Izsludina meklēšanā Merķeļa ielas nelegālā hosteļa ugunsgrēka lietā apsūdzēto Riekstu

Rīgas pilsētas tiesa ir nolēmusi apcietināt un ir izsludinājusi meklēšanā krimināllietā par traģisko ugunsgrēku nelegālajā hostelī Rīgā, Merķeļa ielā, apsūdzēto Ernestu Riekstu.

Kā noskaidroja aģentūra LETA, lietas iztiesāšana pašlaik ir apturēta, jo Rieksts neierodas uz tiesas sēdēm. Rieksts pēc ugunsgrēka uzmanību sev ir piesaistījis ar solījumiem dibināt "Jaunlatviju" kaut kur Fidži un nonākšanu Jaunzēlandes realitātes šovā "Border Patrol", kurā bija redzams, kā viņš kriminālās pagātnes dēļ nav ielaists Jaunzēlandē. Savukārt 2023. gada izskaņā Valsts drošības dienests pret viņu sāka kriminālprocesu par Krievijas veikto noziegumu Ukrainā iespējamu slavināšanu un attaisnošanu, kā arī uz nacionālā un etniskā naida un nesaticības izraisīšanu vērstu darbību.

Hosteļa ugunsgrēka lietā ir apsūdzēts Rieksts, kurš minēts kā hosteļa faktiskais saimnieks, un viņa brālis Andrejs Gailis, kuram piederēja telpas, kurās atradās hostelis.

Ugunsgrēkā hostelī bojā gāja deviņi cilvēki. 2023. gada 28. jūlijā Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurors pieņēma lēmumu par krimināllietas, kurā apsūdzētas divas personas par tādiem noziedzīgiem nodarījumiem, kas paredz atbildību gan par uzņēmējdarbības veikšanu bez reģistrēšanas, radot būtisku kaitējumu valstij, gan par ugunsdrošības noteikumu tīšu pārkāpšanu, kā rezultātā iestājusies vairāku cilvēku nāve, nodošanu tiesai izskatīšanai pēc būtības.

Saskaņā ar apsūdzību abi vīrieši, savstarpēji vienojoties, nolēma paplašināt iepriekš jau uzsākto saimniecisko darbību, kas saistīta ar cilvēku izmitināšanas pakalpojumu sniegšanu par maksu Rīgas pilsētas teritorijā. Kopīgi īstenojot ieplānoto, peļņas gūšanas nolūkā abas personas nolēma iegādāties divus nekustamos īpašumus, pēc kā veikt pārbūvi, lai tajos vienlaikus varētu izmitināt lielu cilvēku skaitu, nodrošinot viņu uzturēšanos atsevišķās telpās.

Viens no apsūdzētajiem pēc otra pamudinājuma vienpersoniski iegādājās divus blakus esošos dzīvokļu īpašumus, kurus vēlāk nodeva otra apsūdzētā lietošanā, kurš organizēja un vadīja dzīvokļu patvaļīgas, nesaskaņotas pārbūves darbus, apvienojot abus dzīvokļus,

pielāgojot un izveidojot tajos 34 atsevišķas telpas, lai vienlaikus būtu iespējams izmitināt 34 līdz 68 personas, tādējādi izveidojot hosteli.

Lai varētu nodrošināt sekmīgu uzņēmējdarbību un piesaistīt klientus, kuri par atlīdzību varētu izmantot naktsmītnes pakalpojumus, viens no apsūdzētajiem ar dažādu personu starpniecību ievietoja sludinājumus ceļojumu, saziņas un sludinājumu platformās internetā.

Laikā no 2019. gada oktobra līdz 2021. gada 28. aprīlim viens no apsūdzētajiem, nereģistrējot saimniecisko darbību un nenorādot tās jomu, nodarbojās ar izmitināšanas pakalpojumu sniegšanu fiziskām personām. Tādā veidā viņš veica sistemātiskas darbības par atlīdzību un guva ienākumus, no kuriem netika nomaksāts nodoklis, tādējādi nodarot valsts budžetam ievērojamus zaudējumus.

Minētajā laikā viens no apsūdzētajiem, zinot, ka viņam piederošajā īpašumā veikta patvaļīga pārbūve un tajā darbojas hostelis, būdams atbildīgs par ugunsdrošības noteikumu ievērošanu, nepildīja attiecīgajos normatīvajos aktos noteiktos pasākumus, lai nodrošinātu ugunsdrošību visā viņam piederošajā īpašuma daļā Merķeļa ielā 8.

2021. gada 28. aprīļa rītā vienā no hosteļa istabiņām izcēlās ugunsgrēks, kā rezultātā no dažādām ar ugunsgrēku tieši saistītām traumām – ķermeņa un elpceļu termiskiem apdegumiem, saindēšanos ar tvana gāzi un degšanas produktiem – iestājās astoņu cilvēku nāve un vēl viena persona no gūtajiem miesas bojājumiem mira medicīnas iestādē.

Ugunsgrēka rezultātā tika iznīcinātas hosteļa iemītnieku personīgās mantas vairāku tūkstošu eiro vērtībā. Tāpat tika iznīcināts arī daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkas īpašnieku kopībai piederošais ēkas divslīpu jumts ar visām tā konstrukcijām, nodarot materiālo kaitējumu vairāku desmitu tūkstošu eiro apmērā.

Krimināllikumā paredzētais maksimālais sods par uzņēmējdarbību bez reģistrēšanas, ja tā radījusi būtisku kaitējumu, ir brīvības atņemšana uz laiku līdz trīs gadiem, savukārt par ugunsdrošības noteikumu tīšu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kura ir atbildīga par šo noteikumu ievērošanu, un ja tā izraisījusi divu vai vairāku cilvēku nāvi – brīvības atņemšana uz laiku līdz astoņiem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti