Panorāma

327 dienas Krievijas gūstā - Ukrainas "Azov" pulka karotājas stāsts

Panorāma

Panorāma

Veikta unikāla operācija pacientei ar sirds mazspēju

Stradiņa slimnīcā veic Baltijā unikālu sirds operāciju, neatgriežot krūškurvi

Ticu sargeņģelim un skūpstu ārstu rokas – tā pēc Baltijā unikālas sirds operācijas saka paciente Anita Pālena. Viņai kopš 33 gadu vecuma nācies sadzīvot ar sirds mazspēju un izteiktu sirds vārstuļa nepietiekamību, un dzīves laikā sievietei veiktas pat trīs sirds operācijas. Pēdējā no tām ir unikāla ar to, ka pacientei netika atgriezts krūškurvis un veikta ķirurģiska operācija, bet gan ievadīta vārstuļu atbalsta sistēma mazinvazīvā veidā, caur cirkšņa vēnu.

Anita Pālena tagad caur asarām smaida. Pagājis mēnesis kopš trešās sirds operācijas viņas mūža laikā. Ar sievieti Latvijas Televīzija (LTV) tikās Ogrē, kur viņa dzīvo, kā pati saka, pie sargeņģeļa, kas, viņasprāt, palīdzējis izglābt dzīvību.

"Es visu laiku domāju tomēr, ka man ir kāds eņģelis. Protams, mana ģimene. Vīrs, kurš ļoti vienmēr pārdzīvo. Mums Ziemassvētku laikā ir kāzu jubileja. Šogad būs 42 gadi," pastāstīja Anita.

Vīrs un dēli ir liels atbalsts, bet šoreiz milzīgs paldies arī ārstu komandai.

Anita stāsta, ka viņai pirmā sirds operācija veikta 33 gadu vecumā. Otrā – desmit gadus vēlāk. Tad bijis labāk. Līdz atgriezušies sirds mazspējai raksturīgie slimības simptomi.

"Man bija ļoti grūti elpot. Es praktiski tā – kādu gabaliņu pagāju un atkal atpūtos. Man nebija elpas. Arī pa trepēm grūti uzkāpt bija," atminējās Anita.

No trešās ķirurģiskās operācijas sieviete atteikusies. Arī ārsti teikuši, ka šādai operācijai būtu pārāk liels risks. Anita ir pirmā, kurai ar jaunu, mazinvazīvu metodi caur cirkšņa vēnu implantēta sirds vārstuļu sistēma. Sūdzības par sirds veselību vairs nav. To izjutusi jau ceturtajā dienā pēc operācijas.

"Stradiņos tā nodaļa bija otrajā stāvā. Un kardiogramma bija trešajā stāvā. Un Kardioloģijas centrā trepes ir diezgan augstas.

Agrāk vīrs mani stūma, man grūti bija. Tagad es vienkārši ar vienu rāvienu kā kāpu, tā uzkāpu," pastāstīja Anita.

Baltijā unikāla operācija

Vārstuļu sistēmas implantāciju veica invazīvo kardiologu komanda Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS), piedaloties kolēģiem no Spānijas.

PSKUS invazīvā kardioloģe Inga Narbute skaidroja, ka operācija notikusi, negriežot pacienta krūškurvi, kā tas notiek lielās ķirurģiskās operācijās:

"Mēs neapstādinām viņam sirdi, mēs nepiedāvājam viņam ļoti lielu, smagu anestēziju. Šis veids, kā mēs varējām palīdzēt, notika caur cirkšņa vēnu."

PSKUS invazīvā kardioloģe Inga Narbute
PSKUS invazīvā kardioloģe Inga Narbute

Latvijā un Baltijā šī bija pirmā šāda veida operācija.

Pēc šīs operācijas rehabilitācijas un atveseļošanās process ir arī ātrāks. Un pēc veiksmīgi aizvadītas operācijas šādu palīdzību plāno piedāvāt arī citiem pacientiem.

"Šī procedūra, protams, ir saudzējošāka pacientiem. Un tā tiks piedāvāta tiem pacientiem, kuri ķirurģisko operāciju nevar kaut kādu iemeslu dēļ pārciest. Tā netiks piedāvāta pilnīgi visiem pacientiem, kuriem ir šāda problēma," norādīja kardioloģe Narbute.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti