Atvērtie faili

#118 Kādēļ citas etniskās izcelsmes un rases cilvēki Latvijā cieš no naida uzbrukumiem?

Atvērtie faili

#120 Daugavpilī gadiem ilgi netraucēti uzdarbojies iepriekš sodīts pedofils

#119 Bailēs no kokrūpniekiem un zemniekiem VARAM vilcinās aizsargāt jaunas dabas platības

ES līmenī Latvijai draud tiesvedība par melnalkšņa staignāja nesargāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Eiropas Komisija draud Latviju iesūdzēt Eiropas Savienības Tiesā, lai sodītu par melnalkšņa staignāju nesargāšanu. Viens no tādiem izcirsts netālu no Stīpnieku ciema Olaines novadā 2021.gadā, kad Eiropas Komisija jau bija uzsākusi pārkāpuma procesu, vēsta Latvijas Radio raidījums "Atvērtie faili".

Jau 2019.gadā mediji vēstīja par Eiropas Komisijas (EK) Latvijai nosūtīto vēstuli ar pārmetumiem par nepietiekamu rīcību dabas aizsardzībā. Būtiskākie EK aizrādījumi bija par trim īpaši aizsargājamiem biotopiem – palieņu zālājiem, sugām bagātām ganībām un ganītām pļavām, kā arī staignāju mežiem.

Tieslietu ministrija Latvijas Radio tagad apstiprināja, ka pārkāpuma procedūra joprojām turpinās.

Tikmēr Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) informēja, ka, lai novērstu minēto pārkāpuma procedūru, pašlaik veido jaunas īpaši aizsargājamās dabas teritorijas. Pašlaik notiek saskaņošana ar pašvaldībām, pēc tam tas tiks skaņots ar nozaru ministrijām, savukārt Ministru kabineta sēdē tiks apstiprinātas jaunās robežas.

Tiesa, jau 2019.gadā skatot Latvijas nostāju par EK pārmetumiem, valdība uzdeva VARAM līdz 2021.gada septembrim iesniegt izskatīšanai grozījumus likumā "Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām"".

Lai izvairītos no tiesvedības un soda naudas, ministrija tagad cenšas steigā melnalkšņa staignājiem noteikt ar likumu aizsargājamas teritorijas statusu.

Tikmēr "Atvērtie faili" ziņo par 2021.gadā izcirsto melnalkšņa staignāju netālu no Stīpnieku ciema Olaines novadā. Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) datu bāzē "Ozols" tas ir atzīmēts kā Eiropas nozīmes biotops.

Melnalksnis aizņem tikai 3% no Latvijas mežiem. Teju visi melnalkšņa staignāju meži Latvijā ir Eiropas Savienības nozīmes biotopi. Līdz ar citām vērtīgām dzīvotnēm tos eksperti reģistrēja dabas skaitīšanā, kas noslēdzās jau pirms pusotra gada. Ziņas par tiem jau gadiem var atrast publiskās datu bāzēs.

Tiem būtu jābūt aizsargājamiem, taču likumā jau ilgstoši tiem nav noteikti nekādi ierobežojumi. Gan privātie mežu īpašnieki, gan arī valstij piederošā akciju sabiedrība "Latvijas Valsts meži" to izmanto – šos mežus izcērt.

Valdībai tagad jāizlemj, kādu aizsardzības režīmu piemērot katram biotopam. Ja šo režīmu pārkāpj, tad draud administratīva vai pat kriminālatbildība.

Melnalkšņa staignājs Olaines novadā, 2023.gada pavasaris
Melnalkšņa staignājs Olaines novadā, 2023.gada pavasaris

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti