Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Desmitajā «Dod pieci» vāc ziedojumus «neredzamo jauniešu» atbalstam

Latvijas sabiedrisko mediju labdarības maratona "Dod pieci" maratona temats šogad notiek ar devīzi "Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt". Kas aiz tās slēpjas?   

Kā ik gadu, ikvienam interesentam ziedojumu iespējams apmainīt pret dziesmu, kuru atskaņos Latvijas Radio 5 ēterā. Ziedot iespējams jau tagad, bet no 15. decembra akcijas karstākais punkts būs stikla studija Rīgā, Doma laukumā. Pirmo reizi labdarības maratona desmit gados tur tiks ieslēgts viens vienīgs dīdžejs, un tas būs Toms Grēviņš, kurš ir arī viens no šīs akcijas idejas autoriem.

Tā kā pēdējos gados par neatņemamu "Dod pieci!" sastāvdaļu kļuvusi skriešana, akcijas laikā Doma laukumā notiks arī pasaulē garākā labdarības stafete, proti, iesaistot vairākus simtus cilvēku, uz skrejceliņa bez apstājas paredzēts skriet teju 158 stundas. Tāpat kā labdarības maratons, arī skriešana būs nepārtraukta un notiks arī naktī.

Vēl viena "Dod pieci" tradīcija ir ikgadējā akcijas himna. Šogad tās nosaukums – "Adata un diegs", tās autori – grupa "Sudden Lights" un Gustavo.

Par uzdevumu radīt "Dod pieci" himnu mūziķi saka – milzīgs gods un atbildība.

Nepiederīgs un lieks, visticamāk, jūtas katrs septītais bērns, kurš neiekļaujas starp apkārtējiem, jo viņam ir uzvedības problēmas vai pastāv risks, ka tās iestāsies; mūsu vidū ir arī ap desmit tūkstošiem jauniešu, kuri pārkāpj likumu, klaiņo, ilgstoši neiet uz skolu un ir atkarību varā, noskaidrojuši Latvijas Radio raidījuma "Atvērtie faili" veidotāji.

Žurnāliste Linda Spundiņa intervēja kādu puisi, kurš likumu pārkāpis vairākkārt un izcietis sodu; jaunietis stāstīja, ka alkoholu sācis lietot 14 gadu vecumā.

Šis ir viens no daudzajiem pieredzes stāstiem, kas izskanējis un vēl izskanēs labdarības maratona "Dod pieci" laikā.

Ieskati riskam pakļauto vai jau aiz riska robežas nonākušo jauniešu biogrāfijās iezīmē ceļus, kas turp noved, piemēram, nevērīgi vai agresīvi, vai pārāk aizņemti vecāki, samērā brīvi un plaši pieejamas vielas, ar ko apreibināties, pieaugušo grūtības vai nevēlēšanās laikus pamanīt draudošās briesmas un tās novērst, kamēr vēl iedīglī.

Jaunieši, kuriem izdevies izrauties no atkarību nagiem vai kuri ir ceļā uz skaidru dzīvi, kuri pārtraukuši klaiņot un atsākuši mācības, stāsta par apstākļiem, kas noveduši līdz pavērsieniem, piemēram, puisis vārdā Kaspars stāstīja – tas bijis mirklis, kad viņš, otrgadnieks, ieraudzījis bijušos klasesbiedrus absolvējam 9. klasi.

Gan Kaspara, gan citu jauniešu pieredzes stāsti atklāj – tikpat svarīgi, kā nonākt līdz lūzuma punktam, ir šajā mirklī nebaidīties lūgt palīdzību un to arī saņemt. To spilgti parāda liepājnieces Lidijas Brokas stāsts. Pirms vairākiem gadiem neilgi pirms 16. dzimšanas dienas Lidija uzzināja, ka gaida bērnu. Tā kā bija skaidrs, ka blīvi apdzīvotajā mājoklī vēl vienam cilvēkam vietas nebūs, sociālajā dienestā viņa saņēma ieteikumu vērsties misijā "Pakāpieni".  

Lai cik spurains, agresīvs, destruktīvs vai šķietami nelabojams būtu jaunietis, palīdzēt mainīties nekad nav par vēlu, uzskata Jaunciema pamatskolas direktores vietniece un preventīvās jauniešu motivācijas programmas MOT brīvprātīgā trenere Anna Zaula. Viņa akcentē: viens no programmas mērķiem ir jauniešiem palīdzēt saskatīt viņos pašos kaut ko pozitīvu, jo uz negatīvo jau norādīts desmitiem, ja ne simtiem reižu. Un vēl – ir jābūt vismaz vienam pieaugušajam, kurš jaunieti uzklausa.     

Šī gada labdarības akcijā saziedoto naudu paredzēts piešķirt organizācijām, kurām ir pieredze, riskam pakļautajiem jauniešiem palīdzot profesionāli.  

Izvēlēties ieraudzīt un ziedot, lai palīdzētu "neredzamajiem jauniešiem" kļūt redzamiem, internetā iespējams gan "Ziedot.lv" mājaslapā, gan vietnē dodpieci.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti