Gandrīz 15 gadus pēc grautiņiem Vecrīgā spriedums pēdējā lietā – pusgads cietumā

Septembra beigās Rīgas pilsētas tiesa pasludināja saīsināto spriedumu, ar kuru personai par dalību masu nekārtībās Vecrīgā 2009. gada 13. janvārī piemēroja reālu brīvības atņemšanu uz sešiem mēnešiem. Šī ir pēdējā tiesā izskatītā krimināllieta Vecrīgas grautiņu lietā, informēja prokuratūra.

2009. gada 13. janvārī vairāki simti cilvēku pulcējās uz protesta akciju Doma laukumā, Rīgā, lai paustu savu attieksmi pret valdību. Pēc protesta akcijas Vecrīgā sākās masu nekārtības – grautiņi, dedzināšana, mantas iznīcināšana un bojāšana, kā arī pretošanās varas pārstāvjiem.

Masu nekārtību dalībnieki aktīvi pretojās varas pārstāvjiem gan aizturēšanas brīdī, gan traucēja citu personu aizturēšanā, kā arī pielietoja vardarbību pret personām, nodarot fiziskas sāpes un dažāda smaguma miesas bojājumus. Grautiņu dalībnieki apmētāja policistus un citas personas ar dažādiem priekšmetiem, kas atradās apkārt, tajā skaitā izlaužot no ielām bruģakmeņus, no konteineriem ņemot celtniecības atkritumus un akmeņus, sadzīves atkritumus, izraujot ceļa zīmes.

Tāpat vairāku simtu cilvēku pūlis, kas aktīvi piedalījās masu nekārtībās, rupji pārkāpjot sabiedrisko kārtību, nodarīja postījumus, apzināti bojājot Vecrīgas teritorijā esošo kultūrvēsturisko ēku fasādes un stiklojumu, norādīja prokuratūra.

Kopumā par dalību grautiņos tika apsūdzētas 73 personas.

Attiecībā pret 72 apsūdzētajām personām stājušies spēkā tiesas nolēmumi, ar kuriem 32 apsūdzētajiem tiesa piemēroja piespiedu darbu, trīs personām naudas sodu, 22 personām piespriesta brīvības atņemšana nosacīti, bet 10 personām piespriests reāls cietumsods. Savukārt piecas no apsūdzētajām personām tika attaisnotas.

Šogad septembra beigās ir pasludināts spriedums pēdējā lietā par Vecrīgas grautiņu. Konkrētajā procesā iesaistītās personas desmit dienu laikā no saīsinātā sprieduma pasludināšanas dienas var rakstveidā iesniegt tiesai lūgumu par pilna sprieduma sagatavošanu. Ja šāds lūgums tiek iesniegts, tiesa sagatavo pilnu spriedumu, kuru var pārsūdzēt desmit dienu laikā no tā pieejamības dienas.

KONTEKSTS:

2009. gada 13. janvārī aptuveni 10 000 cilvēku pulcējās uz protesta akciju Doma laukumā, lai nevardarbīgā veidā pieprasītu Saeimas atlaišanu.

Pēc protesta akcijas Vecrīgā sākās grautiņi – tika izsisti logi vairākām ēkām, tostarp stipri cieta Saeimas nams, tika aplaupīts veikals, kurā tirgoja AS "Latvijas balzams" produkciju, kā arī cieta muzikālais restorāns "Fīlings". Grautiņos piedalījās vairāki simti jauniešu, no kuriem daudzi bija alkohola reibumā. Šie cilvēki vairākas stundas demolēja Vecrīgu.

Grautiņu laikā tika aizturētas 126 personas, un sadursmēs pie Saeimas ēkas mediķi palīdzību sniedza vairāk nekā 30 cilvēkiem, savukārt slimnīcās ar dažādām traumām tika ievietoti 28 cietušie, bet četri cilvēki no hospitalizācijas atteicās. Tāpat mediķi sniedza palīdzību aizturētajiem sadursmju dalībniekiem, kuri jau bija nogādāti policijas iecirkņos. Nekārtībās cieta arī policisti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti