Panorāma

VM virza ideju par kopīgu praksi vairākiem speciālistiem

Panorāma

Apturēt pretinieku jau pie pašas robežas

Par Kariņa privātajiem lidojumiem joprojām daudz nezināmā

Par Kariņa speciālajiem avioreisiem joprojām daudz nezināmā

Valsts kontroles ziņojums par valdības specreisiem uz brīdi iepauzēts. Starpziņojumu par valdības īpašo reisu pamatotību bija plānots izziņot šonedēļ. Valsts kancelejas iebildumu dēļ tas nenotiks. Ziņojuma gatavotāji gan norāda, ka sabiedrībai būs iespējas iepazīties ar viņu secinājumiem. Taču līdz tam jāgaida vēl ne mazāk kā divas ar pusi nedēļas. Tikmēr informācijai par specreisu detaļām un to izmaksām joprojām ir noslēpumainības plīvurs.

Informācijai par bijušā valdības vadītāja Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") tā sauktajiem specreisiem joprojām ir daudz nezināmu detaļu. Piemēram, kādas bijušas ēdināšanas izmaksas valdības vadītāja īpašajos reisos.

Valsts kanceleja atbildēs ir lakoniska un atbild tikai rakstiski, norādot, ka "ēdināšanas pakalpojumi iekļauti lidojuma pamatcenā atbilstoši pasažieru skaitam un rēķinā netiek īpaši izdalīti; par visu pakalpojumu tiek norādīta viena summa".

Šādam apgalvojumam nepiekrīt vairāki Latvijas Televīzijas (LTV) informācijas avoti, kuri norāda, ka ir jābūt iespējai izsekot līdzi katrai izmaksu pozīcijai. Atkarībā no izmantotajiem pakalpojumiem izmaksas atšķirsies.

LTV zināms, ka no 18 valdības galamērķiem laika posmā no 2019. gada janvāra līdz 2023. gada septembrim, kas apmaksāti no valsts pamatbudžeta līdzekļiem, uz 11 galamērķiem ēdināšanu valdības specreisos nodrošināja restorāns "Resto-Rātors", "FBO Riga", "Catering". Ēdināšana izmantota gan salīdzinoši garākos lidojumos, piemēram, uz Portugāli un Franciju, gan arī lidojot uz Poliju un Čehiju, Dāniju un Vāciju.

LTV rīcībā ir arī restorāna ēdienkarte, un tā ir pietiekami daudzveidīga. Uz borta brokastīs var pasūtīt gan auzu pārslu putru par astoņiem eiro, gan arī melnā kaviāra izlasi, kurā deviņdesmit gramu porcija maksā 200 eiro.

Tāpat uzņēmums piedāvā arī vīnziņa Raimonda Tomsona īpašo dzērienu karti.

Pakalpojuma sniedzējs "FBO Riga" rakstiskā atbildē norādīja, ka bāra un dzērienu kartes piedāvājums šajos valdības reisos nav izmantots. Par ēdieniem atbildes nav tik konkrētas. Atbildē norādīts, ka ēdieni pasūtīti, taču nenorāda, kuri ēdieni piegādāti konkrētajiem lidojumiem. Detalizētāku informāciju nav gatavs sniegt arī bijušais premjers. Viņa preses pārstāvis rakstiski norādīja: "Jūsu jautājumos minēto reisu pasūtījumus veica Valsts kanceleja. Lūgums pēc atbildēm vērsties minētajā iestādē."

Valsts kanceleja norādīja, ka izmaksas iekļautas pakalpojuma cenā. Ēdināšanas izmaksas neesot zināmas arī ceļojumu birojam, kas organizē speciālos lidojumus.

"Mums ir rēķins par pakalpojumu, kurš ir vienā rindiņā, un tur netiek izdalīta ēdināšana vai kāda konkrēti ēdināšana, kas to nodrošina. Tā no otras puses, no mūsu piegādātāju puses, ir komercinformācija, un mums to nesniedz, mums nav tās informācijas, mēs tikai veicam apmaksu par pakalpojumu," pauda ceļojumu biroja "Averoja" direktore Evija Rāviņa.

Tieši atklātības trūkums bija iemesls, kāpēc Valsts kontrole sāka padziļināti pētīt šo jautājumu. Tagad Valsts kanceleja kontroles secinājumus apstrīdējusi.

Valsts kontrole pētīja, kā trīs gadu posmā tika organizēti speciālie reisi valdības vadītāja un viņa pavadošās delegācijas komandējumos no 2021. līdz 2023. gadam.

"Galvenokārt skatoties speciālo lidojumu tiesiskuma aspektus, atbilstību likuma prasībām. Otrkārt, mēs skatījāmies arī ekonomiskos aspektus, vai ir izvēlēts maksimāli ekonomiskākais brauciena variants.

Un, protams, saistībā ar to tad arī dažādus citus jautājumus, piemēram, kā vispār tiek organizēti komandējuma iepirkumi Valsts kancelejā," skaidroja valsts kontrolieris Edgars Korčagins.

Lai gan visām Valsts kontroles revidētajām iestādēm ir tiesības ziņojumus un starpziņojumus apstrīdēt, tās šo iespēju izmanto visai reti. Valsts kanceleja starpziņojumu apstrīdējusi, tāpēc 27. martā sasaukta Valsts kontroles padomes sēde, kurā skatīs arī Valsts kancelejas iebildumus. "Līdz ar to drīzumā pēc tam varētu gaidīt arī ziņojuma gala versiju un publiskošanu," sacīja Korčagins.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti