De Facto

EP vēlēšanas nāk: sīva konkurence arī konservatīvajā flangā

De Facto

De Facto. Policistu algas un digitālās TV lieta

Policistiem jūtams algu kāpums vēl būs jāgaida

Policistiem jūtams algu kāpums vēl būs jāgaida; valdībā spriedīs par pieauguma grafiku

Lai arī nākamā gada valsts budžets paredz pieaugumu arī algām Valsts policijā, tas ir nepietiekams, lai atrisinātu samilzušās problēmas, vērtē nozarē. Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība") jūtamāku finansiālu atbalstu sola no 2025. gada un algu kāpuma grafiku plāno nostiprināt ar Ministru kabineta noteikumiem.  

ĪSUMĀ: 

  • Valsts policijā šobrīd trūkst vairāk nekā 1700 policistu.
  • Ar policistu trūkumu viskritiskākā situācija ir Rīgas reģionā.
  • Jau gadiem dienestu policijā ik gadu vairāk policistu pamet, nekā pievienojas.
  • Aizejošo policistu aptaujas rāda, ka lielākā problēma ir atalgojums.
  • Iekšlietu darbinieku arodbiedrība: jaunajiem policistiem algas ir krietni zemākas. 
  • Nākamā gada budžetā paredzēti līdzekļi policistu algu kāpumam par vidēji 10%.
  • Taču aizsardzības dienestos joprojām varēs nopelnīt vairāk nekā iekšlietu dienestos.
  • Lielāku līdzekļu piešķīrumu iekšlietu nozarei ministrs sola no 2025. gada. 
  • Algu kāpuma grafiku plāno nostiprināt ar Ministru kabineta noteikumiem.  

Valsts policijā šobrīd trūkst vairāk nekā 1700 policistu. Viskritiskākā situācija ir Rīgas reģionā, kur  trūkums ir 41% un dažos iecirkņos brīvo amata vietu ir pat pāri pusei. Turklāt nav izslēgts, ka situācija vēl pasliktināsies, jo jau gadiem dienestu pamet vairāk, nekā atnāk. Kopš 2020. gada aizgāja 1600, bet vietā atnāca ap 900 policistu. 

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks skaidroja, ka kādam darbs ir jāveic jebkurā gadījumā, un tas nozīmē virsstundas. Taču tas nav veids, kā ilgstoši var strādāt. 

"Līdz šim ar lielajiem uzdevumiem tiekam galā. Ir atsevišķi stāsti, kur nav tik labi sekmējies, kā gribētos, bet tā kopaina ir tāda, ka uzdevumi ir izpildīti un mēs darīsim visu, lai arī turpmāk tiktu izpildīti. Vienlaikus ir jālauž šī te situācija, kas veidojas un turpinās. Tātad ir jāpanāk, ka ir jāapstājas pie bilances tuvu nullei un jāpanāk pat pieaugums, lai panāktu stabilitāti," norādīja Ruks. 

Par to, ka atalgojums ir lielākā problēma, kāpēc šobrīd aizejošo un atnākošo policistu bilance ir negatīva, liecina aizejošo policistu aptaujas. Šajā gadā gan algu pacēla. Vidēji no 1142 eiro tā pieauga līdz 1256 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet kopā ar kompensācijām un piemaksām, piemēram, par virsstundām, tātad strādājot vairāk, atlīdzība ir nedaudz virs 1700 eiro vidēji. Bet tā pat ir kritusies, jo nav vairs kovida laika piemaksu. 

Iekšlietu darbinieku arodbiedrībā turklāt norādīja, ka jaunajiem policistiem algas ir krietni zemākas. 

"Ja mēs salīdzinām ienākumus starp nacionālo bruņoto spēku un valsts policijas koledžas kadetiem, tad ir uz pusi starpība. Bet viņi vecuma ziņā, fiziskā sagatavotība, viņa ir vienāda. Un cilvēkiem, kas beidz vidusskolu, varbūt viņus piesaista dienests, bet viņiem parāda, ka ir 600 eiro aptuveni un tur ir 900, tā izvēle ir vienkārši acīmredzama," sacīja Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrības vadītājs Armands Augustāns. 

Un to uzsvēra arī policijas vadībā, finansiālo plaisu starp ārējo un iekšējo drošību saucot par negodīgu un neloģisku. 

"Jo drošība mums ir jāskatās kopumā. Mēs varam no ārpuses to čaulu uztaisīt skaistu un finansētu, bet, ja iekšpusē mums viss tas saturs ir vājš, kas ir iekšzeme, kas ir organizētā noziedzība, kas ir kārtība, drošība, kas ir ikdienas lietas, ar ko saskaramies, ja tur nebūs policistu, lai kā mums ko kādreiz pārmestu, nu tad sāksies lielas, lielas problēmas," saka Ruks. 

Nākamā gada budžetā, iedalot 23,9 miljonus, visiem iekšlietu dienestiem, ieskaitot arī ugunsdzēsējus un robežsardzi, ir paredzēts algu pieaugums – policijas darbiniekam tas nozīmēs algu kāpumu vidēji par 10%. Taču aizsardzības dienestos joprojām varēs nopelnīt vairāk un ar politiķiem bijušas diskusijas, ka iekšējai drošībai tiem pēc iespējas ātrāk jāpielīdzinās.

Sākotnēji sarunas pat likušās cerīgas, taču budžeta faktiskajos skaitļos cerības izgaisa. 

Augustāns secināja: "Politiķiem ir ierasts solīt, un tas arī ir visticamākais viss, ko viņi var izdarīt. Kad mēs kā arodbiedrība esam piedāvājuši kaut kādus risinājumus, no kaut kā atkāpties vai rast kaut kādus kompromisus, nu ka mēs piedāvājām – nevaram palielināt pa 500 eiro, palielinām pa 300 eiro, tas būtu 39 miljoni uz visu Iekšlietu ministriju. Vienmēr jau var atrast kaut ko. Bet izskatās, ka parādīt viņi paši negrib un negrib dzirdēt, kur var atrast to naudu, un tur arī paliekam." 

Lai arī priekšlikumi palielināt valdības ierēķināto summu bija arī aizvadīto nedēļu budžeta diskusijās Saeimā, arī parlamentā finansējumu algām nepalielināja. Svarīgākajām nozarēm, ieskaitot iekšlietas, jau tā esot tikuši prāvi līdzekļi. 

"Un mēs arī esam saņēmuši no Eiropas Komisijas aizrādījumu, ka mūsu šis te budžeta deficīts ir uz augšējās robežas, līdz ar to papildus līdzekļus atrast būtu samērā sarežģīti," noradīja Saeimas Budžeta un nodokļu komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība"). 

Iepriekšējais iekšlietu ministrs Māris Kučinskis (AS), kura laikā valdībā sāka darbu pie budžeta, nu jau no Saeimas opozīcijas kritizēja naudas sadali. Viņaprāt, iespējas bijušas lielākas. Bijusi konceptuāla virzība uz to, lai iekšlietu nozares algas un sociālie labumi pietuvinātos atlīdzībai armijā. "Nu, tas man šķiet ir šī budžeta bēdīgākais stāsts, jo budžets nāk ar pieteikumu tai skaitā par valsts drošību, bet iekšējā drošība ir tikai virsrakstu līmenī," viņš sacīja, norādot, ka iepriekš, runājot par pieaugumu, tas neaptvēra tikai algu. "Tur bija arī salīdzinoši vienādas uzturdevas, salīdzinoši vienādas iespējas īrēt dzīvokļus," viņš paskaidroja.

Tagadējais iekšlietu ministrs Kozlovskis to sola panākt arī iekšlietu dienestiem, bet norādīja, ka vajadzīgo finansējumu, lai to izdarītu jau nākamgad, tomēr nevarēja atrast. "Ir skaidrs, ka aprēķins ir liels – vairāk nekā 200 miljoni eiro. Un jāapzinās, ka no šā gada uz nākamo gadu tas nebija iespējams. Iespējams bija tad, ja mēs visu būtu atņēmuši veselības nozarei," viņš norādīju.

Līdzīgu pienesumu savai nozarei ministrs tiecas ieraudzīt no 2025. gada un, lai tas nepaliktu vien ministra solījumu līmenī, plāno panākt to iegrāmatošanu normatīvajos aktos.

Pieaugums būtu lielāks, nekā tagad, bet kāds, vēl esot pāragri spriest, jo jāvērtē arī, kā pildīsies nākamā gada budžets un kādas būs turpmākās finanšu situācijas prognozes. 

"Bet, ar premjeri runājot un finanšu ministru runājot, es esmu sadzirdējis arī, ka jā, ka iekšlietu sistēma nekur nepazudīs, un ir jārisina, lai šis pieaugums būtu straujāks," piebilda Kozlovskis.

KONTEKSTS:

Drošības joma, tostarp iekšlietu resors, ir viena no prioritātēm 2024. gada valsts budžetā. Kopumā nākamgad atlīdzības paaugstināšanai iekšlietu dienestos piešķirti 27 miljonus eiro, 10 miljoni eiro paredzēti apmaksai par intensīvu darbu robežas pastiprinātai uzraudzībai, bet aptuveni 2,6 miljoni eiro – Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam jaunu darbavietu izveidei.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība") apņēmies iekšlietu dienestu darbinieku algas izlīdzināt ar Aizsardzības ministrijas resorā strādājošo atlīdzību. Nākamajos trīs gados šim mērķim nepieciešami vairāk nekā 200 miljoni eiro

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs norādījis, ka līdz 2026. gadam iekšlietu jomā jāvirzās uz sabiedriskās kārtības un drošības finansējumu 2,5% apmērā no iekšzemes kopprodukta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti