Dienas ziņas

Ungārija draud apturēt ES palīdzību Ukrainai

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Pieaug kiberkrāpnieku aktivitāte

Pieaug kiberkrāpnieku aktivitāte; mobilie operatori cenšas izķert krāpnieku ziņas

Gada nogalē būtiski pieaudzis kiberuzbrukumu skaits ar mērķi izkrāpt iespējami vairāk naudas. Savus aizsargmūrus klientu pasargāšanai spiesti izstrādāt mobilo sakaru operatori, gan bloķējot numurus, no kuriem pārāk bieži zvana, gan neļaujot noklikšķināt uz īsziņā saņemtas saites, gan arī aicinot klientus pašus ziņot par aizdomīgām ziņām un pārbaudīt tās.

Viltus saites, ar kuru palīdzību mēģina izkrāpt naudu, var atrasties šķietami nevainīgos akcijas preču piedāvājumos, uzdodoties par valsts iestādēm vai arī uzdodoties par sūtījumu piegādātājiem. Mobilo sakaru operators "Tele2" kopā ar Zviedrijas kolēģiem ieviesis drošības risinājumu, kas aicina iesaistīties lielāku sabiedrības daļu. Proti, saņemot aizdomīgas īsziņas, ne vien nevērt vaļā saites, bet arī visu šo ziņu pārsūtīt uz bezmaksas numuru 1677.

"No šodienas mūsu klienti var sūtīt šādas īsziņas uz bezmaksas numuru 1677. Otrā pusē sistēma, mākslīgais intelekts šīs īsziņas izanalizēs un bloķē gan īsziņas saturu, ja tas ir krāpniecisks, gan arī šo īsziņas sūtītāju," pastāstīja "Tele 2" Sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Oskars Fīrmanis.

Krāpnieka numuru uzņēmums nevarēs nobloķēt, ja būsit ziņu pārsūtījis draugam. Tāpēc svarīgi uz bezmaksas numuru 1677 aizdomīgo ziņu sūtīt pašam.

Drošības sistēma ir arī operatoram "Bite". Tā analizē numurus, no kuriem tiek veikts pārāk daudz zvanu īsā laikā, kā arī pārāk daudz īsziņu. Sistēma šos numurus uz laiku var bloķēt.

"Mēs sadarbojamies ļoti cieši ar "Cert", kur mēs apmaināmies gan ar numuriem, gan ar konstatētajām ļaunprātīgajām vietnēm. Tad "Cert" savā pusē izvērtē un bloķē pa visu Latviju. Un tiek pasargāti klienti neatkarīgi no operatora, kuru viņš izmanto," skaidroja "Bites" korporatīvo un sabiedrisko attiecību vadītāja Una Ahuna-Ozola.

Līdzīgas sistēmas, kas reaģē uz neierasti lielu zvanu vai īsziņu skaitu no viena numura, ir visiem mobilo sakaru operatoriem. Viena kopīga sistēma – par nelielu papildu maksu visi operatori piedāvā drošības sistēmas, kas neļauj atvērt aizdomīgas saites.

"Ar šī pakalpojuma palīdzību esam ļoti lielu daļu lietotāju pasargājuši no diezgan lielām nepatikšanām. Protams, ja šodien uzģenerēta saite varbūt nebūs iekļuvusi melnajā sarakstā, tāda varbūtība [krāpšanas iespēja] pastāv, bet biežāk izmantotās un atklātās būs šajā filtrā," pastāstīja "LMT" Privātpersonu apkalpošanas dienesta direktore Ilze Saulīte.

Mobilo sakaru operatori norāda – šādi viņi katru mēnesi novērš vairākus miljonus kiberuzbrukumu. Apdraudējumu skaitam ir tendence pieaugt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti