Ap 300 skolu Latvijā saņēmušas draudu e-pastus; policija uzsver – satraukumam nav pamata

Aptuveni 300 mācību iestādēs visā Latvijā šodien, 10. oktobrī, saņemts e-pasts par iespējamiem drošības riskiem, informēja Valsts policija (VP), norādot, ka iedzīvotājiem nav pamata satraukumam un draudu līmenis tiek raksturots kā zems.

ĪSUMĀ:

  • Ap 300 skolu Latvijā otrdien, 10. oktobrī, saņēmušas draudu e-pastus.
  • Vairākas skolas evakuētas, mācības pārtrauktas.
  • Valsts policijā uzsver – pamata satraukumam nav, draudu līmenis ir zems.
  • Ruks: Draudu vēstules izsūtītas no dažādiem e-pastiem un mākslīgi ģenerētām IP adresēm.
  • Policija skolas evakuēt nav likusi, šādu lēmumu pieņem skolu vadība.
  • Valsts kanceleja: Dienesti reaģējuši ātri un izlēmīgi.
  • Ne visas skolas pieņēma lēmumu veikt evakuāciju.

Latvijas Radio zināms, ka e-pasti bijuši krievu valodā. Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks intervijā Latvijas Radio pastāstīja, ka draudu e-pastus saņēmušas aptuveni 300 skolas Latvijā. Skolās saņemti trīs veida paziņojumi no vairākiem e-pastiem. Pirmie e-pasti saņemti ap pusnakti.

Ģenerēti dažādi e-pasti un IP adreses

VP informēja, ka šāda veida e-pasti policijas redzeslokā nonākuši arī iepriekš, kad dažādām iestādēm, pat simtiem adrešu, ticis sūtīts vienāds  teksts, līdzīgi kā šoreiz. "Valsts policijā šādos gadījumos ir izstrādāti precīzi rīcības algoritmi, kuros skaidri definēta rīcība un riska līmeņa novērtējums," norādīja VP.

Ruks Latvijas Radio skaidroja, ka redzams, – sūtītājs ir ģenerējis dažādas e-pasta adreses, bet visi gadījumi ir saistīti. 

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks par skolās saņemtajiem draudu e-pastiem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Virtuālajā tīmeklī, izmantojot dažādus slēpšanās paņēmienus, tiek veidotas IP adreses, veidoti e-pasti," pastāstīja Ruks, atklājot, ka novērojama arī saikne ar jau iepriekš konstatētiem līdzīgiem draudu e-pastu gadījumiem. Jau vakar līdzīgi e-pasti nosūtīti arī 10 tiesām Latvijā. Šo e-pastu mērķis ir destabilizēt sabiedrību un to satraukt, tomēr to saistību ar Krieviju Ruks pagaidām apstiprināt nevarēja.

Ruks pieļauj, ka noziedzīgajās darbībās varētu būt iesaistīts viens vai vairāki cilvēki. "Mūsu mērķis ir fiziski tikt uz pēdām šim cilvēkam un tad attiecīgi pret viņu vērsties ar visu iespējamo likumu bardzību," norādīja Ruks.

Izvērtējot visus apstākļus, policija secinājusi, ka šie ir vērtējami kā zema riska līmeņa draudi un iedzīvotājiem nav pamata satraukumam.

Uzsākts kriminālprocess

VP šobrīd veic ierastās drošības pārbaudes mācību iestādēs un ir saziņā ar skolu personālu par nepieciešamo rīcību. VP darbiniekiem šobrīd dots uzdevums apsekot skolas, kuras saņēmušas draudu e-pastu.

Lēmumu skolā veikt evakuāciju šajā gadījumā pieņēmusi skolu vadība, jo policija nav noteikusi to darīt, norādīja Ruks, vienlaikus atgādinot, ka skolām par jebkuru aizdomīgu situāciju nekavējoties ir jāinformē Valsts policija.

"300 skolas mēs fiziski centimetru pēc centimetra pārmeklēt nevaram, bet tāpēc izstrādāti algoritmi par risku līmeni, ko šobrīd vērtējam kā zemu," skaidroja Ruks.

Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes amatpersonas sākušas kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 231.1 panta par apzināti nepatiesa paziņojuma par sprāgstošas, indīgas, radioaktīvas vai bakterioloģiskas vielas vai materiālu vai spridzināmās ietaises ievietošanu vai novietošanu.

Vēstule rakstīta krievu valodā, un tajā norādīts uz kādu lietotnes "Telegram" grupu, kurā par situāciju iesmiets, rakstot, "ejam medīt latviešus". 

Valsts drošības dienests (VDD) informējis, ka terorisma draudu līmenis Latvijā saglabājas zems un Valsts drošības dienesta (VDD) rīcībā esošā informācija neliecina, ka tas tuvākajā laikā varētu mainīties. Arī VDD apliecināja, ka satraukumam saistībā ar saņemtajām draudu vēstulēm nav pamata.

Skolas aicinātas neradīt haosu, informēt jaunāko skolēnu vecākus

Par skolēnu evakuāciju sociālajos tīklos jau ziņojušas vairākas skolas, tostarp izglītības iestādes Olainē, Mārupes novadā, Rēzeknē, Ogres novadā.

Arī Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) saņēmis informāciju no skolām par saņemtajiem draudiem, intervijā Latvijas Radio apstiprināja IKVD vadītāja Inita Juhņēviča.

"Mēs no savas puses aicinām skolu direktorus par saņemtajiem draudiem nekavējoties ziņot VP un sekot tās norādījumiem," sacīja Juhņēviča.

Viņa atgādināja, ka evakuācijas gadījumā ir svarīgi neradīt haosu un skolas tiek aicinātas to darīt strukturēti, iespēju robežās informējot par evakuāciju arī jaunāko klašu skolēnu vecākus.

Nav saņemta informācija, ka mācības būtu pārtrauktas visās draudu e-pastus saņēmušajās mācību iestādēs.

Savukārt izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") uzsvēra, ka šī situācija parāda, ka ir jābūt vienotā skaidrībā par evakuācijas plāniem un draudu līmeņa noteikšanu: "Tas ir tas, ko mēs runājam, – par šo algoritmu. Kopā rīkoties ar Iekšlietu ministriju, lai saprastu, kā noteikt šo apdraudējuma līmeni. Par šo konkrēto situāciju – Valsts policija ziņo, ka šis ir zema apdraudējuma līmenis, kas būtībā neprasa evakuāciju.

Vienlaikus, ja skola iekšēji nav pārliecināta, tad, protams, evakuācija ir drošāka, nekā palikt apdraudējumā."

Čakša Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" norādīja, ka ar šādu risku Latvijā ir jārēķinās: "Ņemot vērā ar kādām valstīm mēs esam kaimiņos, mums vienkārši ar šādu risku ir jārēķinās un jābūt spējīgiem reaģēt vienādi."

Valsts kanceleja: Dienesti reaģējuši ātri un izlēmīgi

Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta vadītājs Rihards Bambals sarunā ar Latvijas Radio norādīja, ka iepriekš šādi gadījumi, kad draudu vēstules skolām izsūtītas tik lielā apjomā, nav fiksēti.

Viņš pieļāva, ka, iespējams, šāda nozieguma mērķis bijis ne tikai destabilizēt situāciju un radīt haosu, bet arī testēt atbildīgo iestāžu reakciju, atraujot tās no ikdienas pienākumu pildīšanas.

Bambals pauda, ka provokācijām ir izvēlēts pateicīgs fons, jo cilvēki pēdējā laikā ir redzējuši daudz kara šausmu, tāpēc spētu iedomāties, ka terorisms varētu notikt arī šeit.

Latvijas sabiedrības reakcija uz draudiem ir vērtējama kā mierīga, līdz ar to mērķi provokatoriem sasniegt nav izdevies, vērtēja Bambals. Atbildīgo dienestu, piemēram, Valsts policijas rīcību viņš vērtēja kā ļoti ātru un izlēmīgu.

Ja nākotnē atkārtotos līdzīgas situācijas, Bambals ieteica skolām, pirmkārt, saglabāt vēsu prātu un uzreiz ziņot VP, sekojot tās sniegtajām norādēm par vēlamo rīcību. 

Skolas reaģējušas dažādi

Arī Mārupes novadā draudus saņēma visās izglītības iestādēs. Pirmie e-pasti pienākuši ap plkst. 9.30 rītā, Latvijas Radio stāstīja Mārupes novada izpilddirektora vietniece izglītības jautājumos Evija Papule.

"E-pasts ir krievu valodā, kurā ir uzrakstīts, ka skolā ir ielikta sprāgstviela, ka ir noteikts laiks, kad notiks detonācija. Un tā ir plānota 12.00. Mūsu skolu direktori šo ziņu ir saņēmuši. Viņi ir pareizi reaģējuši, vispirms informējot pašvaldību. Pašvaldībai ir krīzes risināšanas grupa, un tika veiktas visas vajadzīgās darbības. Šobrīd skolas ir evakuētas," norādīja Papule.

Šodien mācību iestādes Mārupes novadā būs slēgtas un pašvaldībā tika nodrošināti autobusi, lai skolēni, kuru vecāki nevar ierasties pakaļ, var doties mājās. Papule skaidroja, ka šis precedents tiks analizēts, lai sagatavotu stratēģiju līdzīgās krīzes situācijās.

Mārupes Valsts ģimnāzijas direktors Jānis Lagzdkalns Latvijas Televīzijai sacīja, ka šī diena nesīs arī lielus finansiālos zaudējumus, jo skolas virtuvē jau bija sagatavotas pusdienas.

Evakuējās arī Ikšķiles vidusskolā un Rēzeknes sākumskolās. Ikšķiles vidusskolā pastāstīja, ka bērni skolas telpas pametuši 6 līdz 8 minūšu laikā. 

"Visa skola pakāpeniski, diezgan ātri tika evakuēta. Un arī, pirms evakuējām bērnus, vecākiem nekavējoties izsūtījām informāciju. Lai cik mierīgi centāmies un lūdzām bērniem pamest telpas, doties saģērbties un doties ārā, bērni ir emocionāli. Bija bērni, kas raudāja un skolotāja centās stāstīt un runāt. Citi – baudīja rudeni un smējās," pastāstīja Ikšķiles vidusskolas direktora pienākumu izpildītāja Solvita Zirne.

Arī Valmierā vairākās izglītības iestādēs draudus šodien saņēma, tomēr tur sadarbībā ar Valsts policiju pieņemts lēmums mācību dienu nepārtraukt.

Evakuācija nenotika, jo policija jau laikus ziņoja, ka draudu risks ir zems un mācību diena skolās var turpināties.

Tikmēr Rēzeknes sākumskolai draudu vēstuli pirmā pamanīja lietvede. Pa to laiku to jau bija pamanījis arī datorspeciālists, kas brīdināja direktori – šis jāuztver nopietni. 

Skarti arī bērnudārzi

Draudu e-pastus saņēmušas ne tikai skolas, bet arī bērnudārzi. Viens no tiem bija Baložu bērnudārzs "Avotiņš", kur, līdzīgi kā citviet Latvijā, bērnus evakuēja.

Latvijas Radio uzrunātie bērnudārza darbinieki norādīja, ka nevajag celt paniku. Savukārt tuviniekiem, lai aizbrauktu pakaļ savām atvasēm, nācies steidzami mainīt dienas plānus.

Baložu bērnudārzā "Avotiņš" evakuācija pēc draudu e-pasta saņemšanas
00:00 / 03:37
Lejuplādēt

Kāds no vecākiem Latvijas Radio pastāstīja, ka bērni ar audzinātājiem sapulcējušies pie Baložu Kultūras nama, kas atrodas aptuveni simt metru attālumā. Tur Latvijas Radio sastapa arī sešus enerģiskus bērnus, kuri skaidrīja apkārt vairākām sievietēm, kas, kā noskaidrojās, ir bērnudārza audzinātājas. 

Audzinātāja: "Nav ko paniku celt. Viss mierīgi. Izgājām ārā. [Bērniem] pateicām, ka ejam pastaigāt ārpus bērnudārza."
Latvijas Radio: "Kā atsaucās vecāki?"
Audzinātāja: "Malači, malači. Atsaucīgi. Atbrauca pakaļ. Viss bija labi."

No aptuveni 300 bērniem bērnudārzā šodien bija ieradušies 230, pastāstīja bērnudārza medmāsa. Pēc saņemtās aizdomīgās vēstules audzinātājiem bija norādīts nekrist panikā.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Izglītības departamenta vadītāja Edīte Kanaviņa skaidroja, ka izvēle, vai evakuēties, bijusi pašu izglītības iestāžu rīcībā.

"Situācijas pašvaldībās un izglītības iestādēs ir dažādas. Attiecīgi kurā brīdī informācija ir saņemta un cik informēta tajā brīdī izglītības iestāde ir bijusi. Ja nav nekādas informācijas par to, ka riski ir zemi, tad izglītības iestāde rīkojas atbilstoši izstrādātam algoritmam, un tas šodien arī ir noticis," skaidroja Kanaviņa.

Kanaviņa skaidroja, ka arī IZM saņemta informācija par neapmierinātību vecāku vidū saistībā ar radušos situāciju. Tomēr kopumā diena ir aizvadīta bez incidentiem un evakuācijas noritējušas mierīgi. Arī VP ziņoja, ka diena aizvadīta samērā mierīga un uztraukumam nav bijis pamata. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti