Dienas ziņas

Ik nedēļu konfiscē ap 30 dzērājšoferu auto

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Lapsai Jēkabpilī konstatēta putnu gripa

Latvijā vēl vienai lapsai konstatē putnu gripu

Jēkabpilī atrastai mirušai lapsai laboratoriski apstiprināta putnu gripa, informēja Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Līdz ar to šobrīd Latvijā konstatēti divi gadījumi, kad ar putnu gripu saslimuši un miruši zīdītāji – Daugavpilī un Jēkabpilī.

Vienlaikus PVD informēja, ka Polijā putnu gripa ir konstatēta 24 mirušiem kaķiem.

Ņemot vērā augstos saslimšanas rādītājus savvaļas putnu populācijā Latvijā, kā arī gadījumus, kad putnu gripa konstatēta arī zīdītājiem, PVD aicināja īpašniekus uzraudzīt savus mājdzīvniekus un nepieļaut to tuvošanos mirušiem savvaļas putniem. 

Putnu gripa

Putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās dzīvnieku orgānu sistēmās un tās klīniskā izpausme atkarīga no ierosinātāja patogenitātes. Putnu gripai raksturīga augsta putnu mirstība. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem. Tāpat putni var inficēties ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem: apaviem, apģērbu, inventāru, uz kuriem nokļuvis vīruss.

Mājputnu inficēšanās risks tuvākajos mēnešos var palielināties saistībā ar kaiju migrāciju, kas, iespējams, pārklāsies ar mājputnu audzēšanas apgabaliem. Šobrīd vērojama netipiska kaiju masveida mirstība tādās valstīs kā Francija, Beļģija, Nīderlande un Itālija.

Ja tomēr nav pārliecības par sava dzīvnieka gaitām un mājdzīvnieks izskatās nevesels, nekavējoties jāvēršas pie veterinārārsta. "Ņemot vērā to, ka ar putnu gripu var saslimt arī cilvēks, vedot dzīvnieku pie veterinārārsta, drošības nolūkos iesakām izmantot personīgos aizsarglīdzekļus – gumijas cimdus un aizsargmasku," norādīja PVD. 

Zīdītāji ar putnu gripu var inficēties caur elpceļiem un per-orāli, piemēram, apēdot inficētus putnus. Iespējamās klīniskās pazīmes ir drudzis, letarģija, aizdusa, konjunktivīts un ātra nāve.

Ir reģistrētas arī neiroloģiskas pazīmes, piemēram, riņķošana un ataksija jeb neorganizētas, neveiklas kustības un koordinācijas traucējumi.

PVD dati liecina, ka putnu gripa Latvijā šogad ir apstiprināta savvaļas putniem Aizkraukles, Cēsu, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Ķekavas, Madonas, Ogres, Rēzeknes, Salaspils, Saldus, Talsu, Tukuma novados, kā arī Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī, Jūrmalā un arī Rīgā. Augsti patogēnā putnu gripa konstatēta 140 no 315 laboratoriski izmeklētajiem mirušajiem savvaļas putniem.  

Par atrastiem mirušiem savvaļas putniem PVD aicināja nekavējoties informēt pašvaldību vai ziņot PVD uz tālruni 67027402, atstājot ziņojumu automātiskajā atbildētājā. Nekādā gadījumā mirušus putnus nedrīkst aiztikt vai pārvietot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti