Dienas ziņas

Kritiska ceļa stāvokļa dēļ Līvānu un Preiļu novada iedzīvotāji vienojas akcijā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Tiks izsolītas nomas tiesības Ungurmuižai

Izsolīs Ungurmuižas nomas tiesības

Mākslas darbs – tā var saukt 18. gadsimtā būvēto Ungurmuižu, kas ik gadu piesaista vairākus tūkstošus tūristu no Latvijas un ārzemēm. Pirmās rakstu liecības par šo muižu parādās jau 14. gadsimtā. Patlaban muiža ir pašvaldības īpašumā, taču pēdējos gados apsaimniekošana nes zaudējumus, tāpēc vietvara nu jau likvidējusi kapitālsabiedrību SIA "Ungurmuiža" un izsolē meklē nomniekus, kuriem būs ne tikai jāturpina muižas restaurācija, bet arī tā jāuztur un jāspēj nopelnīt.  

Ungurmuižas koka ēku ansamblis ir vienīgais baroka koka pils arhitektūras paraugs Latvijā, kur iekštelpas sienas ir bagāti greznotas ar gleznojumiem. Pašvaldības nu jau likvidētā kapitālsabiedrība, kura daudzus gadus rūpējās par muižu, atzina – tas nebija viegls, toties ļoti būtisks uzdevums.

Bijusī SIA "Ungurmuižas" valdes priekšsēdētāja Ieva Ņevečorova norādīja, ka līdz ar būves unikalitāti arī apsaimniekošana bijusi specifiska: "Tā galvenā būtība, kāpēc mēs šeit strādājam, ir paša objekta restaurācija un attīstība. Līdz ar to maziem solīšiem katru gadu mēs veicam dažādus atjaunošanas darbus, kas viss, protams, ir jāsaskaņo ar kultūras mantojuma pārvaldi un, kā jau vecā ēkā, nu jau gandrīz 300 gadu vecā ēkā, visu laiku ir dažādi izaicinājumi."

Ik gadu izmaksas kāpušas, bet tūristu skaits mazinājies. Gada tēriņi vien lēšami ap 80 tūkstošiem eiro, bet šajos skaitļos nav iekļautas restaurācijas izmaksas.

Tāpēc Cēsu novada pašvaldība nolēmusi, ka jāmeklē jauns apsaimniekotājs, kura viens no galvenajiem pienākumiem būs muižu padarīt pieejamu sabiedrībai.

Cēsu domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka jaunajam apsaimniekotājam vajadzētu darboties gan kultūvēsturiskā mantojuma saglabāšanā, gan viesmīlības pakalpojumu sniegšanā: "Protams, tam ir jābūt arī uzņēmumam, kas ir ekonomiski dzīvotspējīgs un ir gatavs investēt. Tas ir valsts nozīmes kultūrvēsturiskais mantojums. Izsoles nosacījumi paredz, ka tiek veltīti ieguldījumi šīs ēkas kompleksa saglabāšanā, restaurācijā. Protams, sadarbībā ar pašvaldību."

Pašvaldība negrasās muižu nākotnē pārdot, bet bijušie apsaimniekotāji pauda, ka nomnieku gaida lieli izaicinājumi. 

"Tas būtiskākais laikam ir jumts, jo, kā jebkurai būvei, jumts ir pamats. Jumts ir savu nokalpojis. Tas noteikti ir steidzamākais darbs," norādīja Ņevečorova.

"Kā jau koka mājai – viss bojājas. Jāatjauno gan fasāžu krāsojums ēkām, gan balkoni. Diezgan daudz uzmanības jāpievērš pagraba stāvoklim un pamatiem."

Muižai ir arī liels parks ar dižkokiem, kompleksā ir vairākas baroka stila palīgēkas, kas kopā veido izcilu kultūrainavas paraugu. Nomas tiesību izsole gaidāma 9. aprīlī.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti