Krustpunktā

Krustpunktā: Drošības situācija saistībā ar iespējamām provokācijām Zaporižjā

Krustpunktā

Vidējās izglītības posma loma izglītības sistēmā Latvijā

Krustpunktā izvaicājam iekšlietu ministru Māri Kučinski

Kučinskis par uzturēšanās atļaujām valodas eksāmenā «izkritušajiem»: Krievijas pilsoņu «medības» nenotiks

Pēc šī gada 1. septembra, kad Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldē (PMLP) beigsies Krievijas pilsoņu pieteikumu pieņemšana uzturēšanās atļaujas pagarināšanai, nekādas "medības" nesāksies, bet tie Krievijas pilsoņi, kuri iesniegumu pagarināt uzturēšanās atļauju nebūs iesnieguši, saskarsies ar neērtībām, Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" norādīja iekšlietu ministrs Māris Kučinskis ("Apvienotais saraksts").

Šī gada aprīlī pieņemtie grozījumi Imigrācijas likumā nosaka valsts valodas pārbaudi Krievijas pilsoņiem, savukārt pastāvīgās uzturēšanās atļauja Latvijā ir derīga līdz 2023. gada 1. septembrim. Ja persona vēlas turpināt uzturēties Latvijā, tai līdz 1. septembrim jāiesniedz apliecinājums par valsts valodas prasmes pārbaudes kārtošanu un pieteikums Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasīšanai.

Kā norādīja Kučinskis, termiņuzturēšanās atļauja ir derīga piecus gadus, kuru laikā arī iespējams iemācīties valsts valodu un kārtot pilsonību.

Iekšlietu ministrs atklāja, ka tie Krievijas pilsoņi, kuri līdz 1. septembrim nebūs PMLP vērsušies ar iesniegumu, saskarsies ar vairākām neērtībām:

"Šobrīd pirmais jautājums būs, cik atnāks ar iesniegumu. Tie, kas neatnāks, tie pēc pašreizējās likumdošanas zaudēs elementāras lietas, piemēram, bezmaksas medicīnisko palīdzību, kontus bankā nevarēs atvērt." 

Kučinskis pieļāva, ka, tuvojoties iesniegumu pieņemšanas termiņam, iesniedzēju kļūs vairāk. Viņš aicināja pieteikumus iesniegt arī tiem, kuri ar pirmo reizi vēl nav nokārtojuši valsts valodas eksāmenu.

Gadījumā, ja uzturēšanās atļauja netiks pagarināta, Krievijas pilsonim Latvija būs sešu mēnešu laikā jāatstāj, norādīja Kučinskis.  

""Medības" pilnīgi noteikti nenotiks, bet katrs no mums kaut kad saskaras ar vajadzībām.

Nedomāju, ka tagad notiks medības. Likums ir likums, un iekšlietu sistēma darbojas saskaņā ar likumu," pauda ministrs.

KONTEKSTS:

Imigrācijas likuma grozījumu dēļ tiem cilvēkiem, kas iepriekš bijuši Latvijas pilsoņi vai nepilsoņi, bet pieņēmuši Krievijas pilsonību, prasība pēc valsts valodas zināšanām sarunvalodas līmenī ir obligāta.

Tiem Krievijas pilsoņiem, kuri valsts valodas eksāmenam nav pieteikušies, jārēķinās, ka pastāvīgās uzturēšanās atļaujas termiņš līdz ar to beigsies līdz ar 1. septembri. Saeima nolēma ļaut Krievijas pilsoņiem, kam ar pirmo reizi neizdotos nokārtot valsts valodas pārbaudi, to atkārtoti kārtot līdz novembra beigām, attiecīgi tikmēr saglabājot uzturēšanās atļauju un pagarinot dokumentu iesniegšanu līdz pat gada beigām.

Par latviešu valodas pārbaudes nenokārtošanu Krievijas pilsoņus draud izraidīt no 2. decembra.

Tikmēr Satversmes tiesā ierosinātas jau četras lietas par jaunajām Imigrācijas likuma prasībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti