«Bariņš pīpējošu deputātu» – tomēr nolemj saglabāt iespēju smēķēt Saeimas un valdības ēkās

Pretēji plānotajam Saeimas un Ministru kabineta ēkās tomēr būs iespēja smēķēt telpās, kas tam īpaši ierīkotas. To paredz ceturtdien, 11. janvārī, Saeimā atbalstītais opozīcijas deputāta Ingmāra Līdakas ("Apvienotais saraksts") priekšlikums, galīgajā lasījumā pieņemot grozījumus Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā.

Sākotnēji bija plānots liegt smēķēšanu Saeimas un Ministru kabineta ēkās pavisam. Tomēr Līdaka iesniedza priekšlikumu, piedāvājot noteikt, ka šajās ēkās drīkstētu smēķēt telpās, kas speciāli ierādītas smēķēšanai. Galu galā deputātu vairākums šo priekšlikumu atbalstīja. 

Balsojuma rezultāti par Ingmāra Līdakas iesniegto priekšlikumu.
Balsojuma rezultāti par Ingmāra Līdakas iesniegto priekšlikumu.

Šis bija vienīgais no 81 iesniegtā priekšlikuma Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likuma trešajam lasījumam, par kuru deputāti kāpa Saeimas tribīnē debatēt.  

Priekšlikuma autors Līdaka norādīja, ka par šo jautājumu nebūtu no tribīnes "jālauž šķēpi", jo tas esot vairāk saimniecisks, nevis likumā lemjams jautājums. Deputāta ieskatā nebūtu Saeimu prezentējoši, ja pie parlamenta ēkas uz ielas būtu "bariņš apsnigušu, pīpējošu deputātu pie barikāžu pieminekļa".

Ingmārs Līdaka par priekšlikumu
00:00 / 00:32
Lejuplādēt

"Pie īpaši niknām bitēm tomēr jāņem līdzi ir nomierināšanai dūmu kanna. Un es šeit arī neizklāstīšu vairāk par to, cik ļoti pedagoģiski un Saeimu prezentējoši izskatās, nu, teiksim, bariņš apsnigušu, pīpējošu deputātu pie barikāžu pieminekļa. Man šķiet, tas nav Saeimu prezentējoši. Lai kāds arī būtu šis balsojuma rezultāts, neviens no mums neiegūs nekādu politisko kapitālu, bet krietnam pulciņam cilvēku varbūt paliks sirdī zināms rūgtums," sacīja Līdaka.

Koalīcijas deputāts Ainars Latkovskis ("Jaunā Vienotība") sacīja, ka dažreiz opozīcija ir jāatbalsta, un brīžiem kolēģos jāieklausās. Latkovskis atsaucās uz to, ka Līdaku pazīst jau kopš studiju gadiem: "Mēs ar Līdakas kungu esam pazīstami jau kādu laiku – no studiju gadiem, dzīvojot vienās Latvijas Universitātes kopmītnēs. Līdakas kungs smēķēja tad, viņš smēķēja zooloģiskajā dārzā, viņš smēķē arī Saeimā. Mēs viņu nesalauzīsim. Smēķēt vienkārši šos 10 metrus no Saeimas ir vēl riebīgāk nekā Saeimai uzturēt normālu telpu, kur tie, kuri smēķē, to tiešām var darīt šeit, iekšā, nedarīt to ārā, uz ielas pie Saeimas."

Ainars Latkovskis un Gatis Liepiņš par priekšlikumu
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

Tikmēr parlamentārietis Gatis Liepiņš ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka ceturtdien tiek pieņemts, viņaprāt, "viens no stingrākajiem smēķēšanas ierobežojumiem pasaulē", aizliedzot no 2025. gada smēķēt un pirkt cigaretes līdz 20 gadu vecumam. Liepiņš uzskata, ka Saeimas deputātiem jārāda piemērs sabiedrībai, tāpēc smēķēšana Saeimas telpās būtu jāaizliedz. 

"Cilvēks ir iracionāla būtne. Tad, kad viņš norāda citiem, kas viņiem būtu jādara, viņš ir ļoti nasks. Bet tajā pašā laikā, kad ir runa par mums pašiem, par Saeimas smēķētavu, tad – nē, mēs turpināsim to darīt tā, kā mēs to darījām līdz šim," pauda Liepiņš.

Arī deputāts Uģis Mitrēvics (Nacionālā apvienība) aicināja aizliegt Saeimas telpās smēķēt. "Atnāciet ar mani no rīta uzskriet krosiņu, un izpeldēties āliņģī, ko es nedaru, bet daži šeit dara. (..) Mēs jūsu plaušas dabūsim tīras līdz mūža beigām."

Turpretim opozīcijas deputāts Ainārs Šlesers ("Latvija pirmajā vietā") atzina, ka atbalstīs Līdakas priekšlikumu, jo viņam būtu žēl, ja deputātiem būtu jāsmēķē ārā uz ielas sliktos laikapstākļos. 

Atbildīgā Saeimas komisija šo priekšlikumu nebija atbalstījusi, bet plenārsēdē Līdakas priekšlikumu atbalstīja 54 deputāti, pret bija 25 parlamentārieši, bet viens deputāts balsojumā atturējās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti