Dienas ziņas

Izglītības iestādēm turpina izsūtīt draudu vēstules

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

RSU visi topošie ārsti apgūs militāro medicīnu

Stradiņa universitātē atklāj Baltijā pirmo militārās medicīnas studiju kursu

Topošie ārsti Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) šoruden sāks apgūt militārās medicīnas kursu. Baltijas valstīs tas būs pirmais tāds kurss, kurā studenti apgūs iemaņas ārstēt dažādus ievainojuma veidus, kurus nevar iegūt ikdienas dzīvē, atklājot kursu, norādīja universitātes rektors. Tas nozīmēs, ka pēc universitātes absolvēšanas topošajiem mediķiem būs unikālas zināšanas.  

ĪSUMĀ:

  • RSU atklāj pirmo Baltijā "Militārās medicīnas pamatu" kursu.
  • To šoruden integrēs medicīnas studentu 4. studiju gadā, apgūs 2 semestrus.  
  • Rektors: Viss jaunākais, kas šobrīd ir militārajā zinātnē, tiks dots nākamajiem ārstiem.
  • Jaunais kurss palīdzēs arī NBS, kuriem gan ir savs medicīnas centrs.
  • Šo kursu tuvākajos gados plāno ieviest arī medmāsu, ārstu palīgu un citu programmu sarakstā.
  • Mācībām viss nepieciešamais jau ir nopirkts.
  • Kursu īstenos sadarbībā ar Aizsardzības ministriju, ASV vēstniecību un NATO struktūrām.

Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā trešdien, 11. oktobrī, atklāja jaunu studiju kursu, kura nosaukums ir "Militārās medicīnas pamati". To šoruden integrēs medicīnas studentu 4. studiju gadā. Kopumā topošie ārsti mācās sešus gadus.

Stradiņa universitātē atklāj Baltijā pirmo militārās medicīnas studiju kursu
00:00 / 03:57
Lejuplādēt

Šo studiju kursu, ko apgūs divus semestrus, atvēra, ņemot vērā Krievijas agresiju Ukrainā. Jaunajā kursā apgūs dažādas militārās krīzes situācijas, dažādu ievainojumu veidus, ko var iegūt tikai kara laukā, piemēram, šautas brūces.  

Rīga Stradiņa universitātes rektors, profesors Aigars Pētersons stāstīja, ka studenti mācīsies "gan kā diagnosticēt, gan kā evakuēt, gan kā ārstēt, pārvest, transportēt uz centralizētiem punktiem un ne tikai, protams, arī teorētiskās zināšanas par dažādiem bruņojuma veidiem, toksīniem, mikrobioloģiskajiem piesārņojumiem utt., militārā konflikta gadījumā – bioloģiskajiem ieročiem".

"Vienu vārdu sakot, viss jaunākais, kas šobrīd ir militārajā zinātnē, tiks dots mūsu nākamajiem ārstiem, bet, protams, mums stāv priekšā arī jau esošo speciālistu sagatavošana, jo mēs arī rezidentūras laikā šādu programmu veidojam," stāstīja Pētersons.

Jaunais studiju kurss palīdzēs arī Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS), kuriem gan ir savs medicīnas centrs.

Tagad ir tā – ja medicīnu studējošais vēlas kļūt par kara mediķi, tad viņam pēc universitātes absolvēšanas ir jādodas uz rekrutēšanas centru vai Zemessardzi. Tad bruņotie spēki viņus apmāca par karavīriem. Atklājot jauno kursu, jaunajiem speciālistiem būs sagatavota augsne, sacīja Nacionālo bruņoto spēku pulkvežleitnants Normunds Vaivods.

Brīdinājums! Attēlos ir nepatīkami skati

"Ja viņš ar bruņotajiem spēkiem nekādā veidā nav saistīts, tad viņam atliek tikai dzirdēt mītus, cerēt uz kaut kādu maģisku ārstniecību kara laikā. Lai gan militārās medicīnas pati būtība ir esošo medicīnas tehnoloģiju pareiza izmantošana militāro operāciju laikā. Tā ir cieši saistīta arī ar civilās aizsardzības katastrofu medicīnu. Līdz ar to 4. kursa studentam tiks dota pamatne un sapratne, kas ir krīzes laika medicīniskā organizēšana, kā strādā militārās medicīnas principi, kādas tehnoloģijas mēs izmantojam, kā mēs to visu organizējam," skaidroja Vaivods.  

"Militārās medicīnas pamatu" kursu tuvākajos gados paredzēts ieviest arī medmāsu, ārstu palīgu un citu programmu sarakstā.

Programma tapusi ciešā sadarbībā ar mūsu bruņotajiem spēkiem un ASV armiju

Rektors stāstīja, ka viena lelle, ar kuru strādā studējošie, maksā tikpat, cik augstākās klases mersedess. Un tādu manekenu vajag desmitiem. Pētersons sacīja, ka mācībām viss nepieciešamais jau ir nopirkts. Kursu īstenot paredzēts sadarbībā ar Aizsardzības ministriju, ASV vēstniecību un NATO struktūrām.

 

Programma tapusi ciešā sadarbībā ar mūsu bruņotajiem spēkiem un ASV armiju. Militārā medicīna no miera laiku medicīnas krasi atšķiras.

"Jums jābūt spējīgiem šķirot pacientus atkarībā no viņu gūto traumu smaguma vai saslimšanas. Tāpat jāsaprot medicīnas loģistika. Jo nekad nebūs pietiekami daudz braucamrīku krīzē. Un jums jāprot norīkot īsto cilvēku īstajā vietā, lai viņi darītu īsto darbu. Tas prasa plānošanu un sagatavotību," skaidroja ASV armijas starptautiskā veselības eksperte Elizabete Beikere.

"Šī ir fantastiska programma! Tas ir rezultāts vairāku gadu smagam darbam starp ASV un Latviju. Un, manuprāt, militārā medicīna ir kritiski svarīga programma, īpaši šajā laikā," pauda ASV vēstniecības Latvijā Aizsardzības sadarbības biroja priekšnieks Ross Kastners.

Pulkvežleitnants Ross Kastners uzsvēra, ka šāda studiju programma ir neatsverams atbalsts ikvienā valstī. Bet jo īpaši Latvijā šajā ģeopolitiskajā situācijā.

"Cerēsim, ka sliktākais nekad nenotiks. Bet, ja tas notiek, kritiski svarīgi ir tas, cik labi sagatavoti ir iedzīvotāji. Un medicīnas sabiedrība ir ļoti būtiska daļa," sacīja Kastners.

Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes, Militāras medicīnas docētāju grupas vadītājs, asociētais profesors Vladmirs Voicehovskis Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" atzina, ka "mēs esam tikai ceļa sākumā; pēc 30 gadiem, dzīvojot ar rozā brillēm, ka atlidos NATO helikopters vai Betmens visiem palīdzes, tagad saprotam, ka pašiem jāgatavo speciālisti".

Viņš skaidroja, – NATO koncepcija paredz, ka militārie mediķi nodrošina pašu sākotnējo etapu ārstēšanā, un tālāk pieslēdzas civilā medicīna, un mūsu mērķis ir apmācīt ārstus sadarbībai starp militāro un civilo medicīnu.

Kurss ir obligāts visiem studentiem, un topošie ārsti būs gatavi sadarboties ar militāriem mediķiem krīzes vai konflikta situācijā, un tas ir revolucionārs solis, norādīja Vladmirs Voicehovskis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti