Panorāma

No amata atkāpjas Izraēlas kara kabineta ministrs

Panorāma

Panorāma

Nepieejamie iecirkņi pazemo vēlētājus un liedz tajos strādāt

Eiroparlamenta vēlēšanās 21% iecirkņu – daļai vēlētāju nepieejami

2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās no 945 vēlēšanu iecirkņiem, kas atradās Latvijas teritorijā, 21% jeb 200 bija nepieejami tiem, kam ir kādas pārvietošanās grūtības. Šādi iecirkņi ne tikai apgrūtina iespēju atdot balsi vēlēšanās, bet arī liedz cilvēkiem ar invaliditāti strādāt vēlēšanu iecirknī. 

Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" vides pieejamības ekspertam Raimondam Smagaram nobalsot mājām tuvākajā vēlēšanu iecirknī – skolā – bija ļoti sarežģīti. Iecirknī varēja iekļūt tikai pa kāpnēm, bet viņa elektriskais ratiņkrēsls ir smags. Beigu beigās Smagaram atrada ieeju iecirknī pa skolas virtuves durvīm, starp atkritumu konteineriem. 

"No otras puses virtuves darbiniekiem tur ir uzbrauktuve uztaisīta, pa turieni mierīgi. Un izrādās, ir pieejams, bet paši to nezina! Tas variants, ka varat izsaukt uz mājām, un atbrauks. Bet es negribu svešus laist mājā. Es gribu pats aiziet. Es gribu pats!"

Smagars pieļauj, ka arī vides nepieejamība var ietekmēt dalību vēlēšanās. Nemaz nerunājot par to, ka cilvēki ratiņkrēslos arī labprāt piepelnītos, strādājot komisijā. 

Smagars sacīja: "Ja mēs runājam par integrāciju un Eiropas politikām, cilvēks ratiņkrēslā var būt gan kā novērotājs, gan kā vēlēšanu komisijas darbinieks, ne tikai kā vēlētājs. Var iesaistīties šajos procesos. Bet šobrīd tas ir liegts nepieejamās vides dēļ. Mēs gribam panākt, lai visi iecirkņi ir pieejami."

No visiem 945 Eiropas Parlamenta vēlēšanu iecirkņiem pieejami bija 745 jeb 79% procenti. 

Taču tas ir krietni vairāk nekā iepriekš. Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) pārstāvis Andrejs Vaivars piebilda: "Tas ir plus 14%, ar katrām vēlēšanām palielinās, tuvojas tiem 100 [procentiem]."

To, cik būs iecirkņu un kurās telpās, nosaka katra pašvaldība pati. Ir pašvaldības, kur šis jautājums atrisināts. 

Ādažu, Balvu, Dienvidkurzemes, Līvānu un citos novados jeb kopā desmit Latvijas novados bija pieejami visi iecirkņi. Tikmēr Liepājā, Daugavpilī, Jūrmalā tā joprojām ir problēma. Rīgā pieejams tikai katrs otrais iecirknis. Ja ar likumu noteiktu, ka katram iecirknim jābūt pieejamam, to skaits samazinātos. 

"Tur ir jābūt darbam ar pašvaldībām un pašām pašvaldībām jāsaprot," sacīja CVK pārstāvis Vaivars.

Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS) uzsvēra, ka būtiska ir sadarbība – aicināt vides pieejamības ekspertus apsekot ēkas un, iespējams, atvērt iecirkņus citās telpās, kas ir pieejamas. 

"Tikai ar likumu noteikt – uzreiz sekos jautājums par finansējumu, kas jau ir samazināts pašvaldībām. Ir jāsadarbojas, jāatsakās no ierastām vietām varbūt, jāierīko jaunās ēkās, kur ir jau šī pieejamība," atzīmēja LPS priekšsēdis Gints Kaminskis.

Jāatzīmē, ka, piemēram, Lietuvā pirms jebkuras jaunuzceltas vai renovētas ēkas nodošanas ekspluatācijā atzinumu sniedz eksperts ratiņkrēslā.  

KONTEKSTS:

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) paziņotie provizoriskie vēlēšanu rezultāti liecina, ka no Latvijas Eiropas Parlamentā iekļuvuši 7 partiju pārstāvji. Vēlēšanu uzvarētāja "Jaunā Vienotība" ieguvusi 25,07% balsstiesīgo atbalstu. Tālāk seko Nacionālā apvienība ar 22,08% vēlētāju atbalstu, "Latvijas attīstībai" – 9,36%, "Apvienotais saraksts" – 8,18%, "Progresīvie" – 7,42%,  "Saskaņa" – 7,14%, "Latvija pirmajā vietā" – 6,16%.

Eiropas Parlamentā ievēlētie 9 deputāti no Latvijas: Valdis Dombrovskis ("Jaunā Vienotība"), Sandra Kalniete ("Jaunā Vienotība"), Roberts Zīle (Nacionālā apvienība), Rihards Kols (Nacionālā apvienība), Nils Ušakovs ("Saskaņa"), Ivars Ijabs ("Latvijas attīstībai"), Reinis Pozņaks ("Apvienotais saraksts"), Mārtiņš Staķis ("Progresīvie"), Vilis Krištopans ("Latvija pirmajā vietā").

Eiropas Parlamenta vēlēšanās Latvijā nobalsojuši 521 226 jeb 33,82% balsstiesīgo, liecina CVK dati. Tā ir tikai nedaudz lielāka aktivitāte nekā EP vēlēšanās 2019. un 2014. gadā.

Jaunievēlētais Eiropas Parlaments uz pirmo sesiju sanāks 16.–19. jūlijā. Pirms tam jūnijā būs Eiropas Savienības dalībvalstu līderu sanāksmes, kurās neoficiāli varētu sadalīt galvenos amatus. Jauno Eiropas Komisiju (EK) apstiprinās tikai rudenī.

Valdis Dombrovskis

Jaunā VIENOTĪBA

  • 92095
  • 2256
Deputāta profils
Roberts Zīle

Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"

  • 68288
  • 3930
Deputāta profils
Sandra Kalniete

Jaunā VIENOTĪBA

  • 55326
  • 8193
Deputāta profils
Rihards Kols

Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"

  • 39524
  • 6091
Deputāta profils
Ivars Ijabs

"Latvijas attīstībai"

  • 27363
  • 1898
Deputāta profils
Reinis Pozņaks

"APVIENOTAIS SARAKSTS - Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija"

  • 20744
  • 2283
Deputāta profils
Nils Ušakovs

"Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija

  • 24265
  • 1080
Deputāta profils
Mārtiņš Staķis

"PROGRESĪVIE"

  • 21943
  • 2207
Deputāta profils
Vilis Krištopans

LATVIJA PIRMAJĀ VIETĀ

  • 15491
  • 867
Deputāta profils

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti