Dienas ziņas

Pašvaldībām piešķir kompensācijas par vētras postījumiem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Jaunieši gaida rindā pie mentālās veselības speciālistiem

Jauniešu pieprasījums pēc mentālās veselības speciālistu palīdzības pieaug; rindā jāgaida 3 mēneši

Jaunieši arvien biežāk izjūt vajadzību pēc mentālās veselības speciālistu palīdzības. Taču uz bezmaksas pakalpojumu Pusaudžu resursu centrā visā valstī veidojas gara rinda – šobrīd palīdzību gaida vairāk nekā 400 jauniešu. Liepājā novērots, ka jauniešu mentālās veselības gadījumi kļuvuši nopietnāki. 

Mākslas terapeite Līga Enģele Liepājas Pusaudžu resursu centrā palīdz jauniešiem, izmantojot dažādus mūzikas instrumentus un ļaujot viņiem improvizēt, lai paustu savas sajūtas.

"Reizēm jaunietis nevar verbāli izteikt to, kas viņam sāp vai kādas ir grūtības, tad to viņš var izspēlēt mūzikas skaņās. Mēs kā speciālisti varam nolasīt no tā, kā viņš darbojas, kā viņš sarunājas," pastāstīja Enģele.

Bieži vien jaunieši sūdzas par mazvērtības sajūtu, trauksmi, agresivitāti un citām uzvedības problēmām. Ļoti daudz ko nosaka situācija ģimenē, notiekošais skolā un arī sabiedrībā kopumā.  

"Vecākiem ir ārkārtīgi daudz izaicinājumu, kā atrisināt ikdienišķas problēmas, kā nodrošināt bērna pamatvajadzības, un uz tā fona vecāki ļoti bieži aizmirst par bērna emocionālajām vajadzībām," turpināja speciāliste.

Pusaudžu resursu centrs šogad palīdzību visā Latvijā ir sniedzis jau vairāk nekā 8400 pusaudžu vecumā no 11 līdz 18 gadiem. Liepājā – 54 jauniešiem. Pieprasījums pēc palīdzības joprojām aug – rindā jāgaida aptuveni trīs mēnešus ierobežotā valsts finansējuma dēļ.  

Īpaši daudz pieteikumu tiek saņemti, sākoties jaunajam mācību gadam.

"Zvana arī skolu psihologi, sociālie pedagogi, un arī paši jaunieši (..) Šobrīd rindā ir 70 jauniešu, rinda virzās uz priekšu, bet, protams, atkarībā no finansējuma," pastāstīja Pusaudžu resursu centra Liepājas filiāles biroja administratore Randa Misāne.

Jaunieši ne tikai centrā var gūt atbalstu, ja saskaras ar mentālām problēmām – visā valstī darbojas tā sauktā EMU programma, Liepājā tāda ir katrā skolā. Tā ar dažādām aptaujām, tajā skaitā anketām, spēj noteikt, vai un kuri skolēni izjūt stresu, pārslodzi vai citas mentālas grūtības.

"Ja mēs šīs problemātikas iezīmējumu zinām un saredzam, tad spējam viņam uzreiz dot atbalstu. Tas ir gan skolas atbalsta personāls, gan pašvaldības metodiskais centrs, ja skolas personāls netiek galā," pastāstīja Liepājas valstspilsētas Izglītības pārvaldes vadītāja Kristīne Niedre-Lathere.

Liepājā Pusaudžu resursu centrs darbojas kopš 2019. gada un ir pirmā reģionālā filiāle. Centrā pieejami  psihologi,  mākslas un mūzikas terapeiti, attālināti iespējamas konsultācijas ar psihiatriem un citiem ekspertiem.

KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS DOD PIECI MĀJASLAPĀ

Ārkārtas tūlītēja palīdzība:

 • OPEN Radošais Centrs Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
 • YOU+ Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar YOU+ Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.
 • SAIF Sociālā atbalsta un izglītības fonds    Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.
 • Laiks jauniešiem Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
   

Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:

 • Palīdzēsim Viens Otram Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.
 • Latvijas Samariešu apvienība Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība Jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.
 • Resiliences centrs Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.
 • House of Hope Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.
 • Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociāli pakalpojumi, sazinies.
 • Palīdzēsim.lv Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti