Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Vārkavas baznīcā rekonstruē senu lustru

Vārkavas baznīcā rekonstruē senu lustru

Vārkavas baznīcā, pateicoties ziedotājiem no visas Latvijas, nupat atjaunota sena lustra. Tā vairāk nekā 100 gadu garumā rotājusi dievnama telpas, taču laika zobs darīja savu un radās bažas par lustras tālāko likteni. Iesaistoties topošajiem kokapstrādes un metālapstrādes speciālistiem, lustra rekonstruēta un atkal turpina priecēt vietējo draudzi.

Katram baznīcas priekšmetam ir sava nozīme, vēsture un sakrālā mantojuma vērtība – uzsvēra Vārkavas draudzē. Šeit labdarības akcijā savākti ziedojumi Vārkavas Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcas lustras rekonstrukcijai un nupat tā iesvētīta.

"Man zvanīja svētceļnieki, kuri šeit ir gājuši, man zvanīja cilvēki, kuru vecāki šeit kādreiz ir dzīvojuši, man zvanīja cilvēki, kuri kādreiz šeit ir bijuši vai garām braukuši. Tā ka es esmu ļoti pateicīga principā visai Latvijai, kas ir ziedojuši lustras restaurācijai," stāstīja Vārkavas draudzes locekle Rudīte Veitmane.

Labdarībā piedalījās 86 cilvēki, kopējā ziedojuma summa ir 8005 eiro, kas izmantoti trūkstošo koka un metāla elementu atjaunošanai un dažādu citu detaļu iegādei.

Lustrai ir trīs stāvi, bagātīgs zaru un sveču skaits, katrs no tiem turas uz grifa galvas, ir arī ziedu un kristālu elementi. Tomēr laika gaitā tā cietusi, elektrificējot salauzta, vairākas reizes pārvesta.

"Tur nebija visu lampiņu, kam degt, tur ļoti daudzi kristāli bija pazuduši. Un, ļoti iespējams, ka tā kara laikā ir kritusi un ka tā lustra bija traumēta, jo dažiem apakšējiem zariem arī nebija metāla konstrukciju," piebilda Veitmane.

Rekonstrukciju aptuveni pusgada laikā kā savu diplomdarbu brīvprātīgi bez atlīdzības veica Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēkņi, kam izdevās saglabāt koka daļu, bet visi metāla elementi izgatavoti pašu rokām no jauna.

"Pētot šīs detaļas, mēs redzam, ka kokgriezumi ir vismaz no trīs dažādiem laikiem. Tomēr metāla daļas liek domāt, ka laikam tuvāk 19. gadsimta beigām, 20. gadsimta sākumam. Tas, ka lustras tapšana varēja būt varbūt Francija, jā," sprieda Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma Koka un metālapstrādes nodaļas vadītājs Arvīds Verza.

Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē piekrita, ka lustra, visticamāk, izgatavota 19. gadsimta sākumā un tai ir vietējā kultūrvēsturiskā pieminekļa vērtība.

"Tagad jau ir tikpat kā pilnīgi jauna!  Saules mūžu tai lustrai! Es tā vismaz domāju. Paskatieties, cik tā skaista tagad! Tā tam jābūt," noteica Vārkavas draudzes locekle Valentīna Mačāne.

Par līdzīga veida lustrām informācijas trūkst, zināms, ka vēl viena atrodas Krievijā, bet otra kādreiz rotāja Viļņas katedrāli, tagad ir muzejā Palangā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti