4. studija

Ko atklāj eksperiments par vides pieejamību pasta nodaļās?

4. studija

Ko izgudro Latvijā?

Kāpēc pēc mājas renovācijas iedzīvotājiem Vangažos būs jāpiemaksā par balkonu remontu?

Vangažos māja renovēta, bet daļa balkonu atstāti pussabrukuši

Vangažos kāda 121 dzīvokļa ēka ir renovēta, bet daļa jeb 20 balkonu palikuši tādi paši, kādi tie bija pirms atjaunošanas, proti, pussabrukuši, un iedzīvotāji nezina, ko tagad ar tiem iesākt, ziņo LTV raidījums "4. studija".

Vangažos, Vidzemes ielas 12 nama energoefektivitātes uzlabošanas darbi sākušies jau 2020. gadā. To veikšanai izvēlēta būvkompānija no Daugavpils – SIA "Lagron". Šis uzņēmums, kā liecināja iedzīvotāju rīcībā esošā informācija, ir ar lielu pieredzi, un sākotnēji visi bijuši apmierināti ar darbu plāna izpildi. Renovēts jumts un fasāde, kāpņu telpas un pagrabs.

Tikmēr daļa balkonu, kas bijuši sliktā stāvoklī, tā arī palikuši. Un iedzīvotājiem radusies neizpratne, vai tiešām vairāk nekā  1,2 miljonu eiro lielajā tāmē, no kuras lielu daļu finansē "Altum" programma, otru – nama iedzīvotāji, būs par tiem aizmirsuši?

"Mums visapkārt ir analoģiskas mājas. Un visur balkoni ietilpa renovācijā. Te atbilde bija tāda, ka arhitekts nerēķinājās ar balkonu stāvokli, bet jūs taču izpēti veicāt, kad tāmi sastādījāt? Pareizi? Pareizi! Tad kāpēc jūs balkonus pametāt tādā stāvoklī," neizpratni pauda mājas iedzīvotājs Aleksandrs.

Daļa balkonu patlaban izskatās kā spoku mājā. Iedzīvotāji stāstīja, ka uz tiem pat bail veļu žāvēt, kur nu vēl iziet paelpot svaigu gaisu – ir bažas, ka tie var sabrukt.

SIA "Vangažu namsaimnieks" jurists Jāzeps Kucins stāstīja, ka nama balkoniem veikta padziļināta ekspertīze un ar eksperta slēdzienu atzīts, ka balkoni ir avārijas stāvoklī, līdz ar to būvnieks šos balkonus izņēma no renovācijas tāmes. "Pārējie balkoni vienkārši atjaunoti un māja līdz ar to pabeigta, renovācijas process pabeigts, un šos 20 balkonus būvnieks atteicās renovēt."

Būvnieks atteicis veikt vismaz 20 balkonu atjaunošanu, jo avārijas stāvoklī esošos balkonus projekta ietvaros neesot bijis iespējams restaurēt. Tam nepieciešams atsevišķs būvprojekts un ekspertīze.

"Tur ir nākamais absurds. Tie ir divdesmit balkoni, 20 cilvēki, bet tas ir kopīpašums. No 115 dzīvokļu mājas man dabūt 50% plus vienu balsi, ka tiešām ņemam kredītu priekš 20 balkonu atjaunošanas, – man nenobalsos," klāstīja renovācijas projekta vadītāja, SIA "SNL projekti" pārstāve Sarma Novicāne-Lazdāne. 

"Vangažu namsaimnieka" jurists norādīja, ka tehnisko ekspertīzi varētu apmaksāt no mājas dzīvokļu īpašnieku uzkrājuma fonda. "Bet tas, protams, nebūs pietiekams, jo atjaunot avārijas stāvoklī esošos balkonus aptuvenās izmaksas ir virs 100 tūkstošiem eiro."

Lai atjaunotu bīstamos balkonus, būs jārīko atkal jauns konkurss. Tā skaidroja mājas apsaimniekotājs un renovācijas būvuzraugs. Būvkompānija "Lagron" par katra balkona atjaunošanu prasījusi 7000 eiro.

Turklāt ir vēl problēma, ka uzņēmums par paveiktajiem darbiem atsakās parakstīt dokumentus, kas nozīmētu piecu gadu garantiju.

Jebkurš defekts šim uzņēmējam būtu septiņu dienu laikā jāsalabo, norādīja renovācijas projekta vadītāja.

"Lagron" tehniskais direktors Dmitrijs Saikovskis skaidroja: "Mēs noteikti nedosim garantiju, piemēram, tiem balkoniem, kurus mēs neesam remontējuši, un mēs noteikti nedosim garantiju, ja būs kaut kādas sekas dēļ tiem neremontētiem balkoniem ar to fasādi."

Laika gaitā atklājies, ka kāpņu telpā lietus laikā tek ūdens, nav nomainītas pat margas, kas iekļautas tāmē. Sūdzību no iedzīvotājiem ir daudz. Viņiem esot radusies sajūta, ka naudu par projektu kāds ir nopelnījis, bet atbildību uzņemties nemaz nevēlas. Bet šiem cilvēkiem par mājas renovāciju būs jāmaksā ilgus gadus no savas kabatas.

"Būvnieks nesaņēma 10% no izmaksām, jo darbi netika izdarīti kvalitatīvi līdz galam un netika termiņi ievēroti," atzina "Vangažu namsaimnieka" pārstāvis.

Būvnieks norādīja, ka iedzīvotāju sūdzības ir uzklausītas. Tās nav bijis iespējams novērst laika apstākļu dēļ. "Esam izstrādājuši plānu, kā mēs varam novērst šos defektus. Un tuvākajā laikā tie defekti, kas ir minēti defektu aktā, arī tiks novērsti," solīja "Lagron" tehniskais direktors.

Labi domātā iecere par ēkas renovāciju tagad izvērtusies stāstā, kura beigas vēl nav skaidras. Lai atjaunotu visus balkonus, iedzīvotājiem, visticamāk, būs vēl jāmaksā. Tiesa gan, energoefektivitāte namā esot paaugstinājusies un par siltumu tagad esot jāmaksā mazāk nekā iepriekšējā apkures sezonā.

"Altum", kas daļēji finansē šādus projektus, uzskata, ka iedzīvotājiem pašiem būtu vairāk jāinteresējas par namos notiekošo, jāseko līdzi darbiem un jāuzdod jautājumi, tiklīdz tādi rodas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti