Dienas ziņas

Polijā zemnieki izbrauc ielās

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pavadonis bērnam skolēnu autobusā

Dienvidkurzemes novadā skolēnu autobusos pašiem mazākajiem – īpaši pavadoņi

Ik rītu no lauku teritorijām ar skolēnu autobusu uz izglītības iestādēm dodas arī pirmsskolas vecuma bērni. Likums nosaka, ka ar viņiem ir kopā jābūt vēl kādai personai, ne jaunākai par 13 gadiem, kas brauciena laikā bērnu var pieskatīt. Ja nu mazajam braucējam nav ne vecāku brāļu vai māsu un arī vecākiem nav laika, pašvaldībās ir dažādi risinājumi. Dienvidkurzemes novads ir viens no tiem, kur skolēnu autobusā nodrošina bērnu pavadoņa pakalpojumu.

Šonedēļ to iemēģināja arī Kazdangas bērnudārzā "Ezītis", kurā šobrīd ir 42 bērni. Vienpadsmit no viņiem nokļūšanai uz bērnudārzu izmanto skolēnu autobusu. Lielākajai daļai ir brāļi vai māsas, kuri jau sasnieguši vismaz 13 gadu vecumu un arī dodas uz skolu un viņus autobusā pieskata, dažiem līdzi brauc vecāki, bet bija arī tādi bērni, kuriem šādu iespēju nebija.

Tāpēc pašvaldībai lūgts finansējums pavadoņa pakalpojuma nodrošināšanai.

"Mums ir divi cilvēki – skolēnu pavadoņi, viņi dodas pārmaiņus – vienu nedēļu viens un otru nedēļu otrs. Skatīsimies, kā mums tas jautājums risināsies uz priekšu, jo ir diezgan sarežģīti, ja autobuss saplīst, nav kāds cits transports. Vai arī varbūt citas kādas problēmiņas parādīsies, bet šobrīd iesākts ir veiksmīgi," sacīja "Ezīša" vadītāja Ilga Bloka.

Skolas autobuss Dienvidkurzemes novadā
Skolas autobuss Dienvidkurzemes novadā

Pavadoņa pienākumi uzticēti skolotāja palīdzēm. Viņas jau ikdienā strādā ar šiem bērniem, tāpēc mazajiem ir jau pazīstamas.

"Nodrošinu, lai viņi ir piesprādzēti, lai viņi ir drošībā, lai viņiem nav bail. Ja vajag, iedrošinu. Un nododu pieaugušo rokās," savus pavadones pienākumus aprakstīja skolotāja palīdze Skaidrīte Bumbiere.

Kazdangas pagasta iedzīvotāja Baiba Valtere ikdienā pieskata savu gadu un četrus mēnešus veco meitiņu Grētu, tāpēc četrgadīgā Anna uz "Ezīti" dodas ar skolēnu autobusu. Līdz šim par viņu rūpes brauciena laikā uzņēmās šoferis. Tā ir arī šobrīd no rītiem, jo pavadonis bērniem pievienojas pēcpusdienu reisos.

"Anna būtu ļoti priecīga, ja auklīte brauktu arī no rīta, jo tad satraukums no rīta ir lielāks, kad brauc mājās kopā ar auklīti, viņa ir ļoti priecīga. Es pati braucu ar šo autobusu uz skolu, kad mācījos Kazdangā, tagad Anna brauc. Rudenī brauks arī mazā meita, bet tas taču ir daudz vieglāk, ka es vienkārši viņu iesēdinātu ceļa galā, palaižu uz skolu, nav jābrauc ar savu transportu, nav jābauda mašīnai bedres un tā tālāk, tas ir jauki," sprieda Baiba Valtere.

Dienvidkurzemes novads ir ar plašām lauku teritorijām, un nācies domāt, kā uz bērnudārzu nokļūt tiem bērniem, kuriem nav kāda pavadoņa. Līdzīgs pakalpojums jau bijis dažos novados, kuri nu apvienoti vienā.

Skolas autobuss Dienvidkurzemes novadā
Skolas autobuss Dienvidkurzemes novadā

"Šī metode jau ir iestrādājusies, un mēs viņu tad mēģinām tagad arī tālāk visā novadā apzināt. Vai tas ir atsevišķs cilvēks, vai tā ir, piemēram, auklīte, kas varbūt papildus var veikt šos pienākumus. Bārtā mums ir šāda situācija, mums ir cilvēks, kas pats dzīvo Bārtā, viņam jānokļūst arī uz darbu Dubeņu bērnudārzā, viņa ir arī reizē šis skolēnu pavadonis," stāstīja Dienvidkurzemes novada Izglītības pārvaldes vadītāja Ginta Kampare.

Vajadzība pēc bērnu pavadoņa autobusos ik gadu mainoties, bet šobrīd Dienvidkurzemes novadā tas tiek nodrošināts piecās vietās.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti