Ārstu algas nākamgad plāno celt par 10%; kompensējamām zālēm papildus iecerēti 50 miljoni eiro

Ārstniecības personu darba samaksas pieaugumam 2024. gada valsts budžetā papildu plānoti vairāk nekā 66 miljoni eiro, kas ļaus ārstiem algas palielināt par 10%, aprūpes personālam – par 5,5%, atbalsta personālam – par 5,9%, bet pārējiem darbiniekiem – par 44 eiro, informēja Veselības ministrijā (VM).

Otrdien, 10. oktobrī, nākamā gada veselības nozares budžeta prioritātes un valdības rīcības plānā iekļautie pasākumi veselības aprūpes jomā pārrunāti Veselības nozares stratēģiskās padomes sēdē.

VM norādīja, ka 2024. gada valsts budžetā veselības aprūpei plānots ievērojams papildu finansējums – 275 miljoni eiro. Paredzēts, ka daļa no šiem līdzekļiem VM budžetā tiks piešķirti ar 2024. gada 1. janvāri, savukārt atlikusī daļa – rezervēta nozares vajadzībām un piešķirta ar atsevišķiem valdības lēmumiem nepieciešamo reformu īstenošanai.

Veselības pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošanai plānots novirzīt papildus vairāk nekā 127 miljonus eiro. Tas ļaus samazināt pacientu gaidīšanas rindas uz ambulatorajiem pakalpojumiem,

nodrošinot lielāku izmeklējumu un ārstniecisko manipulāciju apmaksu, primārās veselības aprūpes stiprināšanu un apmaksas tarifu pārskatīšanu stacionārajā sektorā, ņemot vērā reālo izmaksu pieaugumu.

Nākamajā gadā papildu finansējumu – 9,8 miljonus eiro – plānots novirzīti onkoloģijas jomas pakalpojumu pieejamības un kvalitātes pilnveidošanai. Tā rezultātā samazināsies gaidīšanas rindas pakalpojumiem pēc onkoloģijas diagnozes noteikšanas, papildus tiks nodrošinātas ārstnieciskās manipulācijas; uzlabota paliatīvā aprūpe un stomas pacientu aprūpe; nodrošināti pacientu koordinatori slimnīcās.

Papildus vairāk nekā 50 miljonus eiro plānots novirzīt kompensējamo zāļu saraksta pārskatīšanai – jaunu efektīvu medikamentu iekļaušanai un zāļu pieejamības uzlabošanai pacientiem.

Mātes un bērna veselības pakalpojumu pieejamības un veselības uzlabošanai plānots novirzīt vairāk nekā 13 miljonus eiro. Minētais papildu finansējums ļaus uzlabot zobārstniecības pakalpojumu pieejamību bērniem, īpaši reģionos. Tāpat paredzēts bērniem nodrošināt papildu ambulatoros pakalpojumus, kā arī uzlabot vakcinācijas pieejamību pret cilvēka papilomas vīrusu, pneimokoku un garo klepu.

Psihiskās veselības uzlabošanai un vispārējās sabiedrības veselības profilakses stiprināšanai paredzēts novirzīt papildus 1,13 miljonus eiro, kā rezultātā tiks izveidotas mobilās psihiatriskās komandas psihiatrisko pacientu aprūpei mājās; nodrošinātas pusaudžu klīnisko un veselības psihologu atbalsta attālinātās konsultācijas; nodrošināta agrīnas intervences programma pacientiem pēc akūtiem psihotiskiem traucējumiem; izveidots kompetences centrs antimikrobiālās rezistences jomā; izveidots atkarību konsultatīvais tālrunis.

"Valdība ir apstiprinājusi veselības nozari kā vienu no prioritātēm, un tas atspoguļojas arī finansējumā. Stabils finansējums ir kritisks veselības aprūpes attīstībai, bet mums, nozarei, ir jāsaskata iespējas sistēmiskiem uzlabojumiem, inovācijām un efektivitātes palielināšanai. Mans virsmērķis ir veidot uz pacientu orientētu veselības aprūpes sistēmu un panākt to ar finansējuma efektīvu virzību uz prioritātēm un caurspīdīgu finansējumu pārvaldību, moderno tehnoloģiju un digitālo risinājumu ieviešanu. Jau esam sākuši darbu pie konkrētām iniciatīvām ar konkrētiem sasniedzamajiem mērķiem, kas nodrošinās pieejamāku, kvalitatīvāku un efektīvāku veselības aprūpi Latvijā," norādīja veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība").

Veselības nozares stratēģiskā padome iepazīstināta arī ar vēl šogad papildu 30 miljonu eiro novirzīšanu veselības aprūpes jomai no rezervētajiem līdzekļiem. No minētā finansējuma 7,3 miljoni eiro tiks novirzīti kompensējamo medikamentu apmaksai, 2,9 miljoni eiro – laboratorisko izmeklējumu apmaksai, 4,5 miljoni eiro – speciālistu pieejamības uzlabošaai, savukārt 16 miljoni eiro – norēķiniem par Eiropas Savienības valstīs sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem Latvijas iedzīvotājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti