Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Komisija vienojas ierobežot alkohola tirdzniecību internetā

Saeimas komisija vienojas ierobežot impulsīvu alkohola pirkšanu internetā

Veselības ministrijas un ārstu speciālistu rosinājums ar likumu pilnībā aizliegt alkohola tirdzniecību internetā fiziskām personām trešdien, 10. aprīlī, neguva atbildīgās komisijas deputātu vairākuma atbalstu. Tā vietā deputāti kopā ar alkohola nozari un citu iesaistīto ministriju pārstāvjiem vienojās par zināmu kompromisu, kas izslēgšot impulsīvus alkoholisko dzērienu pirkumus internetā.

Plānots, ka internetā iegādāto alkoholu drīkstēs piegādāt ne ātrāk kā pēc sešām stundām no pasūtīšanas brīža. Par šo un citiem komisijā jau atbalstītiem priekšlikumiem vēl būs jābalso Saeimai.

Alkohola tirdzniecība internetā Latvijā tika ieviesta Covid-19 pandēmijas laikā. Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis ("Jaunā Vienotība") Saeimas komisijas sēdē atzina – tas ietekmējis gan patēriņa pieaugumu, gan cilvēku paradumu maiņu.

"Tas ir ļoti ērts veids patērētājam, kā iegādāties alkoholu. Šobrīd ir tā, ka var, nekāpjot nost no dīvāna, pasūtīt un saņemt alkoholu ļoti īsā laika termiņā," norādīja Uršuļskis.

Tieši tāpēc ministrija un ārsti speciālisti deputātus aicināja aizliegt distances tirdzniecību fiziskām personām.

"Tas neskar kaut kādus mums nezināmus cilvēkus. Mēs redzam tos pacientus, kas strādā attālināti. Pie tam diezgan daudz arī sabiedrībā zināmus cilvēkus, kas nav spējīgi aiziet uz veikalu," sacīja Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna. 

Tikmēr Latvijas Alus darītāju savienības valdes priekšsēdētājs Pēteris Liniņš apgalvoja, ka nav dzirdējis piemērus vai statistikas datus, kas pierādītu, ka interneta tirdzniecība ir veicinājusi alkohola patēriņu kopumā. 

"Aizliegums nerisinās viņa problēmu. Lai paceļ roku, kurš jaunībā nav izdzēris kaut glāzi vīna?" piebilda Latvijas Loģistikas asociācijas valdes loceklis Gints Caune.

Arī deputātiem nebija vienprātības, un iecere aizliegt alkohola tirgošanu internetā neguva vairākuma atbalstu.

Deputāti gan bija apņēmības pilni ierobežot impulsīvu alkohola pirkšanu internetā, un nozarei kopā ar ministrijām tika dots 15 minūšu ilgs laiks, lai vienotos, kā to darīt. Kompromiss – no pasūtīšanas līdz piegādes brīdim jābūt vismaz sešām stundām, tā izslēdzot ātrās piegādes.

"Šeit 15 minūtēs šis jau bija kompromiss par kompromisiem. Un es lūdzu viņu atbalstīt," aicināja Liniņš.

Par sešu stundu pauzi kopš alkohola pasūtīšanas internetā līdz piegādes brīdim balsoja 7 deputāti. 

Nākamnedēļ komisija turpinās darbu, apspriežot ieceri liegt iegādāties un tirgot alkoholu degvielas uzpildes stacijās un to teritorijās.

Jāatgādina, ka komisijā jau atbalstu guvis priekšlikums par vecuma sliekšņa paaugstināšanu, no kāda drīkstēs iegādāties grādīgos dzērienus. Tāpat atbalstīta iecere par alkohola tirdzniecības laika saīsināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti