Dienas ziņas

"Lieldeviņzares" saimniece pārsūdzēs lēmumu

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Latvijā gandrīz puse traktoru ir vecāki par 30 gadiem

Latvijā gandrīz puse reģistrēto traktoru ir vecāki par 30 gadiem

Katru pavasari, sākoties darbu sezonai, pagastu centros un privātās saimniecībās ierodas Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras (VTUA) inspektori, lai novērtētu dažādas traktortehnikas stāvokli. Latvijā gandrīz puse traktoru ir vēl padomju laikos ražoti un vecāki par 30 gadiem. Tomēr lēnām šīs tehnikas parks sāk atjaunoties.

Ap desmit traktortehnikas vienību no Lendžu pagasta apkaimes ieradušās iziet tehnisko apskati. Šādas apskates notiek pagastu centros vai saimniecībās, lai inspektori spētu ierasties maksimāli tuvu traktortehnikas atrašanās vietai.

VTUA Latgales reģiona nodaļas vadītājs Artūrs Slūka skaidroja, ka sākumā apskates laikā pārbauda dokumentus un traktortehnikas vadītāja apliecību: "Pēc tam salīdzina tehniskos datus ar dokumentiem, pēc tam notiek traktora tehniskā stāvokļa kontrole, kuras gaitā tiek pārbaudīti visi galvenie mezgli – stūres iekārta, bremžu iekārta, apgaismes ierīces, signāls, logu tīrītājs un vispārējs aprīkojums, lai traktors droši varētu piedalīties ceļu satiksmē."

Statistikas dati liecina, ka no 34 000 traktoru visvairāk jeb gandrīz 14 000 ir vēl padomu laikos ražoti un vecāki par 30 gadiem. Pāris gadu veci traktori Latvijā ir vien 3000. 

Traktora īpašnieks no Lendžu pagasta Andrejs pastāstīja, ka viņa traktors piedzīvojis kolhoza laikus: "Zemi apstrādāju mežā, vairāk nekur citur neesmu strādājis ar to. Uz tehnisko apskati dzenu katru gadu, nav tāda gada bijis, kad nedzītu. Taisījām motoru. Šoreiz nebija arī gaismu, divas lampiņas bija izdegušas. Ziniet, kā jau vecajiem pazūd gaisma." Arī Juris ar aizrādījumiem, bet tehnisko apskati izgājis.  

Slūka atzina, ka Latvijas lauksaimnieki pērk arī jaunās tehnoloģijas, tomēr ļoti bieži izmantota tiek 20 līdz 30 gadu veca tehnika, kas uzturēta kārtībā un spēj paveikt darbus mazās saimniecībās: "Lielās saimniecībās ir vajadzīga jaudīga tehnika ar lielu veiktspēju. Tur šis parks ir atjaunots un pārsvarā ir ārvalstīs ražotā tehnika."

Sludinājumu portālā "ss.lv" var redzēt, ka traktoru klāsts ir dažāds. Arī cenu atšķirība "T" markas traktoriem ir jūtama – svārstās ap 2000 līdz 4000 eiro, salīdzinot ar tehniku, kas ražota pēc 2000. gada, kas maksā ievērojami vairāk – līdz pat vairākiem simtiem tūkstošu. 

VTUA sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Mergups-Kutraitis atgādināja, ka traktortehniku drīkst arī nereģistrēt un tehnisko apskati neiziet, ja saimnieks ir pārliecināts, ka viņam nebūs jāpiedalās ceļu satiksmē:

"Līdz ar to visu traktortehnikas parku Latvijā apzināt nemaz nav iespējams."

2023. gadā Latgales reģionā tehniskās apskates veiktas teju 14 000 traktortehnikas vienību. Tehnisko apskati ar pirmo reizi iziet aptuveni 97% traktortehnikas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti