Nespējot izpildīt mantojuma atstājējas gribu, valsts izsolīs ēku Brīvības ielā 68, Rīgā

Valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) izsolīs īpašumu Brīvības ielā 68, Rīgā, otrdien, 9. aprīlī, lēma valdība. Konstatēts, ka īpašuma ēku stāvoklis ir pārāk neapmierinošs, lai spētu nodrošināt ēkas lietojumu tai paredzētajiem mērķiem, bet nama atjaunošana izmaksātu 13 miljonus eiro.

Kā norādīja Finanšu ministrija (FM), nams Brīvības ielā 68 valsts īpašumā 1940. gadā nonāca kā novēlējums valstij no fiziskas personas Līzas Virs, mantojuma atstājējai izsakot gribu testamentā. Līza Virs zemesgabalu un īpašumā esošās dzīvojamās mājas Brīvības ielā 68, Rīgā, novēlēja Izglītības tautas komisariātam ar nosacījumu, ka

tas jāuztur kārtībā un jāizmanto kā īres objekts. Savukārt visi ienākumi no īres maksājumiem paredzēti Rīgas Valsts tehnikuma trūcīgo un sekmīgo audzēkņu atbalstīšanai, tehnisko kabinetu papildinājumiem un mācību līdzekļiem.

Nekustamo īpašumu no uzņēmuma SIA "ANNO" pārvaldīšanā 2008. gadā pārņēma VNĪ. Pēc 2020. gadā veiktās tehniskās izpētes secināts, ka kopējais ēku nolietojums ir liels, konstatēti arī būtiski ugunsdrošības un lietošanas drošības defekti.

Kā norādījuši VNĪ, SIA "ANNO", kuras pārvaldījumā īpašums bija kopš 1994. gada, nav nodrošinājusi īpašuma uzturēšanu pienācīgā tehniskā stāvoklī. VNĪ ir cēluši prasību tiesā pret SIA "ANNO" par zaudējumu piedziņu 1 694 109 eiro apmērā par labu valstij. Daļa no zaudējumiem esot veidojušies, valstij un VNĪ ieguldot finanšu līdzekļus ēkas remontdarbu veikšanā.

Īrēt var tikai daļu nama; atjaunošana būtu dārga

VNĪ ir aprēķinājuši, ka nekustamā īpašuma Brīvības ielā 68 atjaunošana izmaksātu 13 miljonus eiro bez PVN. Izskatot turpmāku rīcību ar īpašumu, VNĪ Īpašumu izvērtēšanas komisija kā lietderīgāko risinājumu ir atbalstījusi nekustamā īpašuma atsavināšanu (pārdošanu). 

"’Ņemot vērā, ka nekustamo īpašumu vairs nevar izlietot mantojuma atstājējas noteiktajam mērķim – izmantot kā īres objektu, un mantojuma atstājēja nav devusi norādījumus šajā sakarā, saskaņā ar Civillikuma 449. pantu, vienlaikus, lai kaut daļēji izpildītu mantojuma atstājēja gribu,

optimālākais risinājums tālākai rīcībai ar nekustamo īpašumu būtu tā atsavināšana, novirzot Rīgas Valsts tehnikumam atsavināšanā iegūtos ienākumus," norādījusi FM, piebilstot, ka lielu daļu telpu nav iespējams nomāt to sliktā tehniskā stāvokļa dēļ.

Šobrīd īpašums ir iznomāts un izīrēts vairākām juridiskām un fiziskām personām. Lai izpildītu testamentu, VNĪ katru gadu Rīgas Valsts tehnikuma kontā ieskaitīja daļu no nekustamā īpašuma ienākumiem, tomēr sliktā telpu stāvokļa dēļ vairs nav iespējams nodrošināt testamenta nosacījumus un starp VNĪ un Rīgas Valsts tehnikumu noslēgto vienošanos. Tehnikums atbalstījis ieceri namu atsavināt, vienlaikus norādot, ka kopš testamenta sastādīšanas ir pagājuši teju 83 gadi, mainījusies gan ekonomiskā situācija, gan ēkas tehniskais stāvoklis, līdz ar to ir jāizvērtē testatora gribas izpildes iespējas ar Rīgas Valsts tehnikuma vajadzībām un iespējām.

Īpašuma kadastrālā vērtība noteikta 2 406 538 eiro apmērā. Dzīvojamo ēku komplekss ir atzīts par valsts nozīmes kultūras pieminekli.

Nekustamā īpašuma pārdošanas vērtība šobrīd vēl nav noteikta.

Īpašuma izsolīšanu organizēs VNĪ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti