Valsts valodas pārbaudi nokārto aptuveni puse Krievijas pilsoņu

Valsts valodas pārbaudi nokārto aptuveni puse Krievijas pilsoņu, liecina Valsts izglītības satura centra (VISC) apkopotā informācija.

No pārbaudes atbrīvoti tie, kas ieguvuši izglītību latviešu valodā, ir nokārtojuši centralizēto eksāmenu latviešu valodā vai kas ir atbrīvojami kādu veselības problēmu dēļ. Atzinumu par cilvēka veselību drīkst sniegt vairāki ārsti – speciālisti, bet ne ģimenes ārsts. 

Tāpat no pārbaudes automātiski ir atbrīvoti bērni, kas vēl nav sasnieguši 15 gadu vecumu, un cilvēki, kas ir vismaz 75 gadus veci. Tomēr VISC portālam LSM.lv skaidroja, ka cilvēki arī pēc 75 gadu vecuma izvēlas kārtot valsts valodas pārbaudi par spīti atbrīvojumam. VISC Komunikācijas nodaļas vadītāja Jana Veinberga norādīja, ka cilvēkus, kuri atbilst kādam no atbrīvojumiem, piesakoties pārbaudei, VISC informē, ka tā nav jākārto.

Valsts valodas pārbaudi pērn kārtoja 11 861 persona. Puse jeb 54,4% no visiem kārtotājiem bija vecumā no 66 līdz 74 gadiem, bet 44,3% – vecumā no 30 līdz 65 gadiem. 1% kārtotāju bija vecāki par 75 gadiem, savukārt 0,3% – vecumā no 16 līdz 29 gadiem.

Pārbaudi lielākoties nokārtojuši Krievijas pilsoņi vecuma grupās no 16 līdz 29 gadiem un no 30 līdz 65 gadiem – attiecīgi 59% un 61%. Arī vecuma grupā no 66 līdz 74 gadiem sekmīgi pārbaudi nokārtojuši teju puse jeb 49% no kārtotājiem šajā vecuma grupā.

Tikmēr tikai 18% personu virs 75 gadiem, kam ir atbrīvojums no pārbaudēm, spējušas valsts valodas pārbaudi nokārtot sekmīgi. 

Valsts valodas pārbaudē četrās prasmēs – klausīšanās, lasīšanā, rakstīšanā un runāšanā – kārtotājiem bija jāiegūst vismaz deviņi punkti. Kārtotāju sniegums visās vecuma grupās augstāk novērtēts klausīšanās un lasīšanas daļā – vidēji 10 punkti katrā. Tikmēr rakstīšanas daļā vidējais punktu skaits bijis 6,5.

2023. gadā no 17 865 Krievijas pilsoņiem, kuriem bija jākārto valsts valodas pārbaude, tai reģistrējās 12 780 personas. Uz pārbaudi neieradās 919 jeb 7% no pārbaudei reģistrētajām personām.

Pirmajā reizē pārbaudi nokārtojuši 39% jeb 4633 personas. Divas reizes pārbaudi kārtojuši 51% jeb 6022 personas, bet trīs un četras reizes – 2% jeb 232 Krievijas pilsoņi. Neatkarīgi no kārtošanas reizēm pārbaudi nav izdevies sekmīgi nokārtot 46% jeb 5494 personām.

2023. gada nogalē un šī gada sākumā Krievijas pilsoņi turpinājuši reģistrēties pārbaudēm janvārī un februārī. Līdz šim valsts valodas pārbaudēm reģistrējušās 130 personas. Vienlaikus, pēc VISC rīcībā esošās informācijas, daudzi Krievijas pilsoņi šobrīd apmeklē valsts valodas kursus, lai pēc to beigšanas kārtotu valsts valodas pārbaudi.

KONTEKSTS:

Pastāvīgās uzturēšanās atļaujas nepilsoņiem un Krievijas Federācijas pilsoņiem, kam iepriekš bijusi Latvijas pilsonība, no 2023. gada pagarina vien tad, ja viņi būs apliecinājuši latviešu valodas prasmes. Tas varētu skart vairāk nekā 20 000 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti