Ārsti aicina deputātus rīt nekavēties ar atbalstu tabakas un e-cigarešu stingrākiem ierobežojumiem

Latvijas Ārstu biedrība un ārstu profesionālās asociācijas aicina Saeimu šonedēļ plānotajā sēdē galīgajā lasījumā apstiprināt grozījumus tabakas izstrādājumu un elektronisko smēķēšanas ierīču aprites likumā, kas paredz vairākus papildu ierobežojumus.

Dokumenti

Arstu vestule par tabakas aprites likumu.docx

Lejuplādēt

312.98 KB

Paziņojumā medijiem mediķu biedrības norādīja, ka minētie grozījumi ilgstoši – jau četrus gadus – un visaptveroši tika apspriesti gan šī, gan iepriekšējā sasaukuma Saeimas komisiju sēdēs, kā arī parlamentā apstiprinot tos 1. un 2. lasījumos.

Izmaiņas ietver likumdošanas sakārtošanu tabakas karsēšanas ierīču un tabakas aizstājējproduktu (t.sk. nikotīna spilventiņu) jomā, paredz ierobežojumus aromatizētājiem gan elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm, gan tabakas aizstājējproduktiem, kā arī likumā noteiktā tirdzniecības vecuma ierobežojuma paaugstināšanu no 18 uz 20 gadiem.

Mediķi vērsa uzmanību uz to, ka aptuveni 90% nikotīna atkarīgo kļūst atkarīgi, vēl būdami nepilngadīgi. "E-cigaretes un nikotīna spilventiņi ir "ieejas vārti" uz cigarešu smēķēšanu un pāragru nāvi, savukārt aromatizētāji ir galvenais instruments arvien plašākai bērnu un jauniešu piesaistei šiem nikotīnu saturošajiem produktiem."

Ārstu profesionālas organizācijas uzskata, ka arguments par lielākiem budžeta ieņēmumiem, tirgojot atkarību un potenciāli arī priekšlaicīgu nāvi izraisošus produktus, kā arī iebildumi pret ierobežojumu noteikšanu, kas, pirmkārt, vērsti uz bērnu un jauniešu pasargāšanu no atkarības, ir augstākā mērā neētiski un neatbilst valsts interesēm, jo ilgtermiņā radīs daudz lielākus zaudējumus Latvijas sabiedrības veselībai un ekonomikai.

Latvijas ārsti, ņemot vērā smēķēšanas izplatīšanas ierobežošanas nozīmību, apņemas turpmāk daudz ciešāk sekot ne tikai attiecīgo likumdošanas aktu pieņemšanai un ievērošanai, bet arī vērst Latvijas sabiedrības uzmanību uz konkrētu partiju un deputātu nostāju šajā jautājumā.

Mediķi cer uz Saeimas deputātu atbalstu grozījumu apstiprināšanai trešajā jeb galīgajā lasījumā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti