Panorāma

R. Zīle: Noteikti šo jautājumu apspriedīsim

Panorāma

Par krievvalodīgo balsīm spraigāka cīņa

Aktivitāte EP vēlēšanās Latvijā – 33,82 %

Ielu intervijas: Iedzīvotāji vēlas labu Latvijas interešu pārstāvniecību Eiropas Parlamentā

Iespēja Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās balsot jebkurā Latvijas vietā ne vienu vien iedzīvotāju rosināja vēlēt tai vietā, uz kuru ir atbraucis atpūsties. Kuldīgas novadā bija īpaši liels cilvēku pieplūdums, un tas atspoguļojies arī rezultātos – tur ir bijusi vislielākā vēlētāju aktivitāte Kurzemē. Uzrunātie cilvēki atzina, ka ievēlētajiem deputātiem vairāk jādomā, kā savam vēlētājam stāstīt par savu paveikto Eiropā, kā arī darīt visu, lai ir vairāk sadzirdēts viņu viedoklis gan lauksaimniecības, gan ekonomiskajos jautājumos.     

Kurzemē visaktīvāk iedzīvotāji balsojuši Kuldīgas novadā – 42,22%. Virs 40% aktivitāte bijusi vēl tikai Talsu novadā.

Kuldīgas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Inese Ozola skaidroja, ka šai dienā bija daudz kāzu un pēc laulību ceremonijas visi devušies uz vēlēšanu iecirkņiem. Kuldīgā notika arī dažādi no visas Latvijas plaši apmeklēti pasākumi, kuru dalībnieki bija izvēlējušies nobalsot tur.

Viena no viņiem Jeļena Ramuse ir no Ragaciema. Viņa uzsvēra, ka Eiropas parlamentāriešiem vairāk būtu jāstāsta par savu padarīto.

"Iespējams, ja ziņās varbūt vairāk arī rādītu, ko tieši [EP deputāti] dara, kādi lēmumi tiek pieņemti, par ko vispār tiek spriests un vai mēs kaut kādā mērā piedalāmies balsošanā, vai mēs to ietekmējam," sprieda Jeļena Ramuse.

Vēlētājs Jānis Goldbergs  no EP deputātiem sagaida, lai vairāk dzirdētu "mūsu balsi, mūsu pozīciju lai vairāk dzird, kaut vai tos pašus lauksaimniekus, nezinu, kaut kādas mazāk aizsargātas sociālās grupas. Ja paskatās uz iepriekšējo sasaukumu, jā, Ukrainas jautājumā mūs dzirdēja vairāk, vai citos jautājumos, nu tā…"

Skrundeniece Zigrīda Cine savukārt vērtēja, ka "tā nav, ka viņi [EP deputāti] tur pa velti sēž. Jā, lai tik cīnās par mums. Un lai pati Latvija cīnās, it sevišķi par senioriem."

Ne viens vien no uzrunātajiem vēlētājiem atzina, ka Eiropas līmenī vairāk ir jādomā par ekonomikas attīstību un lauksaimniecību.

"Viņiem vairāk Latviju vajadzētu aizstāvēt. Gan par Zaļo kursu vairāk cīnīties, jo es domāju, ka Latvijas zemniekiem tas nav pieņemams," sacīja skrundenieks Valdis Danenbergs.

"Ekonomika ir pirmais, lai, pieņemsim, investīcijas nāk iekšā vairāk. Un, ja nāks investīcijas, tad arī viss pārējais būs," uzskata vēlētājs no Jelgavas Jānis Šteinbergs.

"Es vēlētos, lai Latvija pielīdzinātos Eiropas kaut kādam standartam, kuru mēs varbūt nedaudz iekavējam, mēs varētu iet un attīstīties vairāk," atzina kuldīdzniece Laura Vilerte.

Kuldīgā vēlējās nobalsot arī vairāki tūristi no citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, bet nenokārtu formalitāšu dēļ to nevarēja izdarīt.

Rīdzinieki vēlas Latvijas interešu pārstāvniecību Eiropas Parlamentā

Kas iedzīvotājiem ir svarīgi un kādas izmaiņas viņi sagaida no izraudzītajiem kandidātiem – par to LTV uzrunāja iedzīvotājus Rīgas ielās.

 "Sagaidu, lai aizstāvētu Latvijas tiesības, lai būtu tādi noteiktāki un nedarītu tikai visu tā, kā saka, bet būtu arī mūsu izvēle," atklāja Līga.

"Nu, pirmām kārtām — Ukrainas aizstāvība…" sacīja Ilze.

"Lai izpilda savus solījumos, to, ko solījuši," no deputātiem sagaida Evita.

"Realizēt tās lietas, kas līdz šim nav sanākušas, nu, noteikti cītīgāk pārstāvēt mūsu intereses Eiropā," sacīja Jānis.

"Nu sagaidu es protams to, ka Latvijas vārds tiks dzirdēts vairāk Eiropas Parlamentā, ka vairāk iesaistīsies lēmumu pieņemšanā, cerība tāda, iespējams, ka vairāk kaut kādi projekti, kaut kāda attīstība, "Rail Baltica" attīstība būs nedaudz ātrāka," atzina Uldis.

"Pārstāvēt Latvijas intereses un stiprināt Eiropas kopējo drošību," to sagaida Jānis.

Marina savukārt vēlas, lai "vairāk aizstāvētu Latviju".

"Sagaidu, lai tomēr Latvijas intereses arī tiktu pārstāvētas, un mans uzskats bija tas, ka es skatījos lai cilvēki ir izglītoti, lai pārzina, jo manā uztverē cilvēks ar vidējo izglītību nevar startēt ne Saeimas vēlēšanās, ne arī Eiropas Parlamenta vēlēšanās," atzina Sigita.

"Es sagaidu izaugsmi, es sagaidu to, ka būs konkrēti mērķi, konkrēts skatījums, redzējums uz lietām," pauda Daniels. "Latvijai ir šobrīd vajadzīga tā izaugsme un, ja izaugsme nebūs tagad, kad tad viņa būs?"

"Lai mums kļūst labāk, viss iet uz labo pusi, visu, ko mēs gaidām," vēlas Ludmila.

"Nu ko var sagaidīt? Normālus Latvijas pilsoņus, kaut kādus uzlabojumus cilvēkiem," sacīja Iveta.

KONTEKSTS:

Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kas Eiropas Savienības valstīs notiek 6.–9.jūnijā, Latvijā nobalsojuši vismaz 520 045 jeb 33,77% vēlētāju, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) dati. Tā ir tikai nedaudz lielāka aktivitāte kā EP vēlēšanās 2019. un 2014. gadā.

Balsu skaitīšanas rezultāti atsevišķās dalībvalstīs kļūs zināmi svētdien ne agrāk kā plkst. 21 pēc Latvijas laika, bet pirmās prognozes par vietu sadalījumu EP jaunajā sasaukumā varētu parādīties pēc plkst.23.

Latvijā vēlēšanu rezultāti būs zināmi līdz ar pēdējā Eiropā esošā balsošanas iecirkņa slēgšanu. Šoreiz visilgāk strādājošais iecirknis atrodas Itālijā, un tas tiks slēgts svētdien plkst. 24 pēc Latvijas laika jeb tieši pusnaktī uz pirmdienu, 10. jūniju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti