Valdība piešķir papildu 18 miljonus eiro «Rail Baltica» projektēšanas pabeigšanai

Valdība otrdien, 10. oktobrī, piešķīra papildus vairāk nekā 18 miljonus eiro, lai pabeigtu dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projektēšanu četros posmos Latvijā.

Satiksmes ministrijā informēja, ka piešķirti kopumā 18 192 086  eiro projektēšanas darbu pabeigšanai posmos Upeslejas–Salaspils–Misa, Vangaži–Igaunijas robeža, Misa–Lietuvas robeža un Rīgas Centrālā dzelzceļa mezgla sekcijā.

Par papildu nepieciešamo finansējumu projektēšanas posmam Upeslejas–Misa (dzelzceļa līnija cauri Rīgai) valdība lems atsevišķi.

Ministrijā norādīja, ka projektēšanas apjoms ir pieaudzis vairāku faktoru ietekmē. Papildu izmaksas radījušas novirzes no sākotnēji plānotās dzelzceļa līnijas, vilcienu kustības ātruma palielinājums atbilstoši Eiropas Komisijas (EK) noteiktajiem standartiem, reģionālo vilcienu pieturu atrašanās vietu noteikšana un papildu drošības pasākumi. 

"Eiropas Komisija konceptuāli atbalsta projektēšanas apjoma palielinājumu un ar to saistīto izmaksu pamatotību, tomēr atkārtoti projektēšanas aktivitātei tā līdzekļus nepiešķir. Projektēšanas posma pabeigšana ir kritisks priekšnosacījums lielapjoma pamattrases būvdarbu uzsākšanai, tāpēc kopīgi jārod risinājums," uzsvēris satiksmes ministrs Kaspars Briškens ("Progresīvie").

Lai apgūtu jau piešķirto EK finansējumu pilnā apjomā, uzsāktie projektēšanas darbi jāpabeidz līdz 2024. gada 31. decembrim. Tāpat projektēšanas darbu pabeigšana ir būtisks priekšnosacījums turpmākā EISI finansējuma piesaistīšanai "Rail Baltica" projektam un būvniecības darbu turpināšanai pamattrasē, norādīja ministrijā.

Saskaņā ar Satiksmes ministrijas izdoto pilnvaru piešķirtais finansējums dos iespēju "RB Rail AS" parakstīt projektēšanas līguma grozījumus ar starptautiskajiem partneriem.

KONTEKSTS: 

Rīgā atsevišķiem darbiem "Rail Baltica" būvniecībā pietrūkstot 200 miljonu eiro. Lai gan valsts sedz tikai daļu naudas, noskaidrojies, ka Finanšu ministrijā pēc palīdzības atbildīgie nav vērsušies. 

Projekts ir sadārdzinājies, un kopumā tas varētu izmaksāt aptuveni 7,8 miljardus eiro.

"Rail Baltica projekta" pamatfinansējuma avots ir EISI finansējums, kuru Latvija saņem, piesakoties EK izsludinātajos projektu pieteikumu uzsaukumos. "Rail Baltica" projekta īstenošanai Latvijā provizoriski piešķirti 298 miljoni eiro jeb 32% no kopumā Baltijas valstīm projekta īstenošanai piešķirtajiem 928 miljoniem eiro.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti