Pērn rekordaugsta asinsdonoru atsaucība – asinis ziedotas teju 60 tūkstoš reižu

Pagājušogad bijusi lielākā asinsdonoru atsaucība pēdējo 12 gadu laikā, liecina Valsts asinsdonoru centra (VADC) apkopotā informācija. Visā Latvijā asinis ziedotas 59 912 reizes, kas ir par 2262 reizēm vairāk nekā gadu iepriekš. Tāpat būtiski audzis kopējais donoru skaits – no 32 741 2022. gadā uz 34 185 pērn.

"Esam ļoti gandarīti par to, ka jau divpadsmito gadu pēc kārtas mūsu "asinsdraugu" loks kļūst arvien plašāks. Cilvēki atsaucas gan mūsu, gan slimnīcu aicinājumiem glābt līdzcilvēku dzīvību, gan iedvesmojas viens no otra. Tas ir skaidrs apliecinājums tam, ka mūsu sabiedrība ir atsaucīga un vienmēr gatava palīdzēt viens otram," stāstīja VADC direktore Egita Pole.

Lai nodrošinātu nepieciešamos asins komponentus, VADC arī cenšas doties tuvāk donoriem. 2023. gadā VADC devies 785 izbraukumos, no tiem 249 – ar specializēto autobusu un 43 ar jauno elektroautobusu. Šajos izbraukumos VADC sagatavojis gandrīz pusi no visām asins devām.

Centrs saka īpašu paldies visiem uzņēmumiem, pašvaldībām un izglītības iestādēm, kuri sadarbojas un atbalsta donoru dienu rīkošanu.

2023. gadā visvairāk asiņu ziedots Rīgas filiālē ziedošanas vietā Sēlpils ielā 9, taču atsaucīgi donori bijuši arī Latgales filiālē Rēzeknē un Kurzemes filiālē Liepājā. Visvairāk ir to donoru, kuri gada laikā ziedojuši asinis vienu reizi, tomēr 27 donori ziedojuši asinis sevišķi regulāri – sešas reizes gadā, kas ir maksimāli pieļaujamais ziedošanas reižu skaits gadā vīriešiem (sievietēm piecas reizes gadā).

Vienlaikus VADC aicina asins ziedošanas kustībai pievienoties arī jauniešus, atgādinot, ka asins ziedošana ir ātra, nesāpīga, nāk par labu donora veselībai, jo atjauno asinsrades sistēmu. Taču pats galvenais – bez asins ziedošanas nav iespējams glābt dzīvību cilvēkiem, kuri nonākuši nelaimē.

Vidējais donora vecums pieaudzis līdz 38 gadiem, bet pirmo reizi visbiežāk nāk ziedot vidēji 31 gada vecumā.

Kā ik gadu, arī pērn VADC rīkoja īpašu kampaņu jauniešu piesaistei, un kampaņas periodā donora vidējais vecums samazinājās līdz 28 gadiem, taču jaunieši ir aicināti kļūt par asinsdonoriem jebkurā laikā, jo asinis nepieciešamas pastāvīgi.

VADC aicina donorus ziedot asinis kādā no pastāvīgajām asins ziedošanas vietām vai izbraukumos, aktuālajai informācijai sekojot līdzi mājaslapā "www.donors.lv" vai sociālajos tīklos "Facebook", "Twitter" un "Instagram".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti