Ventspilī šogad sāks dedzināt poligonā pārstrādātos atkritumus

Lai 2035. gadā līdz minimumam – 10% – samazinātu noglabājamo atkritumu daudzumu, Ziemeļkurzemes atkritumu poligonā "Pentuļi" šogad ne tikai dalīti vāks bioloģiskos atkritumus, bet atkritumus arī dedzinās. Pagaidām tas būs vienīgais šāda veida vides projekts atkritumu reģenerācijas jomā Latvijā. Jaunā koģenerācijas stacijas būvniecība notiek līdzās esošajai katlu mājai pilsētā, un projekts tiek īstenots sadarbībā ar SIA "Ventspils siltums".

ĪSUMĀ:

  • Ziemeļkurzemes atkritumu poligonā "Pentuļi" atkritumus arī dedzinās.
  • Pagaidām tas būs vienīgais šāda veida vides projekts atkritumu reģenerācijas jomā Latvijā.
  • Ventspilī un citviet Kurzemē turpinās bioloģisko atkritumu vākšana.
  • Ventspilī bioloģisko atkritumu pārstrāde notiek jau no 2013. gada.
  • Šobrīd no pārstrādātajiem atkritumiem saražoto kurināmo nākotnē izmantos Ventsplī.
  • Jau šogad atkritumu koģenerācijas stacija uzsāks darbu Ventspilī.  
  • Kopējās projekta izmaksas pārsniedz 21 miljonu eiro, no tiem vairāk nekā 9 miljoni ES fonda finansējums.
  • Atkritumu apsaimniekošanas tarifs poligonā "Pentuļi" pieaudzis.
  • Šajā gadā būs iedzīvotājiem vēl daudz jāskaidro par bioloģisko atkritumu šķirošanu.  

 

Ziemeļkurzemes poligonā «Pentuļi» šogad sāks dedzināt pārstrādātos atkritumus
00:00 / 04:26
Lejuplādēt

Vienlaikus ar šo jaunievedumam, kas ļaus samazināt noglabājamo atkritumu daudzumu, Ventspilī un citviet Kurzemē turpinās bioloģisko atkritumu vākšana.

Ventspilī bioloģisko atkritumu pārstrāde notiek jau no 2013. gada, tāpēc nācies vien pielāgot esošo infrastruktūru, skaidroja pašvaldības SIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" Sanitārās tīrīšanas iecirkņa vadītāja priekšnieka vietniece Inese Mičule.

"Pašlaik tehnoloģiskais process notiek no nešķirotiem sadzīves atkritumiem, tiek atdalīta bioloģiskā, mitrā frakcija un notiek fermentēšana, tā rezultātā iegūstam biogāzi. Mēs pilnveidojam esošās iekārtas, lai mēs varētu apsaimniekot jau dalītos, neveicot priekšapstrādi dalītajiem atkritumiem," stāstīja Mičule.

Atkritumu priekšapstrādes cehā tiek atdalīta arī tā sauktā sausā atkritumu daļa, kas tiek pārstrādāta kurināmajā.

Šobrīd no pārstrādātajiem atkritumiem saražoto kurināmo, kas vizuāli atgādina pelēkas krāsas šķeldu, no Ventspils to ved uz Brocēnu cementu rūpnīcu, taču nākotnē izmantos paši. Jau šogad atkritumu koģenerācijas stacija uzsāks darbu Ventspilī. 

Sanitārās tīrīšanas iecirkņa vadītājs Vilnis Krauze stāstīja, ka nākotnē dedzinās "visus atkritumus, izņemot bioloģiju, rūpnīca ņem pretī pilnīgi visu, ko pārvēršam siltumā un elektrībā (1,8MW elektroenerģija un 6,5 MW siltumenerģija). Tiek uzstādīta moderna filtru sistēma, kur būs tiešsaistes monitorings, kur ikviens varēs redzēt, būs tīrs un viss ies ārā dabā. Dedzinātava atradīsies pilsētā, blakus "Ventspils siltuma" katlu mājai, pieslēgta tīkliem, nav tālu no dzīvojamām mājām."

Kopējās projekta izmaksas pārsniedz 21 miljonu eiro, no kuriem vairāk nekā 9 miljoni ir Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonda līdzfinansējums.

Pārmaiņu sarakstā arī atkritumu apsaimniekošanas tarifs, ko poligonam "Pentuļi" nācies paaugstināt dažādu izmaksu pieaugumu dēļ un pārpērkot no privāta uzņēmuma šķirošanas centru.  

Pieaugums skar arī Kuldīgu, taču reāli vidējai mājsaimniecībai izmaksas mēnesī varētu pieaugt par vienu eiro, situāciju skaidroja "Kuldīgas komunālo pakalpojumu" valdes loceklis Kaspars Poriķis.

Kaspars Poriķis
Kaspars Poriķis

"Ventspils poligons "Pentuļi" ir palielinājis tarifu gandrīz vai divas reizes no 43 eiro uz 84 eiro. Tarifs stājas spēkā ar 11. janvāri. Mēs arī esam spiesti palielināt mūsu tarifu, kas ir par šo apglabāšanas tiesu, mums tas sanāk 4 eiro par kubikmetru vairāk, kas jāprasa no iedzīvotājiem," skaidroja Poriķis.

Šobrīd uzmanības centrā ir tieši bioloģiskā atkritumu šķirošana. Vietā, kur uzsākts eksperiments jau pirms pusgada, cilvēki šķiro kvalitatīvāk, par to Latvijas Radio pārliecinājās pie viena no daudzdzīvokļu mājas brūnā bioloģiskajiem atkritumiem paredzētā konteinera – saliktas mizas, nav nekādi piemaisījumi, ļoti labi sašķirots, banānu mizas, mandarīni, olas čaumalas.

Apskatot konteineru, kur tie nolikti tagad, atkritumu šķirošana nesokas tik veiksmīgi – atkritumi izmesti ar visu maisiņu. Viss būtu pareizi, ja to maisiņu izkratītu un maisiņu ieliktu blakus konteinerā.

Kaspars Poriķis uzsvēra, ka šajā gadā būs iedzīvotājiem vēl daudz jāskaidro par bioloģisko atkritumu šķirošanu.

Kopumā atkritumu poligonā "Pentuļi" iedzīvotāju sašķiroto bioloģisko atkritumu īpatsvars ir neliels, un par reāliem secinājumiem varēs spriest pēc pusgada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti