gubernators apsolījis, ka Katkovam tiks sniegta visa nepieciešamā palīdzība.

Kaļiņingradas amatpersonas iepriekš izteikušas gatavību uzņemt šajā apgabalā Krievijas pilsoņus, kas latviešu valodas nezināšanas dēļ varētu tikt izraidīti no Latvijas.

"Krievija nepametīs no Latvijas izraidītos cilvēkus. Viņiem tiks sniegta visa nepieciešamā palīdzība," vēsta Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

Krievijas pilsoņu organizācijas līderis

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, Latvijas un Krievijas sadarbības asociācija Latvijā reģistrēta 1999. gadā un kopš tā laika pārstāvējusi Krievijas pilsoņu kopienu, veidojot sadarbību ar Krieviju.

Organizācijā bez Katkova darbojas vēl Marija Katkova, Igors Solovjovs un Krievijas pilsoņi Aleksandrs Sidorenko un Oļegs Kalmikovs.

Līdz pat 2016. gada 30. maijam biedrībai bija piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss.

Valsts prezidents Andris Bērziņš tiekas ar Krievijas pilsoņu apvienības pārstāvjiem, 2012. gadā. Bor...
Valsts prezidents Andris Bērziņš tiekas ar Krievijas pilsoņu apvienības pārstāvjiem, 2012. gadā. Boriss Katkovs - otrais no kreisās

Kā liecina aģentūras LETA arhīva informācija, pēc Latvijas un Krievijas sadarbības asociācijas iniciatīvas tās pārstāvjus, tostarp Katkovu, Rīgas pilī 2012. gadā pieņēmis toreizējais Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti