Rīgā atkritumu pazemes konteineru laukumu ierīkošanai šķērslis – dalītais nekustamais īpašums

Rīgā atklāts pirmais atkritumu pazemes konteineru laukums pie daudzdzīvokļu namiem, un šogad galvaspilsētā tapšot aptuveni 100 līdzīgi laukumi, taču "Rīgas namu pārvaldnieks" atzīst, ka izaicinājumus šādiem projektiem rada dalītie nekustamie īpašumi.  

ĪSUMĀ:

  • Āgenskalnā atklāj Rīgā pirmo atkritumu pazemes konteineru laukumu pie daudzdzīvokļu namiem.
  • Vidzemē tie ir pieejami jau vairāk nekā 10 gadus aptuveni 50 vietās.
  • Rīgā plāno šogad izveidot vēl aptuveni 100 šādas vietas.
  • "Rīgas namu pārvaldnieks": Izaicinājums šādiem projektiem ir dalītais nekustamais īpašums.

Rīgā, Āgenskalnā, Melnsila ielas namu ielokā pazemē divu metru dziļumā iebūvēti atkritumu konteineri, kuru tilpums ir pieci kubikmetri, tos aizpildot, atkritumu apsaimniekotājs tvertni izceļ ar īpašu tehniku.

Rīgā pazemes atkritumu konteineru laukumu ierīkošanai šķērslis – dalītais nekustamais īpašums
00:00 / 03:19
Lejuplādēt

Rīgā pērn šāds atkritumu pazemes konteiners izveidots Centrāltirgū, bet tagad pirmo reizi tieši pie daudzdzīvokļu namiem, kuru iedzīvotāju domas par jaunās infrastruktūras ērtumu gan dalās.

"Šeit bija ļoti daudz žurku iepriekš, bet tad novāca visus tos konteinerus, un ceru, ka to žurku vairs nebūs. Tagad nav arī smakas, un tie konteineri ir ērti, es esmu apmierināta. Tāpat šeit vienmēr bija bezpajumtnieki iepriekš, es domāju, šis ir ieguvums rajonam," atzina Āgenskalna iedzīvotāja.

"Ar mikrobiem tagad jānodarbojas. Nu kā – ir tagad jāpaceļ pašam vāks, un tad tu atnāc ar šādām netīrām rokām. Iepriekš bija konteineri, kuriem bija attaisīts vāks un varēja vienkārši ielikt. Tāpat iepriekš bija četru veidu šķirošanas konteineri, tad tagad ir trīs – stikls, iepakojums un sadzīves atkritumi, bet bioloģisko atkritumu konteinera nav," pauda cits iedzīvotājs.

Atkritumu pazemes konteineri Vidzemes reģionā gan pieejami jau vairāk nekā desmit gadus.

Atkritumu apsaimniekotājs ZAAO kopumā līdz šim izveidojis ap 50 atkritumu pazemes konteineru laukumus Valmierā, Cēsīs un citviet.

Atkritumu apsaimniekotāja "CleanR" valdes priekšsēdētājs Valerijs Stankevičs lēsa, ka jaunā laukuma Rīgā izveidē uzņēmums investējis ap 20 000 eiro un kopumā šogad plāno izveidot vēl 100 šādus laukumus pilsētā.

Pagaidām Rīgā izvēlētas aptuveni 60 vietas, un apsaimniekotājs aicina namu iedzīvotājus vēl pieteikties projektam.

"Iepriekš šajā laukumā atradās 26 konteineri, šobrīd tikai 6. Pazemes konteineru tilpumi var būt dažādi, piecu kubu konteineri, kuri ir šeit, ir vislielākie, un šajā gadījumā tā atkritumu izvešanas intensitāte nesamazināsies, bet konteineru skaits ir mazāks. Taču ir klienti, kas pieteikuši arī lielākus konteinerus mazāka tilpuma vietā, un tādējādi samazinās arī izvešanas biežums," stāstīja Stankevičs.

Liela daļa pazemes konteineru būs izvietoti tieši "Rīgas namu pārvaldnieka" apsaimniekoto namu pagalmos.

Pašvaldības uzņēmuma pārstāvis Krists Leiškalns norādīja, ka iedzīvotājiem ir liela interese par atkritumu laukumu labiekārtošanu, jo pašu konteineru apjoms pilsētā kļuvis arvien lielāks.

Izaicinājums šādu projektu īstenošanā ir dalītais nekustamais īpašums.

"Zeme var piederēt vienam īpašniekam un ēka – citam, un tad ļoti sarežģīti veidot visas saskaņošanas šādu pazemes konteineru laukumu ierīkošanai situācijās, kad, piemēram, pat zem vienas nelielas trīsstāvu ēkas zeme var piederēt pieciem dažādiem īpašniekiem, kas nav saistīti ar pašu ēku," atzina Leiškalns.

Savukārt rudenī plānots jauns uzsaukums projektu iesniegšanai arī Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma programmā dzīvojamo māju atjaunošanai un tām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai, kas paredzēs atbalstīt arī jaunas infrastruktūras izveidi, ieskaitot atkritumu laukumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti