Valsts apmaksātas higiēnas preces skolās varētu būt pieejamas no nākamā gada

Valsts apmaksātas higiēnas preces skolās varētu būt pieejamas no nākamā gada. Pašlaik iniciatīva ir nodota atbildīgo ministriju rokās un notiek sabiedriskā apspriede. Vēl nav zināms, kādā veidā un kādas paketes varētu izsniegt, tāpat joprojām notiek aprēķini, cik tas varētu izmaksāt.

Valsts apmaksātas higiēnas preces skolās varētu būt pieejamas no nākamā gada
00:00 / 02:58
Lejuplādēt

Pagājušajā gadā Saeimā nonāca iedzīvotāju iniciatīva nodrošināt bezmaksas higiēnas preces meitenēm skolās.

Šobrīd attiecīgo noteikumu grozījumus gatavo atbildīgajās ministrijās. Veselības ministrijā izstrādāti Ministru kabineta noteikumu grozījumi paredz, ka līdzās izsniegtiem tualetes papīram, salvetēm un ziepēm, skolām būs jānodrošina arī higiēniskās paketes.   

"Šobrīd paredzēts, ka iespēju robežās izglītības iestāde paketes nodrošina atbilstoši viņu rocībai. Ja mēs runājam par tālāku perspektīvu, par tālāku nodrošinājumu, tad Labklājības ministrija ir uzņēmusies koordinējošo lomu šai iniciatīvai," norādīja Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Labklājības ministrijā atbild par nepieciešamā finansējuma pieprasīšanu nākamā gada budžeta veidošanas procesā.

Pašlaik par izmaiņām noris sabiedriskā apspriešana un ir sākusies priekšlikumu iesniegšana. Pagaidām grozījumos nav noteikts konkrēts datums, no kura tiem jāstājas spēkā.

Viena no iniciatīvas autorēm Sieviešu sadarbības tīkla vadītāja Ineta Ielīte stāstīja, ka šobrīd gatavo arī pilotprojektu Balvu un Aizkraukles novados.

"Pilotprojekta rezultātā arī tiks apzināts meiteņu viedoklis, skolu administrāciju viedoklis – kas bija viegli, kas bija grūti, kas jādara. Un tad arī šo iniciatīvu būs vieglāk ieviest un virzīt vispirms cauri Finanšu ministrijai, tad caur  valdību un tad uz Saeimu," stāstīja Ielīte.

Viņa skaidroja, ka strīdīgākie jautājumi līdz šim bijuši par to, kādās izglītības iestādēs paketes nodrošināt un kādā veidā tās izsniegt, piemēram, nosakot, ka tās pienākas tikai meitenēm no mazturīgām ģimenēm. Taču tagad šie jautājumi esot atrisināti. Turklāt ir izglītības iestādes, kas lēma negaidīt uz likumdevēju un rīkojās pašas.

Piemēram, Jūrmalas Valsts ģimnāzijā šogad visās tualetēs ir pieejamas divu veidu higiēniskās paketes, stāstīja direktore Ieva Taranda.

"Meitenes ļoti labprāt lieto. Protams, radās jautājums, kā tas būs. Kāds nesīs ārā pa skolas durvīm, taisīs biznesu no tā visa. Un tas ir pilnīgi absurdi tā domāt, jo meitenēm tas ir ļoti nepieciešams. Meitenes neizvēlas, vai viņām būs šīs cikla dienas, tā ir vienkārši fizioloģija. Un lūk, tā mēs laimīgi dzīvojam līdz šai dienai," stāstīja direktore.

Ģimnāzijā paketes iegādājās ar skolas budžetā atlikušo naudu un pašvaldības piešķirto atbalstu.

Paredzams, ka valsts finansētas higiēnas paketes skolās varētu būt pieejamas no nākamā gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti