Dienas ziņas

Somijā notiek prezidenta vēlēšanās

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Mēģina rast veidus skolotāju skaita palielināšanai

Meklē risinājumus skolotāju trūkuma problēmai

Liels daudzums skolotāju pamet profesiju pirmajos darba gados, un galvenā problēma aizvien ir atalgojums un darba nenoteiktība – tā secinājuši Latvijas Universitātes mācībspēki un Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji, noslēdzot reģionālo diskusiju ciklu, lai saprastu skolotāju trūkumu pašvaldībās.

Skolotāju trūkums aizvien ir liels izaicinājums, un tas turpināsies, jo ir mazs sagatavoto pedagogu skaits.

Pedagogu trūkumu var just daudzos priekšmetos, bet izteiktāk – latviešu valodā, matemātikā, fizikā un ķīmijā. Skolotāju iztrūkumu neatrisinās arī mazais jauno skolotāju skaits. Pēdējo gadu laikā aptuveni 3 no 4 skolotājiem pamet amatu pirmo piecu gadu laikā, norādīja Latvijas Universitātē (LU).

"Objektīvi mēs neviens nekļūstam jaunāki, un cilvēki dosies pensijā, un mums vajag, lai skolās ienāk arvien vairāk jaunu cilvēku," uzsvēra LU padomes locekle Mārīte Seile.

Ja par valsts budžeta līdzekļiem varētu studēt visi tie, kas vēlas kļūt par skolotājiem, tad jauno skolotāju skaits varētu būt vairākas reizes lielāks. Piemēram, šajā mācību gadā Latvijas Universitātē uz vienu budžeta vietu angļu valodas pedagoģijā bija vairāk nekā seši pieteikumi, latviešu valodā trīs un matemātikā vairāk par diviem.

"Ja mēs domājam, ka mēs dodam budžeta vietas visiem skolotājiem, tas nozīmē, ka, piemēram, matemātikā mēs varētu sagatavot nevis 15 skolotājus, bet 36," skaidroja LU Izglītības zinātņu un psiholoģijas fakultātes dekāne Linda Daniela.

Lai piesaistītu vairāk cilvēku pedagoģijai, universitātē arī norādīja, ka noris sarunas ar ministriju par neklātienes studiju apmaksāšanu no valsts budžeta līdzekļiem.

Tikmēr pašvaldības uztraucas arī par atbalsta personāla trūkumu. Tāpēc Latvijas Universitāte tuvākā gada laikā sāks uzņemšanu speciālās pedagoģijas programmā.

Universitātē jāuzlabo arī studentu prakšu norise.

"Ļoti svarīgi ir, ka mums ir pedagogu sagatavošanas programma ar ļoti mērķtiecīgu praktiskās daļas apguvi, lai skolotājiem nav bail, ienākot skolā, strādāt gan ar skolēniem, gan ar viņu vecākiem. Viņi spēj valdīt savas emocijas, viņi ir sagatavoti visām tām vajadzībām, ko skola šodien pieprasa," uzsvēra izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība").

Ministre norādīja, ka mūsdienu skolotājam jāprot atpazīt problēmbērnus un viņu situācijas jāprot risināt. Topošajiem pedagogiem nepieciešama skaidrība — kāda būs alga, slodze un pieejamais atbalsts. Šo aspektu nepietiekamība ir galvenais iemesls, kāpēc jaunie skolotāji maina amatu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti